Gostyńskie obchody rocznicy ataku Niemiec na Polskę rozpoczęły się mszą świętą w kościele farnym pw. św. Małgorzaty, odprawioną w intencji ofiar II wojny światowej. Po nabożeństwie uczestnicy przeszli na rynek, prowadzeni przez Orkiestrę Dętą Miasta i Gminy Gostyń. Przy pomniku Serca Jezusowego odbyła się uroczystość patriotyczna. Wówczas okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Jerzy Kulak. Przypomniał, że 1 września 1939 roku przeszedł do historii jako dzień rozpoczynający jedną z największych tragedii w dziejach narodu i państwa polskiego. Nawet kiedy armia niemiecka przekroczyła granice Rzeczypospolitej, a pociski artyleryjskie i bomby lotnicze spadały na polskie miasta, nikt nie spodziewał się, że to początek okrutnej wojny, która trwała 6 lat. Skutki są takie, że zmieniła znacząco granice naszego państwa i uśmierciła 6 milionów polskich obywateli.
- Nikt nie przypuszczał, że polityczne, gospodarcze, demograficzne skutki tej wojny będą wywierać wpływ na życie Polaków w kraju i za granicą przez długie dziesięciolecia, a psychiczne traumy będą się leczyć pokoleniami - przekazywał burmistrz Jerzy Kulak w przemówieniu na gostyńskim rynku.
Obecni na uroczystości na gostyńskim rynku oddali hołd bohaterom września 1939 r., którzy toczyli walkę z przerażającym wrogiem - zaatakowani przez sąsiadów, zdradzeni przez sojuszników wytrwali do samego końca.
- Co roku mówimy o tym, co najbardziej boli - czyli o śmierci. I o tym, co jest powodem do dumy - czyli o bohaterskiej walce. Jednakże wojna jest też walką o kulturę. To, co różni nas od innych - to właśnie kultura - mówił burmistrz Kulak na rynku, przekazując jak wielkie straty Polska poniosła w dobrach kultury podczas II wojny światowej.
Jak wyliczał szef gostyńskiej gminy, w czasie II wojny światowej zrabowano około 3 tysięcy obrazów ze znanych europejskich szkół malarskich, znajdujących się w polskich zbiorach, 11 tysięcy obrazów polskich mistrzów, 75 tysięcy rękopisów, 22 tysiące starodruków i 25 tysięcy map zabytkowych. A straty tylko polskich bibliotek publicznych oszacowano na 75%. Podkreślił, że po tak wielu latach od zakończenia wojny na aukcjach całego świata nadal pojawiają się dobra kultury, które powinny wrócić do kraju, bo stanowią dziedzictwo narodu.
Do Gostynia oddziały niemieckie wkroczyły 6 września 1939 r. i pozostały w nim do 27 stycznia 1945 r. Burmistrz Gostynia dosadnie zaznaczył, że kultura pozwoliła przetrwać Polakom wojnę, ukształtowała dziejowo i chroniła naszą tożsamość w chwilach próby.
- Przetrwaliśmy jako Polacy, ale o kulturę musimy wspólnie dbać nieustająco, również w naszej „małej ojczyźnie” - powiedział Jerzy Kulak.
Po przemówieniu włodarza gminy Gostyń i wspólnej modlitwie, delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Serca Jezusowego. Na zakończenie zabrzmiała „Rota”.
Z kart historii
Napaść III Rzeszy na Polskę poprzedziły liczne incydenty i prowokacje – m.in. prowokacja w Gliwicach, gdzie niemieccy żołnierze, przebrani w cywilne ubrania, dokonali napaści na tamtejszą niemiecką radiostację, pozorując udział w tym Polaków. Incydent ten stał się oficjalnym pretekstem do rozpoczęcia przez Niemcy działań wojennych przeciwko Polsce. 1 września 1939 r. 1,8 miliona niemieckich żołnierzy uzbrojonych w 2800 czołgów, około 3000 samolotów i 10000 dział przekroczyło granice Rzeczypospolitej Polskiej. Ponadto Słowacja wystawiła Armię Polową „Bernolak” i nieliczne lotnictwo.Polska zmobilizowała około miliona żołnierzy, 880 czołgów, 400 samolotów i 4300 dział. Celem niemieckiej agresji było zdobycie tzw. Lebensraum, czyli przestrzeni życiowej, a poza tym wynarodowienie i ostatecznie wysiedlenie, a później wymordowanie narodów zamieszkujących te ziemie, kóre następnie Niemcy mieli zasiedlić. Plany te Niemcy zamierzali zrealizować w ramach Generalnego Planu Wschodniego. 17 września 1939 r. na wschodnie tereny Polski wkroczyła Armia Czerwona, udaremniając ostatecznie jakąkolwiek walkę Polaków. W wyniku agresji III Rzeszy i ZSRR na Polskę, terytorium państwowe naszego kraju zostało całkowicie okupowane i traktatem z 28 września 1939 r. ZSRR część terytorium Polski okupowanego przez Armię Czerwoną (Wilno z okręgiem) przekazał w październiku Litwie, zaś Niemcy przekazały w listopadzie część terytorium Polski (Spisz i Orawa) Słowacji. II wojna światowa była największym konfliktem zbrojnym w historii. Trwała od 1 września 1939 r. do 2 września 1945 r. Zginęło w niej ponad 50 milionów ludzi, w tym około 6 milionów obywateli Polski.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.