Reklama

Najlepsze przedszkole w powiecie gostyńskim? Mamy wyniki!

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kobieta i dziecko Placówek przedszkolnych w powiecie gostyńskim mamy kilkadziesiąt, od samorządowych, przez oddziały przy szkołach podstawowych po coraz liczniejsze przedszkola prywatne. W ogłoszonym niedawno rankingu na naszej facebookowej grupie #wspieramgostynskie wygrało przedszkole z Pogorzeli, znacząco wyprzedzając gostyńskich rywali. Jaka jest recepta na stworzenie najlepszego przedszkola? Odpowiada Ewa Fiłyk, dyrektora "Raju Psotników".

Reklama

Wybór przedszkola dla naszego malucha dla wielu z nas jest równie stresujący, jak wcześniej wybór obranego kierunku studiów czy kredytu z banku. To ma być miejsce przyjazne dziecku, spełniające wszelkie wymogi sanitarne i edukacyjne. Miejsce i ludzie, którym możemy zaufać, bo mamy im powierzyć naszego kilkulatka, jego potrzeby, lęki i bezpieczeństwo. Trwa właśnie nabór do przedszkoli na rok szkolny 2022/23. Fora internetowe grzeją się od pytań, opinii i wątpliwości wśród młodych rodziców. Które najlepsze?

Najlepiej tuż za rogiem?

Minęły już czasy wielopokoleniowych gospodarstw domowych, gdy po urlopie wychowawczym przekazywaliśmy dziecko ciociom czy babciom, a sami wracaliśmy do pracy. Z pomocy opiekunek także korzystamy sporadycznie, raczej awaryjnie, czy przy okazji wypadów do kina. O miejsce w dobrym, polecanym przedszkolu nie jest wcale łatwo. Nie zawsze placówka położona najbliżej naszego miejsca zamieszkania spełnia indywidualne oczekiwania rodziców w zakresie oferty opiekuńczej dla dziecka. Wielu rodziców i tak dojeżdża do pracy, więc gotowi są podwozić swoje dziecko do dalszej lokalizacji. Zanim wybierzemy więc pierwszą „szkołę”, pytamy po rodzinie i znajomych, przeszukujemy fora i opinie w internecie.

Oczywiście, plebiscyt internetowy sprawdza nie tylko popularność tychże placówek, ale i lojalność zgromadzonych wokół nich społeczności. Jeśli przedszkole spodoba się nam przy wysłaniu do niego pierworodnego, z pewnością będziemy chcieli, by zaopiekowało się także kolejnymi dziećmi nie tylko w naszej rodzinie, ale i wśród przyjaciół czy znajomych.

Ranking #wspieramgostynskie

W naszym rankingu przedszkoli na #wspieramgostynskie zapytaliśmy internautów „Które z przedszkoli w powiecie gostyńskim polecacie?” i wpisaliśmy na listę kilka propozycji. Internauci dopisali swoje typy, łącznie było więc 19 placówek, zarówno z samego Gostynia jak i ościennych gmin.. Na pytanie odpowiedziało prawie 1400 osób. Zdecydowanie, bo aż 404 głosami, co daje ponad 30% ogólnie głosujących wygrało Przedszkole Samorządowe „Raj Psotników” w Pogorzeli. Na drugiej pozycji uplasowało się Przedszkole Miejskie nr 5 im. Kubusia Puchatka w Gostyniu (z 194 głosami) a podium zamyka Przedszkole Miejskie nr 2 , również z Gostynia, otrzymując aż 136 głosów poparcia.

- Jestem szczerze zaskoczona nominacją naszego przedszkola – mówi Ewa Fiłyk, dyrektorka „Raju Posotników” od 2008 roku. - Ogromne podziękowania dla głosujących, wynik rankingu ogromnie nas zaskoczył. Jestem dumna z całego personelu, ze współpracy z rodzicami, gminą Pogorzela, przedsiębiorcami i wszystkimi, którzy dbają o dobre imię naszej placówki.

Współpraca z rodzicami

Co przesądziło zatem o zwycięstwie pogorzelskiego przedszkola, skoro zaledwie 8 oddziałów przedszkolnych (6 w samej Pogorzeli i 2 w Głuchowie) obejmuje swą opieką 164 wychowanków i głównym kryterium naboru jest zamieszkanie w tej niewielkiej gminie?

- Myślę, że najważniejsza jest współpraca z rodzicami – stwierdza rozmówczyni. - Oni powierzają nam swoje skarby, oczekują od nas odpowiedzialnej opieki, ale i oferują swój czas, swój entuzjazm i często pieniądze, by współtworzyć przyjazne relacje z przedszkolem.

Przykładem są chociażby realizacje wielu akcji charytatywnych z udziałem przedszkolaków i ich rodzin – zbiórka karmy dla zwierząt ze schroniska, zbiórka artykułów spożywczych i chemicznych dla potrzebujących rodzin pogorzelskiej gminy, udział w akcji Mikołaje 2021, w challenge’u „Serce dla Zuzi”*, w akcji „Słoneczko dla Zuzi”, w loterii pluszakowej dla Zuzi, „Piątka dla Zuzi”, zbiórce kluczy, kasztanów, baterii czy nakrętek.

- Staramy się nie tylko opiekować powierzonymi nam dziećmi, ale i uczyć je pozytywnych wzorców na przyszłość – dodaje E. Fiłyk.

Mowa tu o pomaganiu innym ludziom czy zwierzętom, o dbaniu o środowisko, kształtowaniu postaw patriotycznych.

- Nasze maluchy brały udział w kolędowaniu dla emerytowanych nauczycieli przedszkola i styczniowym „Kolędowaniu dla Zuzi” w kościele parafialnym.

Za namową przedszkola wielu rodziców brało tez udział w akcji „Rodzice czytają dzieciom”, by propagować czytelnictwo wśród najmłodszych.

Przedszkole w Pogorzeli jest finansowane z budżetu, i to z pieniędzy gminy pochodziło ponad 70 tys. zł na wymianę pieców gazowych.

- Dużo zawdzięczamy także naszym sponsorom – podkreśla dyrektorka zwycięskiego przedszkola. - Dzięki ich hojności zakupiliśmy lampy bakteriobójcze czy ozonator - tak potrzebne w czasach pandemii. W ostatnim czasie udało się też wymienić drzwi, założyć panele w nowej sali, położyć nową elewację.

Jaką więc receptę na sukces ma dyrektorka zwycięskiej placówki?

- Zacytuję Konfucjusza: „Wybierz pracę, którą kochasz, i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu” – z uśmiechem spuentowała E. Fiłyk.

 

*mowa tu o Zuzannie Kryś, 16-latce z Pogorzeli walczącej ze złośliwym nowotworem, o której pisaliśmy chociażby TUTAJ. Jej tata jest pracownikiem zwycięskiego przedszkola.

Wyniki rankingu

W naszym rankingu głosowało prawie 1400 osób, a głosy rozłożyły się nastepująco:

 1. Przedszkole Samorządowe"Raj Psótników" w Pogorzeli- 404 głosy
 2. Przedszkole Miejskie nr 5 im. Kubusia Puchatka w Gostyniu- 194 głosy
 3. Przedszkole Miejskie nr 2 w Gostyniu- 136 głosów
 4. Przedszkole Miejskie nr 1 w Gostyniu- 111 głosów
 5. Przedszkole Miejskie nr 4 w Gostyniu- 86 głosów
 6. Przedszkole Miejskie nr 7 w Gostyniu- 85 głosów
 7. Przedszkole Niepubliczne "Zielona Zatoka" w Gostyniu i Brzeziu- 81 głosów
 8. Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej im.M. Kopernika w Piaskach- 53 głosy
 9. Przedszkole "Piotruś Pan"- 45 głosów
 10. Przedszkole "Pod świerkami" w Krobi- 41 głosów
 11. Przedszkole w Strzelcach Wielkich- 37 głosów
 12. Ochronka w Podrzeczu- 31 głosów
 13. Przedszkole Samorządowe w Piaskach- 28 głosów
 14. Przedszkole Niepubliczne "Enart" w Piaskach- 14 głosów
 15. Przedszkole Niepubliczne "Dziecięcy Raj"- 11 głosów
 16. Przedszkole Niepubliczne "Hocki Klocki"- 11 głosów
 17. Przedszkole Niepubliczne "Jedność"- 8 głosów
 18. Przedszkole w Szelejewie Pierwszym- 7 głosów
 19. Przedszkole Niepubliczne "Domowe przedszkole"- 4 głosy

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy