Reklama

W Piaskach nie wyrzucimy już popiołu do "zmieszanych"?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

W Piaskach nie wyrzucimy już popiołu do "zmieszanych"? - Zdjęcie główne

Popiół z naszych piecy i kominków jest odpadem "trudnym" | foto Adobe Stock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Od stycznia przyszłego roku rozszerzona zostanie selektywna zbiórka odpadów komunalnych na terenie gminy Piaski. W najbliższym czasie nowe pojemniki na popiół będą dostarczone do poszczególnych wsi a sołtysi zajmą się dalszą dystrybucją.

Już od 1 stycznia 2022 r. na terenie gminy Piaski obowiązywać będzie selektywna zbiórka popiołów i żużlu z palenisk domowych.  W związku z powyższym nie będzie można już wrzucać popiołu do pojemników na odpady zmieszane.

Dlaczego ta zmiana?

Popiół jest odpadem bardzo pylącym, który powoduje zanieczyszczenia na hali wyładowczej podczas rozładunku odpadów, a także w czasie dalszego procesu rozsortowywania odpadów komunalnych. Selektywna zbiórka popiołów jest ważna, ponieważ odpad ten trafiając do pojemnika na popiół, może zostać poddany procesom zagospodarowania i stać się o wiele bardziej wartościowym pod względem ponownego odzysku.

Będzie różowo...

Każda nieruchomość w gminie Piaski, na której powstaje popiół winna być wyposażona w specjalny pojemnik do gromadzenia popiołu. Na szczęście, właściciel nieruchomości nie musi ponosić dodatkowych kosztów związanych z zakupem takiego pojemnika. Będą one nieodpłatnie użyczane od gminy.

- To będą pojemniki plastikowe, na tej samej zasadzie, co w Jarocinie, szare z różową pokrywą, prawdopodobnie o pojemności 80l - informuje pracownica piaskowskiego Urzędu Gminy.

 

Jak można odebrać taki pojemnik?

Dystrybucją nieodpłatnych kontenerów będą się zajmować gospodarze poszczególnych sołectw. Sołtysi mają w najbliższych dniach informować mieszkańców o terminie i miejscu odbioru pojemników.

Jak czytamy na stronie gminyy, na jedną nieruchomość przysługuje jeden pojemnik.

Nie będą opróżniać innych

A co jeśli, chcemy zakupić sami własny pojemnik, metalowy i np. w innym kolorze? Czy slużby także je opróżnią? Niestety, nie. W tym przypadku indywidualizm nie popłaca. Jeśli nie wystawimy nowego pojemnika z popiołem, żaden inny nie będzie obsługiwany.

- Mamy wpisane w regulaminie, że wprowadzamy pojemniki o takiej pojemności i wyglądzie, więc wszyscy powinni mieć równe -  podkreśla urzędniczka UG w Piaskach. -  Będzie również zaznaczone, że należy do nich wrzucać wylącznie zimny popiół.

To logiczne. Nie jest to akurat żadna nowość czy niedogodność, skoro dotychczas wrzucaliśmy tnasz popiół do odpadów zmieszanych -  a więc także do plastikowego pojemnika. Nikt chyba nie chce ryzykować przed swoim domem płonącego kosza z plastiku...

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy