Reklama

W powiecie gostyńskim mamy tylko miejsca doraźnego schronienia. Podsumowanie inwentaryzacji schronów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fotomontaż Zbigniew Pacanowski

W powiecie gostyńskim mamy tylko miejsca doraźnego schronienia. Podsumowanie inwentaryzacji schronów - Zdjęcie główne

foto fotomontaż Zbigniew Pacanowski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W powiecie gostyńskim nie występują obiekty klasyfikowane jako schrony profesjonalne oraz ukrycia, występują tylko miejsca doraźnego schronienia – przekazał kpt. Łukasz Hajduk, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej PSP w Gostyniu, po zakończeniu inwentaryzacji schronów w Polsce. W sumie obiekty w powiecie gostyńskim pomieszczą nieco ponad 27 tys. osób. 

Reklama

W ubiegłym tygodniu, na konferencji prasowej MSWiA przedstawione zostały efekty akcji dotyczącej inwentaryzacji schronów. W Polsce stan i lokalizację schronów sprawdzano po niemal 70. latach. Inwentaryzacja obiektów trwała od października 2022 r. do lutego 2023 r.

- To było ogromne przedsięwzięcie, które prowadziła Państwowa Straż Pożarna. W tej inwentaryzacji wzięło udział ponad 13 tysięcy funkcjonariuszy straży pozarnej, 40 proc. formacji było zaangażowanych w różnym stopniu w te działania we wszystkich komendach PSP – zaznaczył Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA.

Jak podano, inwentaryzacji poddane zostały wszystkie pomieszczenia należące do instytucji państwowych, samorządowych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, ale także te należące do podmiotów gospodarczych prowadzących działalności użyteczności publicznej.

Inwentaryzacji nie podlegały tego typu obiekty w budynkach prywatnych - nadmienił wiceszef MSWiA.

Podział budowli

Wszystkie budowle zostały podzielone na trzy kategorie: schrony, ukrycia (czyli schrony niehermetyczne) oraz miejsca doraźnego schronienia (MDS). Straż pożarna sprawdzała stan obiektów nie tylko pod kątem ewentualnego konfliktu zbrojnego. 

- Nasze statystyki pokazują, że każdego roku mamy bardzo dużo zdarzeń pogodowych, które prowadzą do różnych niebezpiecznych zdarzeń – uzasadnił komendant główny PSP gen. Andrzej Bartkowiak

Następnie podał konkretne wyniki podsumowania inwentaryzacji. Otóż w Polsce w 1903 schronach znajdzie się ponad 300 tys. miejsc, z kolei w tzw. miejscach ukrycia, których jest w Polsce 9 tys. schronienie może znaleźć ponad 1,1 mln osób, a w miejscach doraźnego schronienia (MDS), których mamy ponad 220 tys. może się schronić ponad 47 mln osób. 

W tego typu miejscach dla każdej osoby przewidziane jest półtora metra kwadratowego.

- Wiele z tych miejsc jest w naprawdę w bardzo dobrym stanie i bardzo profesjonalnych. (...) Wszystkie obiekty mają po kilka wejść ewakuacyjnych, mają wentylację – zachwalał komendant główny PSP. Na tle Europy nie wyglądamy źle. Są oczywiście państwa wybitne jak Finlandia czy Szwajcaria, ale cała reszta jest na podobnym poziomie jak my – dopowiedział gen. Andrzej Bartkowiak.

Najwięcej miejsc schronienia, jak poinformował komendant główny PSP w Gostyniu jest na Śląsku najmniej, na Warmii i Mazurach

Ile mamy schronów profesjonalnych w powiecie Gostyńskim?

Tych nie mamy w ogóle - CZYTAJ TUTAJ.  Najbliższe znajdują się w pow. leszczyńskim, Kaliszu czy w Poznaniu. W naszym powiecie występują tylko  miejsca przeznaczone do doraźnego schronienia, których mamy 337 (patrz tabela poniżej). Szacunkowo wszystkie MDS mogą pomieścić 27 049 osób, tymczasem powiat gostyński zamieszkuje 75 291* osób. Zatem w miejscach schronienia w razie niebezpieczeństwa będzie mogło schować się 35,9 % populacji, czyli mniej więcej tyle osób, ile mieszka w gminie Gostyń (27 140*).

*dane na koniec 2022 r.

- Te są w stanie dobrym. Uważam, że w przypadku pojawienia się realnego zagrożenia, mieszkańcy będą mogli czuć się bezpiecznie. Prowadziliśmy inwentaryzację w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych. Warto dodać, iż część prywatnych budynków mieszkalnych posiada kondygnacje podziemne, które również mogą służyć jako schronienie podczas wystąpienia zagrożenia – mówi st. kpt. Marcin Nyczka, komendant powiatowy PSP w Gostyniu.

W jaki sposób dowiemy się, gdzie znaleźć schronienie?

Straż pożarna przygotowała aplikację, która jest ogólnie dostępna na stronie PSP - schrony.straż.gov.pl, bezpośrednio do aplikacji KLIK: https://strazpozarna.maps.arcgis.com/apps/instant/nearby/index.html?appid=ec00a2b879424296b6dcc400393c6c1e

Dzięki mapie każdy może tam sprawdzić odpowiedni adres i znaleźć najbliższy swojej posesji schron, ukrycie albo miejsce doraźnego schronienia oraz stan drogi dojazdowej.

Statystyki dotyczące miejsc schronienia i schronów w Polsce:

  • schrony profesjonalne – ok. 1903, w nich znajdzie się ponad 300 tys. miejsc, 
  • miejscach ukrycia -  9 tys., dla ponad 1,1 mln osób, 
  • miejscach doraźnego schronienia (MDS) - ponad 220 tys. dla ponad 47 mln osób. 

Liczba MDS w powiecie gostyńskim wynosi 337, w tym: 

  • w gminie Pępowo (19), 
  • w gminie Pogorzela (12), 
  • w gminie Borek Wlkp. (37), 
  • w gminie Poniec (20), 
  • w gminie Krobia (39), 
  • w gminie Piaski (17), 
  • w gminie Gostyń (193)
Szacunkowo wszystkie MDS w pow. gostyńskim mogą pomieścić 27 049 osób. Z łącznej liczby MDS na terenie pow. gostyńskiego 23 obiekty przeznaczone są dla załóg zakładów pracy (Z), a 314 obiektów przeznaczonych jest dla mieszkańców.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy