Reklama

W gminie Borek Wlkp. segregacja popiołu obowiązkowa. Dodatkowe kubły na posesji

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Urząd Miejski w Borku Wlkp.

W gminie Borek Wlkp. segregacja popiołu obowiązkowa. Dodatkowe kubły na posesji - Zdjęcie główne

Borek Wlkp. Nowe pojemniki na popiół staną na terenie posesji mieszkańców boreckiej gminy. Trwa odbiór kubłów, przydzielanych nieodpłatnie | foto Urząd Miejski w Borku Wlkp.

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W gminie Borek Wlkp. zmieniły się nieco zasady gospodarki odpadami komunalnymi. Mieszkańcy mogą już sukcesywnie odbierać pojemniki na popiół z palenisk domowych, które przydzielane są nieodpłatnie.

Borek Wlkp. i Piaski to dwie gminy spośród siedmiu w powiecie gostyńskim, które nie należą do Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego. Dbając o zagospodarowanie odpadów komunalnych, samorządy te współpracują ze spółką ZGO w Jarocinie – Wielkopolskie Centrum Recyklingu. Odpady komunalne z tych gmin dostarczane są do segregacji, przetwarzania oraz recyklingu na RIPOK w Witaszyczkach.

Kompetencją radnych jest jednak uchwalenie regulaminu utrzymania porządku i czystości na terenie boreckiej gminy. Na październikowej sesji Rady Miejskiej w Borku Wlkp. samorządowcy podjęli uchwałę, zmieniającą regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy, a przyczyną były podwyżki w cenniku spółki ZGO w Jarocinie.

Od 1 października obowiązują nowe ceny przyjmowania śmieci. W jarocińskiej spółce wzrosły przede wszystkim stawki za odbiór niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych, zawierających frakcję popiołów - o 50 zł za tonę.

- Wyłączenie ze zmieszanych odpadów komunalnych frakcji popiołów i żużli z palenisk domowych przyczyni się do zmniejszenia ilości tego rodzaju śmieci w kubłach, a tym samym pozwoli na zmniejszenie opłat za ich wywóz - tłumaczył przewodniczący rady Tomasz Pawlak na październikowej sesji.

Wyodrębnienie z odpadów zmieszanych frakcji popiołu i żużla pozwoli również na utrzymanie stawki za odbiór odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych na obecnym poziomie.

Od 1 stycznia 2022 roku na terenie gminy Borek Wlkp. zostanie wprowadzona selektywna zbiórka popiołu i żużla z palenisk domowych. Zatem od nowego roku - o czym powinni pamiętać mieszkańcy gminy - popiołu z pieca węglowego nie można już wrzucać do odpadów zmieszanych. Teraz na posesji stanie dodatkowy szary kubeł z fioletową klapą, o wielkości 80 l, „wykonany z tworzywa sztucznego, z 2 kółkami, oznaczony napisem POPIÓŁ, z zamontowanym transponderem RFID”.

Właściciele nieruchomości zamieszkałych w gminie Borek sukcesywnie odbierają pojemniki na popiół, które są nieodpłatne. O terminie i miejscu odbioru pojemników mieszkańcy poszczególnych miejscowości informowani są przez sołtysów oraz SMS-em (osoby korzystające z mobilnego systemu ostrzegania i informowania).
Do szarych pojemników należy wrzucać tylko i wyłącznie zimny popiół i żużel.
W przypadku zniszczenia kubła, właściciel zobowiązany jest do indywidualnego wyposażenia nieruchomości w odpowiedni pojemnik.

Popiół w gminie Borek będzie odbierany według harmonogramu, który zostanie przekazany mieszkańcom przez firmę wywozową, a tą jest jarocińska spółka ZGO – NOVA. Harmonogram zostanie umieszczony również na stronie internetowej Borku Wlkp. Zgodnie z regulaminem, odbiór co dwa tygodnie, a w okresie od maja do września (włącznie) raz w miesiącu.

Do selektywnej zbiórki popiołu zobowiązani są także właściciele nieruchomości położonych na terenie gminy Borek Wlkp., na których nie zamieszkują mieszkańcy, ale gdzie powstają odpady komunalne takie, jak popiół z palenisk ogrzewających pomieszczenia przeznaczone do pobytu ludzi.

Właściciele nieruchomości niezamieszkałych muszą samodzielnie zaopatrzyć się w pojemniki na popiół koloru szarego oraz do zaktualizowania we własnym zakresie umowy na odbiór odpadów komunalnych bezpośrednio z firmą wywozową, wpisaną do rejestru działalności regulowanej.

Właściciele posesji zamieszkałych położonych na terenie KAROLEWA oraz BORKU WLKP. mogą odebrać pojemniki na popiół w dniach 15 i 16 grudnia 2021 r. w godzinach 8.00-12.00 na PSZOK-u, przy ul. Jeżewskiej w Borku Wlkp.

 

Właściciele posesji zamieszkałych położonych na terenie pozostałych miejscowości w gminie Borek Wlkp., mogą odbierać pojemniki szare z różową pokrywą. u swoich sołtysów. Ci, którzy nie zdążyli tego zrobić powinni zgłosić się 15 i 16 grudnia do Urzędu Miejskiego w Borku Wlkp., celem weryfikacji nieruchomości. Następnie będą mogli odebrać pojemnik na PSZOK-u przy ul. Jeżewskiej w Borku Wlkp. 

Przypomnijmy, od 1 lipca 2020 r. mieszkańcy gminy Borek Wlkp. płacą za śmieci 27 zł od osoby miesięcznie. Segregacja odpadów jest obowiązkowa. Osoby, które jej nie stosują, płacą 2- krotność stawki podstawowej, tj. 54 zł. Z kolei dla kompostujących odpady wprowadzono zniżkę w opłacie za gospodarowanie odpadami, która wynosi 0.80 zł od osoby (zniżka dla osób kompostujących odpady, dot. nieruchomości zabudowanych budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym).

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy