Reklama

W uznaniu za trud, szlachetną misję i profesjonalizm. Społeczeństwo ufundowało sztandar dla gostyńskich strażaków

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Gostyński rynek w piątkowe popołudnie opanowali strażacy. To był ważny i bardzo uroczysty moment dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Dokonano aktu nadania i prezentacji sztandaru ufundowanego przez społeczeństwo i środowisko pożarnicze.

Reklama

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Gostyniu ma swój sztandar. Uroczysty apel związany z jego przekazaniem, który odbył się w piątek na gostyńskim rynku, był wielkim wydarzeniem w 45-letniej historii Komendy Powiatowej. Piękna uroczystość i piękny sztandar mają być „symbolem najlepszych wartości skupiających się w strażackiej misji”.

- Dowódca uroczystości asp. sztab. Kasperkowiak melduje gotowość pododdziałów do uroczystego apelu z okazji nadania sztandaru Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gostyniu - zwrócił się dowódca uroczystości asp. sztab. Sebastian Kasperkowiak do zastępcy komendanta głównego PSP nadbrygadiera Arkadiusza Przybyły. 

Ufundowanie sztandaru dla Komendy Powiatowej PSP w Gostyniu było, jak stwierdził starosta gostyński Robert Marcinkowski, doskonałą okazją, aby społeczności powiatu gostyńskiego zaprezentować środowisko strażaków, cieszące się niezmiennie od dziesięcioleci ogromnym zaufaniem i szacunkiem.

- Mieszkańcy powiatu gostyńskiego widzą z jak wielkim poświęceniem strażacy pełnią służbę, doceniają ich odwagę w obliczu nawet największych i najbardziej niebezpiecznych wyzwań. Zadania, jakie realizuje Państwowa Straż Pożarna to bez wątpienia szlachetna, godna pochwały misja, w której skupia się wiele pozytywnych cech: odwaga, gotowość do niesienia pomocy, specjalistyczna wiedza, konsekwencja i profesjonalizm. To wartości same w sobie - powiedział starosta gostyński Robert Marcinkowski, który był jednocześnie przewodniczącym Społecznego Komitetu Fundacji Sztandaru dla KP PSP w Gostyniu.

Podkreślił, jak bardzo  mieszkańcy są dumni z gostyńskich strażaków i pełni wdzięczności za ich działania oraz pomoc w trudnych sytuacjach.

- Mówię to dziś, w tak uroczystym dniu zarówno jako starosta reprezentujący mieszkańców, ale także jako jeden z nich, który osobiście, w trudnej chwili tej pomocy doświadczył. Nieszczęście może spotkać każdego - strażacy ratunku i wsparcia nie odmówią nikomu - kontynuował starosta Marcinkowski.

Akt ufundowania sztandaru KP PSP w Gostyniu odczytał przewodniczący Komitetu Organizacji Fundacji Sztandaru wicestarosta Janusz Sikora. Zaznaczył w nim, że społeczeństwo powiatu gostyńskiego, doceniając trud włożony w zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców postanowiło ufundować sztandar KP PSP w Gostyniu, w uznaniu zasług zawodowych strażaków pełniących służbę w Gostyniu od 45 lat.

 - Sztandarem tym pragniemy uhonorować strażaków za ich wysiłek i poświęcenie w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego i wszelkiego mienia. (...)Honorowi darczyńcy oraz członkowie Społecznego Komitetu Fundacji Sztandaru są przekonani, że sztandar ten będzie chlubą i dumą dla naszych strażaków oraz przyczyni się do tego, iż z godnością i honorem będą wykonywać stawiane przed nimi zadania - napisano w kacie ufundowania sztandaru. 

Podczas uroczystego apelu fundatorzy symbolicznie wbijali ozdobne gwoździe pamiątkowe do sztandaru, po czym złożyli wpisy do pamiątkowej Złotej Księgi. Ceremonii poświęcenia sztandaru dokonał kapelan wielkopolskich strażaków ks. Mateusz Drop wraz z kapelanem strażaków powiatu gostyńskiego ks. Michałem Kuligiem. 

Po odczytaniu aktu nadania sztandaru przez brygadiera Michała Pohla nastąpiło przekazanie. Przewodniczący Społecznego Komitetu Fundacji Sztandaru starosta Robert Marcinkowski przekazał sztandar zastępcy komendanta głównego PSP nadbrygadierowi Arkadiuszowi Przybyle, a ten w imieniu ministra spraw wewnętrznych i administracji wręczył go komendantowi powiatowemu PSP  brygadierowi Tomaszowi Banaszakowi.

Obecni na uroczystości mieli okazję zapoznać się ze składem pocztu sztandarowego. Po odbiór sztandaru maszerowali: dowódca pocztu - mł. kapitan Łukasz Hajduk, sztandarowy - asp. Bartłomiej Gościniak i asystujący - ogniomistrz Krzysztof Figielek. To ci strażacy zaprezentowali sztandar gościom, obecnym na gostyńskim rynku.  

Sztandar KP PSP w Gostyniu składa się z płata, głowicy i drzewca. Na stronie głównej płata znajduje się krzyż w kolorze białym, pośrodku krzyża umieszczono godło państwowe na okrągłej czerwonej tarczy, obramowanej białą krawędzią oraz wińcem stylizowanym z liści laurowych koloru złotego. Pod godłem znajduje się napis „Bóg, Honor, Ojczyzna, w kształcie półkola. Na odwrotnej stronie płata sztandaru, na niebieskim tle - pośrodku znajduje się wizerunek s. Floriana. Wokół wizerunku patrona strażaków umieszczono napis w kolorze srebrnym: KP PSP w Gostyniu. W dolnych rogach płata sztandaru umieszczone są daty: rok powołania jednostki 1999 a w prawym rok nadania sztandaru - 2020. W lewym górnym rogu umieszczono herb powiatu gostyńskiego, a w prawym górnym rogu - odznakę pożarniczą PSP.

Podczas ważnego dla strażaków wydarzenia na gostyńskim rynku wręczono  odznaczenia prezydenckie. Kto je otrzymał - ZOBACZ TUTAJ.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy