Do zuchwałej kradzieży dwóch rowerów doszło w Gostyniu w nocy z soboty na niedzielę, 22 sierpnia. Jednoślady były pozostawione przy posesji na ul. Nowe Wrota w Gostyniu. Ich wartość określono na ponad 10.000 złotych.
Sprawą zajęli się policjanci z Wydziału Kryminalnego w Gostyniu. Po zgłoszeniu kradzieży w niedzielę, w wyniku wnikliwej pracy operacyjnej, już we wtorek 24 sierpnia w ręce kryminalnych „wpadł” 20-letni mieszkaniec powiatu górowskiego odpowiedzialny za tą kradzież. Nie był on wcześniej znany w naszym powiecie.
- Mężczyzna przejeżdżając przez Gostyń zauważył dwa rowery pozostawione przy budynku i postanowił je zabrać – wyjasnia aspirant sztabowy Monika Curyk, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu.- Działając pod osłoną nocy rozkręcił koła od jednego roweru i schował go do samochodu, wtedy okazało się, że w pojeździe nie ma już miejsca na drugi jednoślad. 20-latek ukrył kradziony rower na posesji swojej dziewczyny w powiecie górowskim, po czym wrócił do Gostynia aby zabrać pozostałe mienie. Jak tłumaczy, do kradzieży zmusiły go problemy finansowe – dodaje funkcjonariuszka.
Policjanci odzyskali jeden z kradzionych „na raty” rowerów, który w najbliższym czasie zostanie przekazany prawowitemu właścicielowi.
- Pracujemy nad tym, żeby ten drugi rower także odzyskać. Wiemy od podejrzanego, że ten rower już zdążył sprzedać – tłumaczy gostyńska policjantka.
20-letniu mężczyźnie grozi do 5 lat pozbawienia wolności.
Warto znakować rowery
Przypominamy, że sezon rowerowy w pełni, co widać na drogach i ścieżkach rowerowych naszego powiatu. Chcąc zapobiec utracie roweru, warto go odpowiednio zabezpieczyć. Należy unikać sytuacji, w której nasz jednoślad będzie pozostawiony, choćby na chwilę, bez odpowiedniej ochrony, np. na klatce schodowej czy pod sklepem. Nie zaszkodzi również zarejestrować nasze rowery w bazie policyjnej i je odpowiednio oznaczyć.
- Akcja WIBEROO Wielkpolski Bezpieczny Rower trwa. Każdy może oznakować swój rower. Na stronie internetowej policji TUTAJ są podane daty i godziny, gdy można przyjść ze swoim jednośladem by go trwale oznaczyć. - W przypadku potrzeby oznakowania większej ilości rowerów prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny – tłumaczy rzeczniczka gostyńskiej KPP – Przygotujemy wtedy odpowiednią ilość stanowisk ale i ludzi tym się zajmujących, by cała akcja przebiegała sprawnie – obiecuje.
Akcja oznaczania jednośladów jest na stałe wpisana w działania wielkopolskiej policji. Nie wystarczy bowiem oznakować wszystkie możliwe rowery w województwie, bo często dochodzi do rotacji właścicieli, ktoś rower sprzedaje, ktoś kupuje.
- W momencie zmany własności takiego roweru porządane jest podpisanie umowy kupna - sprzedaży, na podstawie której przerejestrowujemy go na innego użytkownika – podkreśla asp. sztab. Monika Curyk. - Jeśli takiego dokumentu nie ma, sprawdzamy najpierw w bazie danych czy ten rower nie był kradziony, nie jest obecnie poszukiwany.
Dlatego też, przy znakowaniu naszego roweru powinniśmy mieć nie tylko swój dokument tożsamości ale i potwierdzenie zakupu jednośladu w sklepie czy od innego rowerzysty.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.