Reklama

Reklama

Na placu budowy hali sportowej ZSZ w Gostyniu praca wre. Wykonawca sprząta teren

Opublikowano: pt, 15 paź 2021 06:15
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Na placu budowy hali sportowej ZSZ w Gostyniu praca wre. Wykonawca sprząta teren - Zdjęcie główne

Gostyń. Wykonawca rozpoczął prace na terenie budowy hali sportowej przy ul. Poznańskiej w Gostyniu (ZSZ) | foto Agata Fajczyk

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości - Jeśli chodzi o stan surowy, to jest bardzo prawdopodobne, że ten obiekt uda się postawić jeszcze w 2021 roku - mówił na początku lipca Robert Marcinkowski, gostyński starosta. W ubiegłym tygodniu na plac budowy weszli pracownicy wykonawcy. Sprzątają teren.

Reklama

Przy budynku Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu, który znajduje się przy ul. Poznańskiej usunięto kilka elementów ogrodzenia. Tam powstała prowizoryczna brama, a na niej - podobne jak na płocie - pojawiły się żółte tabliczki z napisami „Teren budowy. Wstęp zabroniony” czy „Uwaga, wyjazd z budowy”. A to oznacza, że wykonawca rozpoczął prace na placu budowy pełnowymiarowej hali sportowej, jaka ma powstać przy tamtejszej szkole. 

Dużą inwestycję na zlecenie samorządu powiatowego realizuje gostyńska firma RAF-MAL Zakład Usługowo-Remontowy Rafał Piotrowski. To będzie pierwszy tego typu pełnowymiarowy obiekt sportowy, jaki zakład Raf-Mal będzie stawiał.  Lokalna firma złożyła najkorzystniejszą ofertę w ogłoszonym przez starostę przetargu. Przypomnijmy, 1 lipca 2021 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Gostyniu podpisana została umowa na realizację zadania. Jej wartość to 7.845.612 zł. Obecnie inwestycja ma zapewnione pełne zabezpieczenie finansowanie ze środków powiatu, ale samorząd stara się, żeby zdobyć dodatkowe srodki

- To niezwykle ważna chwila dla uczniów ZSZ w Gostyniu, ale także dla społeczności szkolnej powiatu gostyńskiego. Nie mówimy o planach, ale mówimy o konkretach - podpisujemy umowę na budowę pełnowymiarowej hali sportowej. Będzie to nowoczesny obiekt, spełniający wszystkie kryteria - zaznaczył wtedy Robert Marcinkowski.

Gstyński starosta w tym miejscu przypomniał, że przy każdej szkole, którą zarządza samorząd powiatowy powstały obiekty sportowe - ostatni to hala sportowa przy ZSS w Brzeziu, a także nowoczesne boisko wielofunkcyjne. Takie samo boisko powstało również przy ZSR w Grabonogu, wcześniej dużą halę wybudowano przy ZSO w Gostyniu, a kilkanaście lat temu powstała hala przy zespole szkół w Krobi.

Kilka dni później, 8 lipca teren budowy przejął wykonawca. Pełnowymiarowy obiekt sportowy, jaki powstaje przy ZSZ w Gostyniu ma być dopełnieniem mapy potrzeb szkół, które prowadzi samorząd powiatowy. Gostyńska „zawodówka” jest największą szkołą ponadpodstawową w naszym powiecie. Kształci się w niej ponad 1000 uczniów. Do tej pory placówka ta nie miała odpowiednich warunków do nauki wychowania fizycznego. Niebawem te warunki się zmienią. 

Na początku lipca przekazano wykonawcy plac budowy, ale to nie oznacza, że przy ul. Poznańskiej od razu pojawili się pracownicy. Działania są widoczne od mniej więcej dwóch tygodni. W pierwszej kolejności konieczne było usunięcie poprzemysłowych starych obiektów - warsztatowych i gospodarczych.

- Obecnie kończymy rozbiórkę budynków, które tam istniały. Dodatkowo przeprowadzamy humusowanie całego terenu, zrywamy zniszczone już nawierzchnie z boisk, które tam funkcjonowały - wyjaśnia Rafał Piotrowski, właściciel firmy Raf-Mal.

Realizacja inwestycji weszła na etap robót ziemnych - chodzi o przepięcia starych instalacji sanitarnych, a także kanalizacji deszczowej. Jak informuje wykonawca - na początku listopada na placu budowy mogą być kopane i zalewane fundamenty. Do końca roku 2021 ma powstać konstrukcja murowa budynku w stanie surowym otwartym, czyli - jak to ujął starosta Marcinkowski - „bryła obiektu, która na stałe wpisze się w krajobraz szkoły”. Ze względu na to, że jest to nowoczesna budowla, o nowoczesnym standardzie, sporo casu pochłoną prace wykończeniowe, związane z budową instalacji, a także prace przy wyposażaniu (powstaną trybuny) i wygłuszaniu. Zgodnie z zapisami umowy, termin zakończenia inwestycji mija 30 czerwca 2023 r. i na razie nic nie wskazuje na to, by nie został dotrzymany.

Brama, przez którą będą wyjeżdżać pojazdy, maszyny z placu budowy powstała od strony ul. Poznańskiej - bardzo ruchliwej, wchodzącej w ciąg drogi wojewódzkiej 434, w kierunku Poznania. Czy kierowcy - miejscowi i „przelotowi” powinni się liczyć z utrudnieniami w ruchu?

- Na tę chwilę nie. Takie utrudnienia mogą pojawić się w czasie, kiedy będziemy przełączali kanalizację sanitarną i kiedy będziemy wykonywali przyłącze wody, ale wykonanie tych prac przewidujemy  wiosną 2022 roku - wyjaśnia Rafał Piotrowski.

Projekt nowoczesnej hali sportowej budowanej dla ZSZ w Gostyniu powstał w 2018 r. Nowy obiekt składać się będzie z jednokondygnacyjnej sali z boiskiem (wymiary 24,6x44 m i wysokości 9 m) oraz dwukondygnacyjnej części z widownią i pomieszczeniami towarzyszącymi (szatnia okryć wierzchnich, toalety - damska, męska i przeznaczona dla niepełnosprawnych, szatnie z umywalkami, natryskami i węzłem sanitarnym). Na parterze znajdować się też będzie pomieszczenie trenera, sędziów, pomieszczenie techniczne (kotłownia), gospodarcze i magazyny sprzętu. Hala ma być przeznaczona i przystosowana do uprawiania sportów zespołowych (pełnowymiarowe boisko do piłki ręcznej, dwa boiska do siatkówki, dwa boiska do koszykówki). Dodatkowo zaprojektowano możliwość przedzielenia boiska na 3 osobne za pomocą mechanicznej kurtyny. 

Sala posiadać będzie również widownię na piętrze - antresolę z trybunami ruchomymi na 120 - 150 miejsc. Na zewnątrz przewiduje się wybudowanie dodatkowych miejsc parkingowych, w tym dla osób niepełnosprawnych.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (8)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 miesiące temu | ocena +1 / -0

  GiN

  Hala już miała stać. I miało być kilka milionów dofinansowania. Jeśli wszystko się zgadza to chyba dla Głuchego i Niewidomego? Wybory blisko, problemy powiatu coraz większe. Trzeba zadłużyć jeszcze bardziej żeby choć wstęgę przeciąć. Taka smutna prawda. Z obietnic nic nie pozostało , chyba że niesmak.

  • 2 miesiące temu | ocena +0 / -1

   bul

   Boli kogoś ta inwestycja, oj boli..., bo hala się buduje, a powiat finansowo stoi coraz lepiej, o czym już pisano. A ponieważ wszystko idzie zgodnie z planem nie ma do czego się przyczepić. Tylko jak widać ktoś woli robić zamęt.

   • 2 miesiące temu | ocena +1 / -0

    Kot jaki jest..

    Siedzi cały dzień w internecie i odwraca kotu ogonek. Miały być miliony z zewnątrz - nie ma nic. Będzie kolejny kredycik. Młodzi mieli obiecaną gotową halę w 2021. Wyszła kiełbacha wyborcza. Ale jemu się wszystko zgadza. Lokalny Pinokio. Jak Kłameusz Morawiecki nasz Jobejcik.

 • 2 miesiące temu | ocena +5 / -1

  Polityka lokalna

  Widać, że powyższe komentarze pisze jedna i ta sama osoba, której widocznie budowa sali nie jest w smak. Niedawno było o tym w mediach lokalnych, więc poczytaj uważnie, że powiat jest w najlepszej sytuacji od lat. No i Starosta właśnie spełnia obietnice, co w świecie polityki jest raczej rzadkością. Brawo. Ja się z nowego miejsca do sportu cieszę.... Rozwiń

  • 2 miesiące temu | ocena +0 / -0

   polityka powiatowa

   Cały Jobejcik i dziecinada w komentarzach. Nic się nie zgadza. Kota ogonem zawsze warto poodwracać. Takie to przewidywalne.

 • 2 miesiące temu | ocena +1 / -6

  trochę wstyd

  Rok 2018 - przed wyborami To nie jest tak, że cały czas tylko mówimy - zaznaczył Robert Marcinkowski, starosta gostyński - W tym roku przeznaczyliśmy 150 tysięcy złotych po to żeby przygotować kompleksową dokumentację techniczną na budowę nowej sali. Rok 2019 będzie rokiem analizowania możliwości zdobycia funduszy zewnętrznych a rok 2020-2021 kiedy... Rozwiń

  • 2 miesiące temu | ocena +6 / -1

   czemu wstyd?

   A czemu wstyd? Przecież wszystko się zgadza. Projekt zrobiony wcześniej, mamy rok 2021 i zgodnie z zapowiedzią Pana Marcinkowskiego że hala w tym roku będzie powstawać, hala właśnie powstaje. Zamiast pisać głupoty czytaj ze zrozumieniem.

 • 2 miesiące temu | ocena +0 / -5

  tak to było

  Przypomnę tylko, że budowa miała zacząć się już dawno (obietnica przed wyborami składana przez starostę w ZSZ). Druga obietnica starosty, że będzie wielomilionowe dofinansowanie zewnętrzne, by nie obciążać dodatkowo zadłużonego po uszy starostwa. Obietnica jak widać też niezrealizowana. Ale wybory coraz bliżej - trzeba zacząć, kto by się tam kredy... Rozwiń