Reklama

Zmiana numerów alarmowych. Od dziś nasz telefon na 998 odbiorą... w Poznaniu

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: arch. KP PSP w Gostyniu

Zmiana numerów alarmowych. Od dziś nasz telefon na 998 odbiorą...  w Poznaniu - Zdjęcie główne

Strażacy są zawsze gotowi do służby ale 998 już nie odbiorą | foto arch. KP PSP w Gostyniu

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Od dzisiaj, 22 października już nie dodzwonimy się do dyżurnego straży pożarnej Gostyniu, przynajmniej nie wybierając numer 998. Czy to znaczy, że ten znany nawet przedszkolakom trzycyfrowy numer zniknie z listy numerów alarmowych? Niekoniecznie.

Reklama

Dziś rano, o godzinie 10.00  w powiecie gostyńskim nastąpiło planowane przeniesienie ogólnopolskiego numeru alarmowego do straży pożarnej 998 do dyspozytorni CPR w Poznaniu. Od teraz, wybierając numer 998 i znajdując się na terenie powiatu gostyńskiego zostaniemy automatycznie przekierowani do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Poznaniu ,gdzie zgłoszenie odbierze jeden z operatorów numeru alarmowego.

- Numer 998 nadal służy do przyjmowania zgłoszeń np. zgłoszenie o pożarze czy innym zagrożeniu, CPR w Poznaniu przyjmie zgłoszenie, tak jak dotychczas robił to nasz strażak dyżurny w KP PSP w Gostyniu. Dyspozytor CPR od razu wie, że obywatel dzwonił na 998 a nie np. na 997 - wyjaśnia brygadier Michał Pohl, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Gostyniu.

Kto odbierze telefon? 

Numer 998 od wielu lat kojarzony jest bezpośrednio ze strażą pożarną. Ustawa o systemie powiadamiania ratunkowego zmienia jednak sposób przyjmowania zgłoszeń. Już dzisiaj dzwoniąc pod numer 998 nie skontaktujemy się bezpośrednio ze strażą w Gostyniu, a z centrum powiadamiania ratunkowego, które jest operatorem numeru 112. To dyspozytor CPR przekaże zgłoszenie do odpowiednich służb. 

Jak wyjaśnia zastępca komendanta gostyńskiej straży, przepisy unijne docelowo  przewidują, funkcjonowanie 1 numeru alarmowego dla wszystkich służb. W  2017 tak samo przełączano numer 997 do CPR, i to funkcjonuje. Teraz przyszedł czas na straż pożarną. Czy nie będzie zamieszania, skoro dyspozytor jest w Poznaniu a zdarzenie tutaj, w powiecie?

- Oczywiście, nasz dyżurny strażak może łatwiej orientuje się w lokalnych adresach itd., ale w CPR w Poznaniu pracują odpowiednio przeszkoleni dyspozytorzy i z pewnością będą prawidłowo realizować otrzymane zgłoszenia - uspokaja brygadier Michał Pohl.

Według zapewnień  Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, takie rozwiązanie ma wiele zalet, m.in. umożliwi: jednoczesne powiadomienie o zdarzeniu wszystkie możliwe służby, obsługę zgłoszeń alarmowych od obcokrajowców i obsługę zgłoszeń typu eCall (zgłoszenia z samochodów) oraz przyjmowanie zgłoszeń od osób głuchoniemych.

Zgłaszający podaje te dane, o które pyta przeszkolona osoba w Poznaniu, gdzie występuje zdarzenie, co to za zdarzenie i czy występuje zagrożenie dla życia i zdrowia. 

- Dyspozytor z centrum zgłoszeniowego w CPR odbiera telefon i to zgłoszenie „obrabia” - tłumaczy zastępca komendanta KP PSP w Gostyniu. -  Komenda Powiatowa PSP w Gostyniu (dyżurny operacyjny) otrzymuje formatkę informatyczną, która szczegółowo wskazuje, gdzie i do jakiego zdarzenia mamy się udać. Nasz dyżurny dysponuje do danego zdarzenia odpowiednie siły i środki - dodaje.

 

A jeśli w wyniku stresu zapomnimy coś istotnego dodać?

- Dyżurny w CPR pyta także o numer kontaktowy zgłaszającego i umieszcza go w zgłoszeniu, więc jeśli będą jakieś wątpliwości, sami bezpośrednio dopytamy o szczegóły po wysłaniu już przewidzianych do likwidacji zdarzenia sił i środków - uspokaja rozmówca.

Czy jest możliwy kontakt ze strażą poza 998?

Co jednak, jeśli kontakt ze strażą jest potrzebny ale nie jest to sytuacja alarmowa, zagrożenie życia i zdrowia, pożar czy inne gwałtowne zdarzenie? Np. zgłoszenie o gnieździe os czy szerszeni, powalonym drzewie na drodze itd.?

- W takim wypadku można ewentualnie zadzwonić pod numer 47 771 73 10 , który nadal jest numerem kontaktowym do naszego dyżurnego w Komendzie Powiatowej. Nie jest to jednak numer alarmowy - uprzedza M. Pohl.

 

Pilotażowo bez większych problemów

W 2021 r. w dwóch województwach odbyły się  pilotażowe wdrożenia tj. w województwie podlaskim w dn. 1 - 5 lutego oraz w województwie lubelskim w dn. 8 - 15 lutego. Przełączenie obejmowało 24 stanowiska kierowania PSP, które przyjmowały zgłoszenia na nr tel. 998 z 331 gmin. W proces weryfikacji prawidłowości przełączeń zaangażowanych było 436 osób zarówno z Państwowej Straży Pożarnej jak i Ochotniczych Straży Pożarnych.

Departament Teleinformatyki Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wprowadził to zadanie 5.08.2020 i ma być ono zrealizowane do końca bieżącego roku. W Wielkopolsce ta zmiana numeru jest już realizowana od 14.10  i kolejne powiaty są przyłączane, gostyńska komenda dołączyła dziś 22.10 od godziny 10 rano.

- Nie było możliwe, by komendy straży z wszystkich 31 powiatów w województwie wielkopolskim dołączyły do poznańskiego CPR jednego dnia, z przyczyn czysto logistycznych. Codziennie dochodzi kolejna komenda i proces ten ma się zakończyć 25 października - mówi zastępca komendanta KP PSP.

 

Dlaczego dopiero teraz Wielkopolska dołączyła do programu? 

- Ten program  został uruchomiony w Wielkopolsce jako jednym z ostatnich województw. Jest to jedno z największych województw i sam proces techniczny przełączania jest trudniejszy do wykonania - dodał na koniec brygadier Michał Pohl z gostyńskiej KP  PSP.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy