Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych - Kacper Biderman i Łukasz Ratajczak, wcielili się w badaczy historii najnowszej, odkrywając tajemnice miejsca pamięci, jakim jest teren ostatniej potyczki antykomunistycznego oddziału „Dzielny”, dowodzonego przez Mariana Rączkę „Kościuszko” z siłami Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego (KBW) i Urzędu Bezpieczeństwa (UB).
Projekt "Miejsca pamięci - materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości" jest formą rekrutacji do XXII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Zadaniem uczniów było znalezienie takiego miejsca pamięci oraz zbadanie, czy funkcjonuje w lokalnej świadomości. Uczniowie podjęli się prześledzenia tematu, który nie doczekał się jeszcze szczegółowych opracowań i który nie funkcjonuje jeszcze w świadomości mieszkańców powiatu gostyńskiego. Spotkali się z profesorem Krzysztofem Maćkowiakiem - znawcą języka i regionu, Mikołajem Kulczakiem – historykiem, badającym losu oddziału "Dzielnego" oraz Robertem Czubem - dyrektorem Muzeum w Gostyniu. Zbadali zasoby biblioteki w Gostyniu oraz prześledzili lokalne strony internetowe w poszukiwaniu informacji o losach Żołnierzy Wyklętych z naszego regionu. Przeprowadzili także sondę wśród mieszkańców, sprawdzając wiedzę lokalnej społeczności w tym temacie. Końcowym efektem podjętych działań będzie film przedstawiającym ten wycinek historii naszej małej ojczyzny.
Uczniowie chcą dzięki temu projektowi upamiętnić tych, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni, którzy podjęli walkę o naszą wolność i niepodległość. Chcą ocalić ich od zapomnienia.