Reklama

Jak świętujemy odzyskanie niepodległości w Gostyniu i okolicy? Co się będzie działo w ten przedłużony weekend?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Jak świętujemy odzyskanie niepodległości w Gostyniu i okolicy? Co się będzie działo w ten przedłużony weekend? - Zdjęcie główne

foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura W ciągu najbliższych dni dominować będą imprezy, na których mieszkańcy będą świętować obchody odzyskania przez Polskę niepodległości i zajadać się pysznymi rogalami marcińskimi.

Reklama

W każdej gminie zaplanowano uroczystości z okazji Święta Niepodległości - są to manifestacje patriotyczne, uroczystości kulturalne (koncerty) i sportowe. Niektóre gminy odzyskanie przez Polske niepodległości zaczynają świętować już 10 listopada. Tak jest w gminie Pępowo, która zaprasza na Nocny Bieg Niepodległości.

Na rogale mieszkańców do restauracji "Pogorzelanka" zaprasza burmistrz gminy Pogorzela. Nie zabraknie sportowych akcentów. Tradycyjnie Masowy Bieg Gostyński odbędzie się 11 listopada - start godz. 14.00 z parkingu przy krytej pływalni w Gostyniu (przygotowano 300 medali). 

W Krobi X Gra (M) Wiejska - w tym roku poświęcona będzie Stanisławowi Fenrychowi, dlatego zbiórka 11 listopada o godz. 13.00 w Pudliszkach.

 

Kino Pod Kopułą w Gostyniu  - BIEŻĄCY REPERTUAR

Kino Szarotka w Krobi  - BIEŻĄCY REPERTUAR 

Gostyńska Biblioteka Publiczna  -   AKTUALNOŚCI

OSiR w Gostyniu - WYDARZENIA

gmina Gostyń

 

10 listopada

„Kasper Miaskowski i jego czasy”

To tytuł prelekcji, na jaką zapraszają Gostyński Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Muzeum w Gostyniu. Prelekcja odbędzie się 10 listopada, o godz. 17.00 w sali konferencyjnej muzeum. Sylwetkę i dokonania najwybitniejszego poety ziemi gostyńskiej zaprezentuje Mirosław Sobkowiak. W tym roku minęła 400. rocznica śmierci Kaspra Miaskowskiego, który urodził się w 1549 lub w 1550 r. w Smogorzewie. Powszechnie uznawany jest za jednego najwybitniejszych polskich poetów przełomu renesansu i baroku. Zmarł w 1622 r. i pochowany został w Strzelcach Wielkich. Wstęp wolny.

10 listopada

Kolejne "Spotkanie z podróżnikami"

GOK Hutnik zaprasza na spotkanie z Łukaszem Superganem, pt. "Islandia - przez wyspę lodu i wiatru". W 2016 r. Łukasz Supergan (organizator wypraw długodystansowych, autor, fotograf, przewodnik) przeszedł całą szerokość Islandii ze wschodu na zachód, przez ogromne, wulkaniczne pustkowia i podnóża lodowców. Miejsce to, mimo surowej przyrody, trudnych warunków i wielu dni w samotności było tak fascynujące, że już wówczas podjął decyzję o powrocie i próbie przejścia Islandii w środku zimy, samotnie i na nartach. Po ponad 3 latach stało się to faktem. Spotkanie z podróżnikiem tym razem w gostyńskim kinie 10 listopada o godz. 18.00.

 

11 listopada

Dzień Niepodległości w Gostyniu

Władze samorządowe gminy Gostyń zapraszają na uroczystości z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Obchody rozpoczną się w piątek 11 listopada 2022 roku

o godzinie 11.00 mszą świętą w intencji Ojczyzny, która zostanie odprawiona w kościele farnym pw. św. Małgorzaty w Gostyniu.

godzinę później - o godz. 12.00 na rynku zaplanowano patriotycznę manifestację. Okolicznościowe przemówienie wygłosi burmistrz Gostynia, po czym pod Pomnikiem Serca Jezusowego złożone zostaną wieńce i wiązanki kwiatów.

