Reklama

13. EkoFestyn "Radość Stworzenia" na Świętej Górze za nami. Co to był za dzień! [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Tego, co się działo 5 czerwca 2022r. podczas 13. EkoFestynu "Radość Stworzenia" na Świętej Górze nie da się opisać w kilku zdaniach. Niech więc nasza galeria zdjęć powie sama za siebie. Było idealnie. Było tłoczno. Było bajecznie.

Ekofestyn „Radość Stworzenia” na Świętej Górze odbył się po raz 13., po dwuletniej przerwie związanej z pandemią. Na plakatach zapowiadających imprezę wypisano mnóstwo atrakcji, nie dziw więc, że w ogrodach bazyliki świętogórskiej tego dnia zawitały tłumy gości. 

Msza święta z okazji 400-lecia kanonizacji św. Filipa Neri

- Eko Piknik połączony był z obchodami 400-lecia kanonizacji św. Filipa Neri, założyciela Kongregacji Księży i Braci Filipinów – mówi ks. Jakub Przybylski COr z Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri w Gostyniu.

Po mszy odbyła się procesja wokół bazyliki, po której wszyscy wierni dołączyli do rozpoczynającej się na tyłach świątyni imprezy. Zaproszono również rodziny ukraińskie zamieszkujące klasztor. Do wiernych dołączały całe rodziny z Gostynia i okolic, parking i pobocza dróg dojazdowych do bazyliki był zapełnione po ostatni metr. Setki ludzi postanowiły w tak piękną niedzielę wziąć udział w festynie, który miał również, oprócz zabaw i konkursów, jeden szczytny cel: zbiórkę pieniędzy dla Zuzi Suleckiej, chorej na SMA 2-latki ze Smogorzewa, której rodzice od prawie roku zbierają fundusze na najdroższy lek świata. Pisaliśmy o tym np. TUTAJ.

#ZuziakontraSMA. Wszystkie ręce na pokład

Akcja zbierania pieniędzy była starannie zaplanowana. Przygotowano 1500 losów w loterii fantowej, w której głównymi nagrodami były grill, rower i kosiarka. Wykupiono wszystkie losy, z samej loterii uzbierano już 15.000 zł.  Można było też wrzucić coś do puszek na stoiskach Nadleśnictwa Piaski, Teatru Kulinarnego Krzysztofa Górskiego, który częstował wszystkich przepysznym spaghetti, na stoisku Eko-Woda Donaty Hansz, wybierając kartonowe modele do składania od  Mondi Simet, zamawiając bransoletki, warkoczyki czy malowanie buziek. Można było też kupić ciasta od mamy Zuzi czy bezpośrednio zasilić puszkę prababci Asi.

Wszystkie te działania wspólnie zapracowały na sukces, jakim jest niewątpliwie uzbieranie tego dnia łącznie 33.929,18 zł.

Muzycznie, plastycznie i na sportowo

Olbrzymią odwagą i talentem wykazały się dziecięce chóry, które wystąpiły na deskach ołtarza polowego: maluchy z Ochronki Sióstr Służebniczek w Gostyniu czy scholi dziecięcej Filippo Vivo, działającej przy Bazylice Świętogórskiej.

- W części muzycznej pikniku wystąpli również: Świętogórska Orkiestra Dęta, zespół ewangelizacyjny FATIMES z Krobi oraz zespół ELEOS, związany z Filipińską Szkołą Nowej Ewangelizacji -  wylicza Leszek Jankowski, wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera, współorganizator imprezy.

Rozdano również nagrody za konkursy plastyczne dla dzieci zorganizowane przez Mondi Simet i Szkołę Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi im. M. Kopernika w Piaskach. Dzieci mogły się wyszaleć na dmuchańcach i taśmach, wziąć udział w grach planszowych, malowaniu czy zabawach zręcznościowych. Wśród tłumów gości krążyła „kolejka” OSP Smolice, mini zoo zapraszało do kontaktu ze zwierzętami, a wolontariusze rozdawali lemoniadę i popcorn.

Na koniec szalona „Stonoga”

Pomimo upalnej wręcz pogody, goście nie odpuszczali i po chwili odpoczynku w cieniu wracali do kolejnych atrakcji. Najmłodsi uczestnicy festynu cierpliwie czekali na taneczno-muzyczne show dla dzieci w wykonaniu zespołu „Siostry WAJS - KOLOROWA STONOGA”. Z utworu na utwór coraz więcej maluchów dołączało do zabawy.

Bez nich nie było by sukcesu. Organizatorzy i sponsorzy

Chociaż, jak sami podkreślają, nie lubią się chwalić, ale należy wymienić wszystkich organizatorów tej wspaniałej całodziennej imprezy: Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórkiej im. Józefa Zeidlera, Kongregacja Oratorium Św. Filipa Neri w Gostyniu, powiat Gostyński, gmina Piaski, gmina Gostyń, Centrum Kultury i Biblioteka w Piaskach, Nadleśnictwo Piaski, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im Mikołaja Kopernika w Piaskach, firmy Mondi Simet, Kaczmarek, Pudliszki, Wambet, Powiatowy Bank Spółdzielczy w Gostyniu, Spółdzielnia Mleczarska w Gostyniu,  Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Sponsorzy fantów na EKO- FESTYN

 • Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera 
 • SOLIS Sprzęt ogrodniczy i budowlany  Krobia
 • Joanna Frąckowiak
 • Firma Kaczmarek
 • Toral Gostyń 
 • Drogerie Vica 
 • Kwiaciarnia Akant
 • Sklep Elektryczny Krysiak 
 • Opakor Czachorowo
 • Magdalena Gol MakeUp & Permanent
 • Studio fryzur Avangarda 
 • Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu
 • GR RojdaOfficial
 • Pasieka Wycisłowo.
Święta Góra, poza działalnością ewangelizacyjną, znana jest z nietuzinkowych imprez i koncertów. Wspomnijmy chociaż cieszący się niesłabnącym powodzeniem nieformalny zlot motocyklistów  na mszy św. z okazji Otwarcia Sezonu Motocyklowego w Piaskach, [film, zdjęcia i relacja TUTAJ]. Oddzielną kategorią kulturalną był wspaniały Koncert dla Ukrainy- relacja z filmem i galerią zdjęć pod TYM linkiem.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy