W czwartek po niedzieli Trójcy Przenajświętszej kościół katolicki obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nazywaną tradycyjnie Bożym Ciałem. Najstarsza nazwa tej uroczystości brzmiała „festum Eucharistiae” - „święto Eucharystii”. Do wprowadzenia święta Bożego Ciała przyczyniła się XIII-wieczna zakonnica, błogosławiona Julianna, augustianka z klasztoru Mont Cornillon w diecezji LieOge w Belgii.
Dziś święto Eucharystii obchodziliśmy również w innych miejscowościach powiatu gostyńskiego - zobacz, jak to wyglądało TUTAJ.
Uroczystość Bożego Ciała w Krobi
Tradycyjna procesja przeszła przez centrum miasta do czterech ołtarzy zbudowanych na trasie, pomiędzy którymi przenoszona była Najświętsza Eucharystia. „Przez Maryję do Jezusa”, „Pozwólcie dzieciom przyjść do mnie”, Bierzcie i jedzcie, to jest ciało Moje” oraz „W mocy bożego Ducha” - to hasła, które przyświecały kolejnym ołtarzom.
W trakcie uroczystości celebrans, ksiądz Sławomir Grośty, proboszcz parafii świętego Mikołaja w Krobi podkreślał m.in. jak ważne jest osobiste uczestnictwo w przyjmowaniu Bożego Ciała.
- Już czas, żebyśmy z Tobą Panie postępowali poważnie. Tak jak Ty, poważny jesteś w swej miłości wobec nas. Nawet dzisiaj, gdy pandemia jeszcze nie wygasła i gdy każdej niedzieli przypominamy sobie o ostrożności, mamy możliwość być na mszy świętej i przyjmować Komunię św., Pan Jezus nie powiedział: „Bierzcie i oglądajcie w telewizji i w komputerze”, ale powiedział: „Bierzcie i jedzcie”. „Przyjdźcie do mnie wszyscy, a ja was pokrzepię”. Chorym, którzy nie mogą przyjść zaniesiemy Pana Jezusa do domów. A na pozostałych Pan czeka - zwrócił się do zebranych krobski proboszcz.
Uroczystość Bożego Ciała w Krobi
Ponadgodzinną uroczystość zakończyło błogosławieństwo udzielone na cztery strony świata.
- Spojrzyj sercem na swój dom, spojrzyj sercem na swoją zagrodę, na swoje mieszkanie. Pomyśl o swoich dzieciach, pomyśl o swoich rodzicach, pomyśl o swojej rodzinie, o miejscu swojej pracy. Proś Boga pokornie, by pan błogosławił. Każdy grzech jest jak brama, która się zamyka przed Jezusem Człowiek przez łaskę uświęcającą pozwala, żeby Bóg przychodził do naszego serca, do naszej rodziny, do naszego życia, do naszego Boga. Panie, chcemy żyć w łasce uświęcającej, trwać w Komunii z tobą. Przyjmować Cię i prosimy, niech Twoje błogosławieństwo spocznie na nas i na naszych domostwach.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.