Pomimo typowo jesiennej aury, w sobotę (28 października 2023 r.) odbyła się kolejna wycieczka biegowa w ramach projektu „Cudze chwalicie, swego nie znacie. Sami nie wiecie, co posiadacie”.
Uczestnicy biegu spotkali się w Żelaznie w gminie Krzywiń (powiat kościański) już o godzinie 10 rano i po pokonaniu około 17-kilometrowej trasy powrócili w to samo miejsce.
Doliną Obry przez grodzisko w Siemowie
Trasa biegu prowadziła przez dolinę Obry, okoliczne lasy, wzgórza i łąki. Wiodła m.in. przez Stary Gostyń. Tam z kościoła rozpościera się widok na dolinę, która przed laty była rozległym jeziorem.
Plan biegu oprac. P. Piotrowski
- Mogliśmy zobaczyć starą linię brzegową i rozmiary rozlewiska. Zwiedziliśmy kurhany w lasach między Daleszynem i Stankowem oraz miejsca, w których były otwarte osady (w okolicy Stankowa). Najciekawszym miejscem na trasie były pozostałości dużego grodziska w Siemowie. Jeszcze w latach 60-tych było dobrze zachowane i prezentowało się okazale. Niestety zostało zniwelowane, ale część wałów możemy podziwiać do dziś - wyjaśnia Paweł Piotrowski z Krajewic w gm. Gostyń, miłośnik i znawca lokalnej historii.
Bieg zakończono wspólnym ogniskiem i rozmowami o naszej lokalnej historii.
zdj. z zasobów P. Piotrowskiego
- Czasem ciekawe szkolenie może zmienić patrzenie na środowisko, pracę, rodzinę na siebie. Ja dziś kolejny raz spotkałem się z wyjątkowymi ludźmi -biegaczami przy okazji realizacji projektu "Cudze chwalicie.." - podsumowuje bieg Andrzej Konieczny z Fundacji.
Jego zdaniem, to doskonałe połączenie: wysiłek fizyczny, rozmowa i ciekawe spostrzeżenia, które inspirują.
- Trzeci raz pobiegliśmy po okolicznych lasach, polach i drogach w poszukiwaniu śladów historii. Pogoda nie przeszkadzała mimo, że towarzyszył nam deszcz - dodał A. Konieczny.
Trzy etapy za nami, ale...
Fundacja Fabryka Pomysłów, wraz z zaprzyjaźnionymi mieszkańcami Gostynia i okolic, projektem „Cudze chwalicie, swego nie znacie. Sami nie wiecie, co posiadacie” chce przybliżyć historie lokalnych wczesnośredniowiecznych słowiańskich osad plemiennych.Projekt historyczno-biegowy zrealizowano w trzech turach: 23 września startując ze Świętej Góry przez Ostrowo, Kunowo, Malewo, Dusinę, 21 października z Szelejewa i wreszcie 28 października z Żelazna. Czy to już koniec spotkań z lokalną historią sprzed wieków?
Jest podobno zapowiedź Pawła Piotrowskiego, że jeszcze w tym roku zorganizowane będzie spotkanie z archeologiem, który ma ogromną wiedzę na temat lokalnej historii sprzed tysiąca lat.
Projekt „Cudze chwalicie, swego nie znacie. Sami nie wiecie, co posiadacie” został dofinansowany w ramach Programu Grantów Społecznych PGS 2023.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.