Reklama

WAŻNE! Nabór do przedszkoli w gminie Gostyń. Jak to wygląda? Dla kogo przedszkole jest obowiązkowe?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

WAŻNE! Nabór do przedszkoli w gminie Gostyń. Jak to wygląda? Dla kogo przedszkole jest obowiązkowe? - Zdjęcie główne

foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Niebawem ruszy nabór do publicznych przedszkoli w Gostyniu i oddziałów przedszkolnych szkół podstawowych na terenach wiejskich na rok szkolny 2022/2023. W Polsce prawo do miejsca w przedszkolu przysługuje wszystkim 3-, 4- i 5-latkom. Dla 6-latków przedszkole jest obowiązkowe.

Na każdym dziecku w Polsce spoczywa obowiązek przedszkolny. Może on zostać dwukrotnie odroczony, jednak bez przekraczania pewnego wieku dziecka. O tym, kto podlega obowiązkowi przedszkolnemu oraz w jakiej formie ma być on realizowany, mówią zapisy prawa.

Zapisy do przedszkoli w gminie Gostyń rozpoczną się dokładnie w poniedziałek 31 stycznia. Wnioski można składać do piątku 11 lutego 2022 roku. 

- W roku szkolnym 2022/2023 dzieci urodzone w 2016 roku podlegają obowiązkowemu przygotowaniu przedszkolnemu, a urodzone w 2017, 2018 i 2019 roku mają prawo do wychowania przedszkolnego. W pierwszej kolejności do gminnych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych przyjmowane będą dzieci z terenu gminy Gostyń. - tłumaczy Aldona Grześkowiak, naczelnik wydziału oświaty i spraw społecznych gostyńskiego magistratu.

Do czwartku 17 lutego 2022 r. dyrektorzy przedszkoli i szkół podadzą do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych.

Rodzice lub opiekunowie prawni w terminie od czwartku 17 lutego 2022 roku do poniedziałku 21 lutego 2022 roku powinni złożyć w przedszkolu, szkole, do której dziecko zostało przyjęte pisemne potwierdzenie woli przyjęcia. We wtorek 22 lutego 2022 roku dyrektorzy poinformują rodziców o wynikach naboru poprzez wywieszenie ostatecznej listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych.

Szczegółowe informacje o naborze można uzyskać w:

 • Przedszkolu Miejskim nr 1 w Gostyniu pod numerem telefonu 65 572 00 45,
 • Przedszkolu Miejskim nr 2 w Gostyniu pod numerem telefonu 65 572 31 06,
 • Przedszkolu Miejskim nr 4 w Gostyniu pod numerem telefonu 65 572 12 88,
 • Przedszkolu Miejskim nr 5 im. Kubusia Puchatka w Gostyniu pod numerem telefonu 65 572 39 96,
 • Przedszkolu Miejskim nr 7 w Gostyniu pod numerem telefonu 65 572 13 62,
 • Szkole Podstawowej nr 1 z oddziałami integracyjnymi im. Czarnego Legionu w Gostyniu pod numerem 65 575 14 31,
 • Szkole Podstawowej im. Edmunda Bojanowskiego w Kunowie pod numerem telefonu 65 571 81 70,
 • Szkole Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Daleszynie pod numerem telefonu 65 571 03 27,
 • Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Siemowie pod numerem telefonu 65 572 09 39,
 • Szkole Podstawowej im. Gustawa Eugeniusza Potworowskiego w Goli pod numerem telefonu 65 572 30 65,
 • Szkole Podstawowej im. Wandy Modlibowskiej w Sikorzynie pod numerem telefonu 65 572 06 14.

Obowiązek przedszkolny - od ilu lat?

Wychowanie przedszkolne jest dostępne dla dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym skończą 7 lat. Sześciolatki mają obowiązek odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w: przedszkolu, oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej, innej formie wychowania przedszkolnego. Obowiązek ten rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat. Jest to istotne w kontekście przywrócenia rozpoczynania obowiązku szkolnego w wieku 7 lat. Na wniosek rodziców naukę w szkole podstawowej może także rozpocząć dziecko, które w danym roku kalendarzowym kończy 6 lat.

Obowiązek przedszkolny u młodszych dzieci

Czy czterolatek ma obowiązek przedszkolny? A jak wygląda ta sytuacja w przypadku pięciolatków? Czy trzylatek musi iść do przedszkola? Czterolatki oraz pięciolatki mają ustawowe prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego. Gdy zdarzy się sytuacja, że dziecko nie zostanie przyjęte do żadnego z przedszkoli/oddziałów przedszkolnych wskazanych we wniosku o przyjęcie, burmistrz danej dzielnicy powinien wskazać rodzicom inne przedszkole lub oddział przedszkolny w szkole podstawowej, który musi przyjąć dziecko.

Od dnia 1 września 2017 r. także wszystkie chętne dzieci 3-letnie mają zapewnione miejsce realizacji wychowania przedszkolnego. W sytuacji nieprzyjęcia dziecka do żadnego z przedszkoli/oddziałów przedszkolnych wskazanych we wniosku o przyjęcie, burmistrz danej dzielnicy, wskaże rodzicom inne przedszkole lub oddział przedszkolny w szkole podstawowej, który musi przyjąć dziecko. W szczególnie uzasadnionych przypadkach wychowaniem przedszkolnym może także zostać objęte dziecko, które ukończyło 2,5 roku. Gmina jednak nie ma obowiązku przyjęcia takiego dziecka.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy