reklama

Konkurs "Bohaterowie mrocznego czasu". Uczniowie szkół w Pępowie i Skoraszewicach poznawali lokalnych bohaterów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Konkurs "Bohaterowie mrocznego czasu". Uczniowie szkół w Pępowie i Skoraszewicach poznawali lokalnych bohaterów - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
41
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
EdukacjaUczniowie klas VII i VIII Szkoły Podstawowej imienia Jana Pawła II w Pępowie oraz Szkoły Podstawowej imienia Powstańców Wielkopolskich w Skoraszewicach wzięli udział w I edycji gminnego konkursu historycznego „Bohaterowie mrocznego czasu” (18 października 2023 roku), którego tematyką były tragiczne losy mieszkańców ziemi pępowskiej w czasie II wojny światowej. - Historia uczy nas wielu rzeczy, przestrzega przed pewnymi sprawami, więc warto ją znać. Myślę, że uczestnicy tego konkursu troszkę jej dotknęli i dowiedzieli się, co działo się na naszej ziemi w tym mrocznym czasie okupacji - mówi Mirosława Bigaj, organizatorka konkursu.
reklama

Rozstrzelani, katyńczycy i zamordowani w Dachau

I Gminny Konkurs Historyczny "Bohaterowie mrocznego czasu" opierał się o informacje zawarte w książce „Mroczny czas. Losy mieszkańców gminy Pępowo w czasie II wojny światowej”, na którą złożyły się 93 rodzinne relacje zebrane przez absolwentów szkoły podstawowej w Pępowie.

Aby wziąć w nim udział, uczestnicy musieli przeczytać dokładnie wyselekcjonowane fragmenty publikacji:

  • z rozdziału "Ofiary" podrozdziały "Ofiary egzekucji" i "Obozy – Dachau"
  • z rozdziału "Walka" podrozdziały "Katyńczycy" oraz "Przywódcy"
 

- Uczniowie poznali przede wszystkim sylwetki pępowskich bohaterów zamordowanych w egzekucji. A mamy ich w sumie sześciu. Trzech zginęło na rynku w Krobi 21 października 1939 roku: Feliks Poprawa, Jan Szczurny oraz Walenty Walczak. Ale był też rozstrzelany w Czeluścinie Franciszek Napierała, zastrzelony na stacji PKP w Krzekotowicach Wojciech Robaszyński oraz zamordowany w Klonach Zygmunt Grabarczyk. Mówimy tylko o mieszkańcach, którzy zginęli w publicznej egzekucji, bo udokumentowanych ofiar hitlerowców jest o wiele więcej. Ponadto uczestnicy zapoznali się z losami pępowskich katyńczyków, przywódców polskiego państwa podziemnego oraz więźniów obozu koncentracyjnego w Dachau. Mamy kilku kapłanów, którzy przeszli przez Dachau, trzech związanych z naszą ziemią zginęło - tłumaczy Mirosława Bigaj.

reklama
reklama

Nagrody i przesłanie od wójta

W środę, 18 października 2023 roku uczniowie klas VII i VIII dwóch szkół podstawowych mieli do rozwiązania test. 

- Myślę, że laureaci poradzili sobie sprawnie. To jest dosyć ambitny konkurs, chociaż jego zakres nie jest duży, ale wymaga umiejętności wyszukania wiadomości z czytanego tekstu - dodaje organizatorka konkursu. 

Nagrody uczestnikom wręczył podczas szkolnej uroczystości wójt Pępowa, Grzegorz Matuszak. Wszyscy biorący udział w historycznych zmaganiach dostali pamiątkowe dyplomy, a laureaci ufundowane przez włodarza gminy bilety wstępu do pokoju zagadek (escape room) w gostyńskim muzeum. Uczniowie udali się także na miejscowy cmentarz, aby zapalić znicz pod pomnikiem rozstrzelanych.

reklama

Wójt miał także krótkie przesłanie dla wszystkich zgromadzonych uczniów w myśl słów "Wolność nie jest nam dana raz na zawsze" i zbliżających się obchodów rozstrzelania mieszkańców Pępowa. 

- Dwa lata temu na Ukrainie też myślano, że jest spokojnie, że wojna nie ma już prawa bytu, niestety zjawił się najeźdźca. Co roku jeździmy na uroczystości upamiętniające zamordowanie naszych bohaterów, którzy zginęli na rynku w Krobi. Choćby Feliks Poprawa, gdy go rozstrzelano miał 18 lat, niewiele więcej niż wy. Dopiero wchodził w dorosłe życie, miał swoje plany. Walenty Walczak i Jan Szczurny też byli młodymi ludźmi. Mijają 84 lata od tamtych wydarzeń i nadal pamiętamy, że o wolność trzeba dbać - powiedział wójt Grzegorz Matuszak. 

Organizatorka konkursu liczy, że pierwszy gminny konkurs historyczny nie będzie ostatnim.

- Gostyń, Krobia i Poniec od dawna mają swoje obchody rozstrzelanych. A my, mimo że mamy trzech naszych bohaterów, gościnnie jeździmy do Krobi. To nie jest to samo, co zrobić coś w naszej przestrzeni społecznej. Dlatego liczę, że z pomocą gminy i przy wsparciu obu szkół co roku będziemy przynajmniej grupę uczniów z tym tematem oswajać - podsumowuje M. Bigaj.

Laureaci I Gminnego Konkursu Historycznego „Bohaterowie mrocznego czasu”

  1. Wojciech Szymański - Szkoła Podstawowa w Skoraszewicach - 17,5 punktów
  2. Oliwier Pieprzyk-Derej - Szkoła Podstawowa w Skoraszewicach - 13 punktów
  3. Hanna Nowacka - Szkoła Podstawowa w Pępowie - 11 punktów
  4. Wojciech Wyzujak - Szkoła Podstawowa w Pępowie - 10,5 punktów
  5. Amelia Kasperkowiak - Szkoła Podstawowa w Skoraszewicach - 9 punktów
  6. Iga Ratajczak - Szkoła Podstawowa w Pępowie - 7,5 punktów
 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama