Reklama

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Gostyniu. Dyżury, porady, wsparcie- wszystko bezpłatnie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Gostyniu. Dyżury, porady, wsparcie- wszystko bezpłatnie - Zdjęcie główne

Stworzona została systemowa pomoc ofiarom przestępstw | foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Obchodzony właśnie, w dniach 20 - 24 lutego 2023 r., Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem to przede wszystkim okazja do zdobycia nieodpłatnej pomocy w wielu instytucjach dla tych wszystkich, którzy czują się ofiarą przestępstw, w tym przemocy w rodzinie. Można zgłaszać się nie tylko do PCPR w Gostyniu, ale i na policję, do sądu czy uzyskać poradę poprzez kontakt telefoniczny.

Już po raz osiemnasty Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu i Stowarzyszenie „DZIECKO” oraz gostyńska policja i sąd przyłączają się do działań w ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Zasadniczym celem tej inicjatywy jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Biorąc pod uwagę ogromną rolę organizacji pozarządowych i instytucji pomocy społecznej w działaniach podejmowanych na rzecz pokrzywdzonych, specjaliści z „DZIECKA” i PCPR w Gostyniu będą udzielać nieodpłatnie indywidualnych porad i wsparcia zgłaszającym się osobom, a także zaprezentują swoją działalność oraz ofertę pomocową. 

- Akcja powstała kilkanaście lat temu - mówi Mirosław Sobkowiak, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu. - Najpierw był -  ustanowiony na 22 lutego - międzynarodowy Dzień Ofiar Przemocy. Myśmy się wtedy dołączyli, później przy wsparciu Ministerstwa Sprawiedliwości akcja rozrosła się na cały tydzień, w tym roku są to dni od 20 do 24 lutego 2023 r.

Rozmówca podkreślił, że to jest pomoc nieodpłatna i niewątpliwie potrzebna.

- Są  osoby które cierpią z powodu przestępstw na nich popełnionych, ale zapominają, że obecnie istnieje system, który powinien je wspierać – dodał. - Nie chodzi tylko o pomoc prawną, ale i psychologiczną, a także doradztwo wszelkiego rodzaju.

Wspólny cel, wspólna akcja

W powiecie gostyńskim do pomocy włączają się takie instytucje, jak Bonifraterski Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Marysinie, PCPR i Stowarzyszenie „Dziecko” oraz – a może przede wszystkim -  sąd rodzinny i policja. 

- To jest ewenement, bo można zgłosić się bezpośrednio do sędziego i usłyszeć poradę – podkreśla M. Sobkowiak. -  Czekają też psychologowie, psychoterapeuci, mediatorzy i prawnicy.

Zapytany o rodzaj udzielanej pomocy, zaznaczył, że akurat PCPR skupia się na problemach rodzinnych.

- Do nas głównie zgłaszają się osoby, których kontakt z dziećmi uległ pogorszeniu albo go zupełnie straciły po rozstaniu z partnerem, rozwodzie – wylicza. -  Są też seniorzy, którzy są krzywdzeni przez swoje dzieci czy ich partnerów. Trzecia grupa to osoby w konfliktach w rodzinach, mieszkają razem, są spory majątkowe, konflikt narasta i to nie jest dobre w tych relacjach.

Pięć dni w tygodniu 

W tegorocznej edycji akcji w siedzibie PCPR w Gostyniu (ul. Wrocławska 8) w dniach 20 - 24 lutego (od poniedziałku do piątku) 2023 r. w godzinach 10.00 do 13.00, został  uruchomiony punkt konsultacyjny dla osób pokrzywdzonych przestępstwem. PCPR w Gostyniu i Stowarzyszenie „DZIECKO” uruchomi też dodatkowo dyżury w siedzibie PCPR w środę 22 lutego od 15.00 do 17.00 i w sobotę 25 lutego od 8.00 do 10.00. 

- Dzięki zaangażowaniu się wyżej wymienionych podmiotów w obchody Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem dyżury będą miały charakter interdyscyplinarny. - podkreślają organizatorzy akcji. - Interdyscyplinarność dyżurów polegać będzie na tym, że informacji i pomocy udzielać będą specjaliści: psycholog, pracownicy socjalni, mediatorzy sądowi, pedagodzy, terapeuci i specjaliści pracy z ofiarami przemocy.

Ze względu na duże zainteresowanie w latach poprzednich, organizatorzy proszą o wcześniejszy kontakt telefoniczny (65 572 75 28) i umawianie się z poszczególnymi specjalistami.


Karta Praw Ofiary

Każda ze zgłaszających się osób pokrzywdzonych przestępstwem, oprócz uzyskania informacji na temat przysługujących jej uprawnień, otrzyma specjalną edycję Polskiej Karty Praw Ofiary, wydaną przez PCPR w Gostyniu i Stowarzyszenie „DZIECKO”.

- Będzie też mogła otrzymać wersję elektroniczną liczącego 176 stron "Poradnika dla pokrzywdzonego: Jestem pokrzywdzony przestępstwem i co dalej?", wydanego przez Uniwersytecką Poradnię Prawną Uniwersytetu Jagiellońskiego – dodaje dyrektor PCPR w Gostyniu.  Doświadczenia ostatnich lat pokazały, że akcja cieszyła się sporym zainteresowaniem, dlatego istnieje potrzeba jej kontynuowania.

Kim jest ofiara przestępstwa?

Ofiarą w rozumieniu Polskiej Karty Praw Ofiary jest osoba fizyczna, której dobro prawem chronione zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo, a także jej najbliżsi (art. 115 § 11 Kodeksu karnego [k.k.], Rezolucja 40/34 Zgromadzenia Ogólnego ONZ z 29 XI 1985 r., Deklaracja podstawowych zasad sprawiedliwości dla ofiar przestępstw i nadużyć władzy , pkt. A [ONZ 85], art. 47 Konstytucji RP, art. 49 i art. 51 § 2 Kodeksu postępowania karnego [k.p.k.]).

2. Ofiara ma prawo do:

 • pomocy,
 • godności, szacunku i współczucia,
 •  wolności od wtórnej wiktymizacji,
 • dostępu do wymiaru sprawiedliwości,
 •  mediacji i pojednania ze sprawcą,
 • do restytucji i kompensacji (ONZ 85, art. 2 Konstytucji RP, art. 2 § 1 [k.p.k.]).

Policja i sąd również mają dyżury

Osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą również uzyskać wsparcie w Komendzie Powiatowej Policji w Gostyniu, Prokuraturze Rejonowej w Gostyniu i w Sądzie Rejonowym w Gostyniu.

W Komendzie Powiatowej Policji w Gostyniu przez cały tydzień policjanci pełnią dyżury od godziny 6.00 do godziny 22.00. 

Natomiast w Sądzie Rejonowym w Gostyniu w dniach od 20 do 24 lutego 2023 roku pełniony będzie przez kuratorów zawodowych i asystentów sędziów dyżur telefoniczny. Osoby zainteresowane informacją i wsparciem proszone są o kontakt w godzinach od 8.00 - 15.00 pod numerami telefonów:

 • 20.02.2023 - 65 521 44 25
 • 21.02.2023 - 65 521 44 18
 • 22.02.2023 - 65 521 44 06
 • 23.02.2023 - 65 521 44 01
 • 24.02.2024 - 65 521 44 01

Fundusz Sprawiedliwości

Obchody mają zwrócić uwagę na potrzeby ofiar przestępstw oraz przynieść potrzebującym skuteczną pomoc. Taką pomocą będą bezpłatne porady prawne oraz psychologiczne udzielane w sądach, prokuraturach, komendach policji, a także w siedzibach prawniczych samorządów zawodowych i organizacji pozarządowych. Porad udzielą prokuratorzy, asystenci sędziów, referendarze, adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, policjanci, psycholodzy, kuratorzy sądowi oraz inni specjaliści.

Osoby pokrzywdzone mogą uzyskać wsparcie w ramach ogólnopolskiej Sieci Pomocy Osobom Pokrzywdzonym, finansowanej ze środków Funduszu Sprawiedliwości. Zapewnia on natychmiastową i bezpłatną pomoc doraźną osobom pokrzywdzonym przestępstwem, świadkom oraz osobom im najbliższym, w tym osobom pokrzywdzonym zbrojną agresją na Ukrainie. Więcej informacji o formach pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem oraz adresy organizacji takie wsparcie świadczących można znaleźć na stronie Funduszu Sprawiedliwości

Zachęcamy też do kontaktu z całodobową Linią Pomocy Pokrzywdzonym +48 222 309 900. Infolinia jest dostępna całodobowo, w tym w języku angielskim, rosyjskim i ukraińskim.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy