Dziś rano, o godzinie 10.00 w powiecie gostyńskim nastąpiło planowane przeniesienie ogólnopolskiego numeru alarmowego do straży pożarnej 998 do dyspozytorni CPR w Poznaniu. Od teraz, wybierając numer 998 i znajdując się na terenie powiatu gostyńskiego zostaniemy automatycznie przekierowani do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Poznaniu ,gdzie zgłoszenie odbierze jeden z operatorów numeru alarmowego.
- Numer 998 nadal służy do przyjmowania zgłoszeń np. zgłoszenie o pożarze czy innym zagrożeniu, CPR w Poznaniu przyjmie zgłoszenie, tak jak dotychczas robił to nasz strażak dyżurny w KP PSP w Gostyniu. Dyspozytor CPR od razu wie, że obywatel dzwonił na 998 a nie np. na 997 - wyjaśnia brygadier Michał Pohl, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Gostyniu.
Kto odbierze telefon?
Numer 998 od wielu lat kojarzony jest bezpośrednio ze strażą pożarną. Ustawa o systemie powiadamiania ratunkowego zmienia jednak sposób przyjmowania zgłoszeń. Już dzisiaj dzwoniąc pod numer 998 nie skontaktujemy się bezpośrednio ze strażą w Gostyniu, a z centrum powiadamiania ratunkowego, które jest operatorem numeru 112. To dyspozytor CPR przekaże zgłoszenie do odpowiednich służb.Jak wyjaśnia zastępca komendanta gostyńskiej straży, przepisy unijne docelowo przewidują, funkcjonowanie 1 numeru alarmowego dla wszystkich służb. W 2017 tak samo przełączano numer 997 do CPR, i to funkcjonuje. Teraz przyszedł czas na straż pożarną. Czy nie będzie zamieszania, skoro dyspozytor jest w Poznaniu a zdarzenie tutaj, w powiecie?
- Oczywiście, nasz dyżurny strażak może łatwiej orientuje się w lokalnych adresach itd., ale w CPR w Poznaniu pracują odpowiednio przeszkoleni dyspozytorzy i z pewnością będą prawidłowo realizować otrzymane zgłoszenia - uspokaja brygadier Michał Pohl.
Według zapewnień Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, takie rozwiązanie ma wiele zalet, m.in. umożliwi: jednoczesne powiadomienie o zdarzeniu wszystkie możliwe służby, obsługę zgłoszeń alarmowych od obcokrajowców i obsługę zgłoszeń typu eCall (zgłoszenia z samochodów) oraz przyjmowanie zgłoszeń od osób głuchoniemych.
Zgłaszający podaje te dane, o które pyta przeszkolona osoba w Poznaniu, gdzie występuje zdarzenie, co to za zdarzenie i czy występuje zagrożenie dla życia i zdrowia.
- Dyspozytor z centrum zgłoszeniowego w CPR odbiera telefon i to zgłoszenie „obrabia” - tłumaczy zastępca komendanta KP PSP w Gostyniu. - Komenda Powiatowa PSP w Gostyniu (dyżurny operacyjny) otrzymuje formatkę informatyczną, która szczegółowo wskazuje, gdzie i do jakiego zdarzenia mamy się udać. Nasz dyżurny dysponuje do danego zdarzenia odpowiednie siły i środki - dodaje.
A jeśli w wyniku stresu zapomnimy coś istotnego dodać?
- Dyżurny w CPR pyta także o numer kontaktowy zgłaszającego i umieszcza go w zgłoszeniu, więc jeśli będą jakieś wątpliwości, sami bezpośrednio dopytamy o szczegóły po wysłaniu już przewidzianych do likwidacji zdarzenia sił i środków - uspokaja rozmówca.
Czy jest możliwy kontakt ze strażą poza 998?
Co jednak, jeśli kontakt ze strażą jest potrzebny ale nie jest to sytuacja alarmowa, zagrożenie życia i zdrowia, pożar czy inne gwałtowne zdarzenie? Np. zgłoszenie o gnieździe os czy szerszeni, powalonym drzewie na drodze itd.?
- W takim wypadku można ewentualnie zadzwonić pod numer 47 771 73 10 , który nadal jest numerem kontaktowym do naszego dyżurnego w Komendzie Powiatowej. Nie jest to jednak numer alarmowy - uprzedza M. Pohl.
Pilotażowo bez większych problemów
W 2021 r. w dwóch województwach odbyły się pilotażowe wdrożenia tj. w województwie podlaskim w dn. 1 - 5 lutego oraz w województwie lubelskim w dn. 8 - 15 lutego. Przełączenie obejmowało 24 stanowiska kierowania PSP, które przyjmowały zgłoszenia na nr tel. 998 z 331 gmin. W proces weryfikacji prawidłowości przełączeń zaangażowanych było 436 osób zarówno z Państwowej Straży Pożarnej jak i Ochotniczych Straży Pożarnych.Departament Teleinformatyki Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wprowadził to zadanie 5.08.2020 i ma być ono zrealizowane do końca bieżącego roku. W Wielkopolsce ta zmiana numeru jest już realizowana od 14.10 i kolejne powiaty są przyłączane, gostyńska komenda dołączyła dziś 22.10 od godziny 10 rano.
- Nie było możliwe, by komendy straży z wszystkich 31 powiatów w województwie wielkopolskim dołączyły do poznańskiego CPR jednego dnia, z przyczyn czysto logistycznych. Codziennie dochodzi kolejna komenda i proces ten ma się zakończyć 25 października - mówi zastępca komendanta KP PSP.
Dlaczego dopiero teraz Wielkopolska dołączyła do programu?
- Ten program został uruchomiony w Wielkopolsce jako jednym z ostatnich województw. Jest to jedno z największych województw i sam proces techniczny przełączania jest trudniejszy do wykonania - dodał na koniec brygadier Michał Pohl z gostyńskiej KP PSP.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.