11 listopada

Masowy Bieg Gostyński

W piątek 11 listopada z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbędzie się „XVIII Masowy Bieg Gostyński - Gostyński Bieg Niepodległości”. Trasa biegu ma długość 5 km - ul. Starogostyńska, dukty leśne za pływalnią w Gostyniu. Przebieg imprezy sportowej zaplanowano 11 listopada 2022 r. w godz. 12.30-16.00 - WIĘCEJ TUTAJ.
Parking dla uczestników mieścił się będzie przy pływalni "Na fali", ul. Starogostyńska i przy stadionie ul. Sportowa.

Program biegu

 • Otwarcie biura zawodów (przy pływalni "Na fali", ul. Starogostyńska w Gostyniu) i zapisy -12.30-13.45.
 • Wspólna rozgrzewka – 13.50.
 • Start biegu – 14.00.
 • Zakończenie ok. 15.30
W związku z biegiem przy krytej pływalni będą występowały utrudnienia w ruchu. Parking przy basenie będzie nieczynny w godzinach 9.00-16.00. Samochody będzie można zaparkować na parkingu w Gostyniu, przy ul. Sportowej (przy gostyńskim stadionie). W godzinach 13.30-15.30 zamknięta zostanie ulica Starogostyńska na odcinku: od skrzyżowania ulic Starogostyńskiej i Leśnej w stronę Starego Gostynia do skrzyżowania z drogą w stronę Goli.

12 listopada

Koncert zespołu BACIARY!

Zapraszamy na koncert pełen muzyki i folkloru góralskiego w wykonaniu zespołu BACIARY, który powstał na Podhalu w 2002 roku. Założyli go Andrzej i Janusz Body i natychmiast zyskał sławę dzięki swojemu nowoczesnemu podejściu do grania, czasami już zapomnianych melodii śpiewanych dawno temu przez naszych dziadków czy rodziców. Wydarzenie w sali GOK Hutnik 12 listopada o godz. 17.00 i 20.00.

 

18-19 listopada

Gostyński Tydzień Energii

18 listopada, GOK „Hutnik”

godz. 19.00 - „Dźwięki dobrej energii”, koncerty: Mizia & Mizia Blues Band, RHO, sala widowiskowa, wstęp wolny

19 listopada, GOK „Hutnik”

 • 11.00-13.00 - „Daj światu dobrą energię” - warsztaty naukowe dla dzieci w wykonaniu Stowarzyszenia Merkury, sala widowiskowa wstęp wolny;
 • 11.00-16.00 - tor samochodowy zasilany rowerami, hol, wstęp wolny;
 • 11.30-13.00 - „Klimatyczne fakty i mity” - Marcin Popkiewicz, wykład i dyskusja, salka na piętrze, wstęp wolny;
 • 13.30-15.00 - „Zrozumieć transformację energetyczną” - Marcin Popkiewicz, wykład i dyskusja, salka na piętrze, wstęp wolny;
 • 17.00 - kino rowerowe, projekcja filmu „Hydrozagadka”, sala widowiskowa, wstęp wolny
 

20 listopada

Galeria Produktów Lokalnych z Wielkim Warsztatowaniem

To czwarta już edycja, a trzecia w odsłonie świątecznej, popularnego kiermaszu lokalnych rękodzielników i twórców. Odbędzie się w niedzielę, 20 listopada od godziny 10.00 do 16.00 w Gostyńskim Ośrodku Kultury Hutnik. Nie zabraknie przepysznych miodów, serów czy wyrobów cukierniczych. Na miłośników sztuki i designu czekają: industrialne meble, świece, doniczki czy dominujące w trendach makramy i wiele innych. Dla najmłodszych gości przygotowano oczywiście spotkanie z mikołajem i jego wesołą ekipą. Imprezą towarzyszącą będzie Wielkie Warsztatowanie. Warsztaty poprowadzone zostaną przez lokalnych Wy-Twórców, którzy na co dzień zajmują się tworzeniem rękodzielniczych cudów i postanowili podzielić się swoją pasją z innymi. W programie przewidziane zostały warsztaty z zakresu tworzenia świec sojowych oraz woskowych, zdobienia mydełek czy osłonek betonowych. Uczestnicy będą mogli także własnoręcznie przygotować wianuszki świąteczne. Zmierzyć się ze splataniem makramowej podkładki czy ulepieniem cudów z tzw. „innej glinki”. Dla miłośników słodkości zorganizowany zostanie szybki kurs zdobienia pierniczków metodą koronkową. 

Szczegółowy program warsztatów wraz z lokalizacją:

 • 10.30 – 11.00 – zdobienie mydełek (salka klubowa)
 • 11.00 – 12.00 – wianuszki świąteczne (salka lustrzana)
 • 12.00 – 12.30 – świece sojowe (salka klubowa)
 • 12.00 – 12.30 – zdobienie pierniczków (salka lustrzana)
 • 12.30 – 13.30 – świece woskowe (salka klubowa)
 • 13.00 – 14.00 – makramowe podkładki (salka lustrzana)
 • 14.00 – 14.30 – zdobienie pierniczków (salka klubowa)
 • 14.00 – 14.30 – zdobienie osłonek (salka lustrzana)
 • 15.00 – 16.00 – „Motyliada” - lepienie z innej glinki (salka klubowa)
Warsztaty dla dzieci z Mikołajem – w trakcie trwania całej imprezy.

Uwaga! Liczba miejsc na warsztatach ograniczona. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń w momencie przybycia. Warsztaty będą odbywać się w wyznaczonym czasie. Wstęp wolny! Bliższe informacje pod nr tel. 537-007-087 lub 539-310-205.

 

gmina Borek Wielkopolski

 

11 listopada

Święto Niepodległości - obchody

Obchody tegorocznego Święta Niepodległości rozpoczną się o godz. 10.30 uroczystą mszą św. w intencji Ojczyzny (wcześniej - o godz. 10.15 zbiórka przed kościołem farnym)

 • godz. 10.30 uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny,
 • ok. godz. 11.20 – przemarsz uczestników na borecki rynek, gdzie odbędą się uroczystości patriotyczne: apel pamięci, złożenie wiązanek kwiatów przed tablicami pamiątkowymi, wystąpienie okolicznościowe burmistrza Borku Wlkp. pt. „Drogi do odzyskanej niepodległości”,
 • godz. 12.00 – wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego – Borek przystępuje do ogólnopolskiej akcji  „Niepodległa do Hymnu”, uroczyste podniesienie flagi na maszt. Uroczystość uświetni salwa armatnia Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Borku Wlkp.
 • godz. 17.00 – MGOK w Borku Wlkp. zaprasza na koncert Orkiestry Salonowej Moderato z Bydgoszczy
gmina Piaski

10 listopada

Program artystyczny w SP w Piaskach

 • 11.00 złożenie wiązanek kwiatów w miejscach pamięci narodowej
 • 12.00 uroczyste odśpiewanie hymnu oraz podniesienie flagi narodowej przed budynkiem Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Piaskach
 • 12.15 program artystyczny przygotowany przez nauczycieli i uczniów SP w Piaskach (aula szkolna)
 

11 listopada 

Uroczystości - koncert orkiestry dętej

 • 9.00 msza św. w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym pw. NSM w Piaskach
 • 16.00 „Wsłuchajcie się w wolność” koncert Orkiestry Dętej Miasta i Gminy Gostyń (sala widowiskowa CKiB w Piaskach)
 

gmina Krobia

 

11 listopada

X Krobska Gra M(W)iejska - Zaginiony Pamiętnik

Już 11 listopada chętni z krobskiej gminy spotkają się na wspólnej zabawie, by odkrywać historię gminy Krobia i jej mieszkańców, a także radować się z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Tegoroczna edycja gry po raz pierwszy w jej historii wykracza poza granice miasta i odbędzie się w Pudliszkach. X Krobska Gra M(W)iejska poświęcona bowiem będzie Stanisławowi Fenrychowi, założycielowi marki Pudliszki i wielkiemu społecznikowi, którego historię bez wątpienia warto zgłębić. Wzorem ubiegłego roku zapraszamy do zabawy 3-osobowe zespoły. Więcej informacji w regulaminie gry. Do zobaczenia 11 listopada, a w międzyczasie zachęcamy do odwiedzania wydarzenie na FB, gdzie publikować będziemy posty związane z grą

Gra rozpocznie się 11 listopada, o godz. 13:00 w Centrum Aktywności Społecznej i Integracji Mieszkańców w Pudliszkach (Dom Strażaka) i zakończy w tym samym miejscu o godz. 16.00 - SZCZEGÓŁY TUTAJ

11 listopada

Narodowe Święto Niepodległości w Krobi

 • godz. 9.00 - msza św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Mikołaja w Krobi, 
 • godz. 10.00 - przemarsz na cmentarz parafialny w Krobi - złożenie wieńców i kwiatów pod pomnikiem Powstańców Wlkp., 
 • godz. 10.00 - Turniej „Biało-czerwonych” w hali widowiskowo-sportowej w Krobi, ul. Ogród Ludowy 2, 
 • godz. 13.00 - IX Krobska Gra Miejska „Zaginiony pamiętnik” (na terenie Pudliszek) - więcej info na www.krobia.pl,
 • godz. 19.00 - koncert pieśni patriotycznych i najpiękniejszych melodii świata - Sławomir Olgierd Kramm i Ksenia Shaushyshvili - GCKiR w Krobi.
 

 

gmina Pępowo

10 listopada

Nocny Bieg Niepodległości

II edycja Nocnego Biegu Niepodległości w Pępowie. Startuje ok. 300 dorosłych i 140 dzieci, listy zamknięto 1 listopada. Dystanse są podzielone na kategorie wiekowe i trasy do pokonania:

godz. 18.00 - start dzieci i młodzieży. kategoria wiekowa do 8 lat - do rocznika 2014 r. biegnie dystans 400 m, kategoria wiekowa 9-13 lat - do rocznika 2009 r. biegnie dystans 800 m,

godz. 19.00 start dorosłych na 5 km (bieg, nordic walking lub spacer), oraz na 10 km (bieg).

- Pierwsza edycja była dla nas ważna - mówi Tomasz Gruetzmacher, jeden z organizatorów biegu, znany m.in. z Runaway. - Pokazała, że Pępowo w powiecie gostyńskim istnieje też na mapie biegowej. Teraz mamy prawdziwy sztos dla sympatyków rekreacji, ponieważ mamy bieg nocny. Oferujemy różne dystanse, bo wiemy, że nasi uczestnicy to zarówno amatorzy rekreacji, jak i biegów - dodaje.

WIĘCEJ O BIEGU TUTAJ

11 listopada

Uroczystości patriotyczne

 • 17:00 Msza Święta
 • 17:45 manifestacja pod pomnikiem
 • 18:00 ,,Pod biało-czerwoną"
 • 18:15 promocja książki o powstańcach w GOKSiAL
 • 19:00 koncert patriotyczno-zaduszkowy w wykonaniu orkiestry BIG BAND i solistów w sali GOKSiAL.
UWAGA! Na uroczystości przewidziane w sali Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej obowiązują bezpłatne wejściówki, które można odbierać w GOKSiAL lub rezerwować telefonicznie  65 573 64 44

 

gmina Pogorzela

 

10 listopada

Apel poleglych w Bułakowie

Uroczysty Apel Poległych, który odbędzie się dnia 10 listopada 2022 roku w Bułakowie o godzinie 12.00, przy odnowionym pomniku opodal budynku dawnej Szkoły Podstawowej. Wydarzenie to jest częścią realizacji projektu pn. „Bułaków patrząc w przyszłość, nie zapomina o przeszłości”, dofinansowanego kwotą 3 000  złotych w ramach Programu Grantów Społecznych Powiatu Gostyńskiego i stowarzyszenia „Dziecko” z Gostynia.

 

11 listopada

Uroczystości patriotyczne i rogalowy poczęstunek

10.45 uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny- kościół rzymskokatolicki pw. Świętego Michała Archanioła w Pogorzeli

Po mszy złożenie wieńców i kwiatów pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich na rynku

12. Koncert Piosenki Patriotycznej w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Pogorzeli (sala widowiskowa MGOK)

12.45 poczęstunek: rogale świętomarcińskie, kawa, herbata w restauracji Pogorzelanka

 

gmina Poniec

11 listopada

Narodowe Święto Niepodległości

Gmina Poniec zaprasza na obchody Narodowego Święta Niepodległości. W programie: 

 • godz. 9.45 - zbiórka uczestników przed Gminnym Centrum Kultury w Poniecu, 
 • godz. 10.00 - przemarsz uczestników do kościoła pw. św. Chrystusa Króla, 
 • godz. 10.15 - msza św. za Ojczyznę, 
 • godz. 11.30 - przemarsz i złożenie wieńców w miejscach pamięci narodowej, 
 • godz. 12.00 - spotkanie uczestników w GCK w Poniecu.
 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy