reklama

Jak wykryć wczesne objawy choroby Alzheimera? Naukowcy szukają chętnych do badań

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: istockphoto

Jak wykryć wczesne objawy choroby Alzheimera? Naukowcy szukają chętnych do badań - Zdjęcie główne

Choroba Alzheimera objawia się m.in. zanikami pamięci, problemami z mową. Zaczyna się wiele lat przed wystąpieniem objawów | foto istockphoto

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ZdrowieNaukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Politechniki Poznańskiej poszukują w całym kraju chętnych do badań nad bezinwazyjną metodą wczesnego wykrywania choroby Alzheimera. Wynalezienie takiej metody byłoby przełomowe w walce ze schorzeniem, które dziś wciąż jest zagadką odkrywaną zbyt późno.
reklama

Choroba Alzheimera to postępujące neurozwyrodnienie mózgu, które prowadzi do obumierania komórek nerwowych, a w konsekwencji – otępienia. Charakteryzuje się m.in.:

  • obniżoną sprawnością umysłową,
  • zaburzeniami pamięci i mowy,
  • dezorientacją w czasie i przestrzeni,
  • wahaniami nastroju.
Choć cierpią na nią głównie osoby starsze (po 65. roku życia), to choroba zaczyna rozwijać się wiele lat przed wystąpieniem pierwszych objawów.

– Choroba Alzheimera to podstępne schorzenie, o którym wciąż mało wiemy – tłumaczy prof. Jędrzej Kociński, fizyk i akustyk z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, członek zespołu Alzheimer Prediction Project. – Faza utajona choroby rozpoczyna się nawet dekady przed wystąpieniem pierwszych objawów. Tymczasem w większości chorób rozpoznanie postawione na jak najwcześniejszym etapie ma fundamentalne znaczenie dla skutecznego leczenia. Dlatego bardzo zależy nam na poznaniu przyczyn i obserwowaniu pierwszych, drobnych symptomów. To pomoże nam zarówno w opracowaniu bezinwazyjnych metod wczesnej diagnostyki, jak i w poszukiwaniu leków.

reklama

Chcą diagnozować chorobę Alzheimera na wczesnym etapie. Kogo szukają?

Celem programu Alzheimer Prediction Project jest właśnie stworzenie nowej, bezinwazyjnej metody diagnozowania choroby Alzheimera na jej wczesnym etapie. Prowadzą go wspólnie naukowcy z UAM i Politechniki Poznańskiej, a także lekarze – neurolodzy i psychiatrzy. Zapraszają do udziału w badaniu osoby z całej Polski, które zauważają u siebie niepokojące zaburzenia pamięci albo osoby bez takich zaburzeń, które mają ponad 50 lat i w ich bliskiej rodzinie wystąpiły przypadki wczesnego (przed 65. rokiem życia) otępienia. Co ważne, program nie jest adresowany do osób z wyraźnymi objawami otępienia ani rozpoznaną chorobą Alzheimera.

reklama

Badanie uczestników będzie podzielone na kilka etapów i łącznie potrwa około sześciu godzin. Najpierw pacjent odwiedzi psychiatrę lub neurologa, który przeprowadzi ogólny wywiad i ocenę pod kątem chorób otępiennych. Drugim etapem będzie badanie słuchu – stanu ogólnego, percepcji zjawisk dźwiękowych oraz reakcji na dźwięki przez centralny układ nerwowy. Trzeci etap będzie dotyczyć wzroku – stanu ogólnego, reakcji na bodźce, a także orientacji przestrzennej.

Warto dać się przebadać. Wykryją również schorzenia niezwiązane z Alzheimerem

 Na sam koniec zostanie przeprowadzone badanie wypowiedzi, czyli m.in. doboru słów, logiki zdań.

– Wszystkie badania będą bezinwazyjne i będą polegać np. na oglądaniu i słuchaniu materiałów, zapamiętywaniu i powtarzaniu, szukaniu różnic – tłumaczy prof. Jędrzej Kociński. – Będziemy szukać nie tylko wczesnych objawów zaburzeń pamięci, ale i charakterystycznych dla choroby Alzheimera problemów z orientacją przestrzenną, przetwarzaniem tekstów, formułowaniem wypowiedzi. Im więcej osób przebadamy, tym lepiej. A wartością dodaną dla uczestników będą dokładne i darmowe badania, podczas których możemy wyłapać także niezwiązane z Alzheimerem schorzenia. W każdym takim przypadku będziemy służyć instrukcją dalszego postępowania.

reklama

Chętni do udziału w badaniach mogą zgłaszać się mailowo do kierownika projektu dra Marcina Górniaka: lekarz.marcin.gorniak@gmail.com.

Strona projektu: Alzheimer Prediction Project.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama