Rolnicy zaskoczeni
Młodzi rolnicy, obecni pod koniec kwietnia na pikietach związanych z protestem przeciwko obniżeniu stawek za litr mleka w klasie ekstra z 2,10 zł do 1,50 zł, narzekali, że żadna mleczarnia tak drastycznie z ceną za mleko „nie poszła w dół”.
- Znajomi, dostarczający surowiec do innych mleczarni, dostają SMS-y, że cena mleka pozostaje bez zmian, a tutaj z dnia na dzień zdecydowano, że spadnie o 50 groszy. Ludzie mają kredyty do spłacania, zobowiązania, pasze trzeba kupować - mówili po kwietniowych spotkaniach.
Deklaracje zarządu Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu podczas spotkań i w oświadczeniu
Istotnie, gostyńska spółdzielnia była jedną z pierwszych, która obniżyła stawkę za dostarczane mleko. I zrobiła to bardzo drastycznie. Jednocześnie rada nadzorcza oraz zarząd spółdzielni zobowiązali się do ewentualnego podwyższenia stawki po upływie dwóch miesięcy - czyli w czerwcu. Głośno mówiono o tym podczas spotkań z protestującymi rolnikami, wydano oświadczenie.
- W miarę poprawy sytuacji spółdzielni w przyszłości zarząd oraz rada nadzorcza Spółdzielni dołożą wszelkich starań, by zapewnić dostawcom zapłatę cen mleka w możliwie maksymalnej wysokości, adekwatnej do sytuacji rynkowej i możliwości finansowych Spółdzielni - napisano w oświadczeniu z kwietnia 2023 r.
O naprodukcji wyrobów mleczarskich na rynku i załamaniu rynkowym po stronie sprzedaży mówił na spotkaniu z rolnikami prezes Stefan Stachowiak.
- Przez obniżkę stawki mamy gwarancję uzyskania dodatnich wynikow finansowych w frmie. Kwiecień i maj dajemy sobie na osiągnięcie stabilności. Prawdziwą ocenę sytuacji, jak wygląda bilans miesięczny, zobaczymy w maju. Na podstawie tych wyników możemy zrobić korektę w cenniku z punktu widzenia tego, co będzie w czerwcu - wyjaśniał prezes zarządu spółdzielni podczas protestów w kwietniu.
- Dzisiaj jest cena za mleko niska, ale ona od czerwca ma wzrosnąć. Nie mówimy o ile, bo takie deklaracje nie do końca można definiować. To będzie zależało od sytuacji na rynku, ale raczej przewidzieć można, że wyprowadzenie na prostą czyli zbilansowanie wydatków i przychodów spowoduje, że płynność finansowa zakładu nie będzie zachwiana - uzupełniał Marian Kamyczek, przewodniczący rady nadzorczej na posiedzeniu 5 maja.
Prezydium zakładu nie było gołosłowne?
Wiele wskazuje na to, że zarządzający gostyńską „mleczarnią” słowa dotrzymali, mimo że na rynku mleczarskim „nie ma jeszcze stabilizacji średniej ceny skupu mleka”, co wynika z danych ogłoszonych przez GUS.
- W porównaniu do ceny jaka była miesiąc temu, czyli w marcu, 3 województwa miały spadek ceny powyżej 10 groszy. Najbardziej cena spadła w województwie śląskim o 15,2 groszy, potem w opolskim o 12,8 groszy, ale również w Wielkopolsce o 10,4 groszy. To trzy województwa, które zanotowały największe obniżki cenowe. Za maj prawdopodobnie tendencja obniżania ceny płaconej producentom mleka też jeszcze będzie miała miejsce - zauważa Marian Kamyczek, przewodniczący rady nadzorczej w gostyńskiej mleczarni.
Podkreśla, że kryzys w sektorze produkcji mleka jest spowodowany zwiększoną produkcją mleka przy jednoczesnym zmniejszonym popycie. W dwóch pierwszych miesiącach bieżącego roku w krajach Unii Europejskiej skupiono o 0,8 % więcej mleka, niż w analogicznym okresie 2022 r.
- Nie jest to dużo, ale przy tym wszystkim nie podaje się, o ile zmniejszył się popyt, a szczególnie o ile zmniejszył się handel zagraniczny. Kraje unijne, wśród których jest Polska mają problem z tym, że same produkują więcej mleka, aniżeli wynoszą potrzeby rynku wewnętrznego. Są skazane na eksport swoich towarów w takiej czy innej formie. W przypadku Polski jest to ponad 20% produkcji, która musi zostać z kraju wywieziona. Popyt na artykuły mleczarskie dziś się zmniejszył i to jest znaczący problem - analizuje Marian Kamyczek.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.