reklama

Biblioteka na kółkach - inauguracja. Czym ryzykują puszczając ją w teren?

Opublikowano:
Autor:

Biblioteka na kółkach - inauguracja. Czym ryzykują puszczając ją w teren? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

W piątek wieczorem nastąpi inauguracja pierwszej - bardzo nowoczesnej - biblioteki mobilnej w Polsce. Gostyński bibliobus od soboty - 18 lipca wyruszy w teren. Zakup bibliobusa został sfinansowany ze środków gminnego budżetu w kwocie ok. 50 tys. zł.

Dyrekcja i pracownicy naszej biblioteki publicznej uznali, że bibliobusy to skuteczny i relatywnie tani sposób docierania do czytelników. Rozwiązanie to jest powszechne w Niemczech i Skandynawii. W Polsce bibliobusy funkcjonują w Opolu i Warszawie, próby bibliobusowe były czynione lub zapowiadane w Poznaniu, Gorzowie, Pucku, Zawierciu.

Trwa budowa konsorcjum bibliotek mobilnych w Wielkopolsce, zaś bibliobusowi liderzy utrzymują ze sobą stały kontakt, by popularyzować tę formę obsługi czytelników i szukać nowego modelu finansowania.

Gostyńska Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w ramach programu Instytutu Książki „Partnerstwo dla książki” zdobyła dofinansowanie na projekt „Biblioteka w drodze”. Dzięki niemu zaraz po inauguracji w trasę ruszy pierwszy w kraju bibliobus we współczesnym, nowoczesnym standardzie.

- Bibliobus Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu jest pierwszą nowoczesną biblioteką mobilną w Polsce. Wprowadzając na nasze drogi bibliobus, inspirowaliśmy się najlepszymi rozwiązaniami z zachodniej Europy. Dzięki temu do gostyńskich osiedli i 21 miejscowości wiejskich dojeżdżać będzie biblioteka na kółkach, oferująca książki, filmy, gry wideo, muzykę, komiksy i gazety. Oprócz darmowego dostępu do książek i multimediów zapewnimy warsztaty dla dzieci i młodzieży promujące czytelnictwo na terenach wsi - wyjaśnia Paulina Skrzypczak, koordynator akcji w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu.

Dyrekcja placówki nie boi się tego, że punkt macierzysty przez „bibliotekę na kółkach” straci czytelników.

- Nie wpłynie na ilość odwiedzin w bibliotece publicznej. Bibliobus jest adresowany głównie do mieszkańców wsi. W tych miejscach, gdzie będziemy stać w mieście - na osiedlu 100-lecia koło GOK Hutnik, na osiedlu Pożegowo koło OSiR- u - kiedyś funkcjonowały filie biblioteczne. I kiedy zostały kilkanaście lat temu zlikwidowane, to spadły nam statystyki biblioteczne - tłumaczy Przemysław Pawlak, dyrektor biblioteki publicznej.

Zaznacza, że czytelnicy - szczególnie starsi, którzy z osiedla Tysiąclecia chodzili do filii w GOK Hutnik, teraz rzadko (lub w ogóle) przychodzą do biblioteki macierzystej przy ul. Wrocławskiej.

- Wydaje nam się, że to podniesie czytelnictwo. Część z tych osób będzie miała bliżej do bibliobusa, na parking pod Hutnikiem - dodaje Przemysław Pawlak.
 

Jutro (17 lipca) po południu rozpoczyna się Ogólnopolskie Forum Bibliotek Mobilnych. Wydarzenie jest doskonałą okazją do branżowego spotkania dyrektorów bibliotek zainteresowanych rozwiązaniami mobilnymi, a tym bardziej w momencie, kiedy uruchamiany jest w Gostyniu nowoczesny bibliobus.



Po zakończeniu Forum Bibliotek Mobilnych, w Stanicy u Potworowskich w Goli zaplanowano atrakcje, związane z oficjalną prezentacją bibliobusa:

 - o godz. 20.00 - Wiedźmin na dobranockę – zajęcia animacyjne promujące czytelnictwo w ramach projektu „Biblioteka w drodze”

- o godz. 21.30 - oficjalna prezentacja bibliobusu i ceremonia oddania pojazdu do użytku

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE