Rozmowa z Marcinem Maciejewskim - kandydatem do Rady Miejskiej w Gostyniu
Nie pierwszy raz startuje pan w wyborach samorządowych, do rady miejskiej. W 2018 roku się nie udało. Wyciągnął pan jakieś wnioski?Byłem radnym rady miejskiej w latach 2014-2018. Nie otrzymałem mandatu radnego w wyborach w 2018 r. Po wyborach zwiększyłem swoją aktywność - kilka tygodni po przegranej otworzyłem blog Marcin Maciejewski Kuźnia Pomysłów na portalu społecznościowym. Przez całe 5 lat starałem się być aktywny. A część z moich inicjatyw zostało spełnionych. Powstała na przykład Aleja 30 Dębów, upamiętniająca rozstrzelanych mieszkańców ziemi gostyńskiej przez hitlerowców. Na cmentarzu parafialnym postawiłem zniczodzielnię. Zasłużeni honorowi krwiodawcy mają profity - mogą korzystać z karty „Przyjazny Samorząd”. A niedługo powstanie w Gostyniu profesjonalna jadłodzielnia.
Jako mieszkaniec Gostynia ma Pan jakieś uwagi do rządzących obecnie gminą Gostyń? Może są jakieś działania, które - Pana zdaniem - zostały zrealizowane niepotrzebnie?
Uważam, że gmina Gostyń jest dobrze prowadzona, świadczy o tym chociażby bardzo dobra sytuacja finansowa. Ale w związku z tym - w najbliższych latach rada miejska nie powinna już podnosić podatków mieszkańcom naszej gminy.
W związku z zerowym zadłużeniem gminy Gostyń, jest jakaś inwestycja, konieczna do zrealizowania, w którą można włożyć pieniądze z czystym sumieniem?
Sala gimnastyczna Szkoły Podstawowej nr 2 prosi się o gruntowny remont. Sam zabiegałem o to już pod koniec poprzedniej kadencji Zostały nawet przeprowadzone badania, by sprawdzić co jest przyczyną nieznośnego smrodu, jaki tam panuje. Potrzebna jest konkretna modernizacja całego wnętrza obiektu i usunięcie wszystkich drewnianych elementów z lat 70. XX w.
Niezbędna jest kontynuacja budowy chodnika przy ul. Wrocławskiej. Przez ostatnie 5 lat nie powstał ani metr, a wcześniej sukcesywnie go budowano. Zabiegałem o to cały czas i dlatego teraz - jeśli zostanę radnym - to na pewno tego tematu nie odpuszczę. To wstyd że jedna z najbardziej ruchliwych ulic w Gostyniu, nie ma chodnika po obu stronach. W moim programie wyborczym umieściłem jeszcze jedno zadanie związane z tą ulicą - powinno być odnowione oświetlenie. Modernizację można zrobić, chociażby przez zagęszczenie i obniżenie lamp - tak żeby nie tylko oświetlały drogę, ale też ścieżkę rowerową wzdłuż ulicy Wrocławskiej. Doświetlenia wymagają też przejścia dla pieszych.
Co sądzi pan o kampanii wyborczej, jaka jest prowadzona w gostyńskiej gminie?
Toczącą się kampanię traktuję, jak rozgrzewkę. Staram się nie oceniać kontrkandydatów, tylko skupić się na tym co, ja mogę zrobić. Aczkolwiek niezwykle się cieszę, że wielu ze startujących do rady miejskiej korzysta z moich pomysłów w swoich programach - chodzi o wspomnianą przebudowę hali sportowej, o prace związane z budową chodnika i wymianą oświetlenia wzdłuż ul. Wrocławskiej. Kolejnym pomysłem, z którego chętnie skorzystali kandydaci, jest budowa ścieżki rowerowej z Gostynia do Starego Gostynia, o jej budowie pisałem na moim blogu już w 2023 r., a teraz czytam o tym w większości ulotek wyborczych.
W programie wyborczym mówi pan nie tylko o ścieżce rowerowej Gostyń - Stary Gostyń.
Moim zdaniem, organizacja ruchu w Gostyniu zasługuje na kolejną dobrze przemyślaną rewolucję, głównie dlatego, że w 2025 roku ma zostać oddana do użytku duża obwodnica DK12. Ruch tranzytowy (w tym pojazdów ciężarowych) powinien zniknąć z miasta, część dróg powinna być jednopasmowa, a drugi pas ruchu można zastąpić parkingami - np. Rynek, ul. Olejniczaka. Na części pozostałych dróg mogłyby powstać dwukierunkowe ścieżki rowerowe. Jeśli to zostanie zrealizowane profesjonalnie - to powstanie rowerowy ciąg komunikacyjny, a w efekcie rowerzyści jadąc z Kunowa do Krajewic, a być może dalej - do Krobi będą mogli przejechać trasę nie zsiadając z jednośladu. Podobny ciąg rowerowy mógłby powstać na trasie Gola - Piaski. To nie będzie proste, ale osiągalne i niezwykle potrzebne.
"Czytelnikom życzę radosnych świąt Wielkiej Nocy, pełnych miłości i nadziei, a także wielu okazji do miłych spotkań w gronie najbliższych"
Materiał zlecony i sfinansowany przez KW Forum Demokratyczne