Pierwsza z trzech wypraw
- Generalnie w naszym regionie mamy bardzo dużo miejsc ciekawych historycznie. Oprócz kurhanów, grobowców są to grody, jako pozostałości nazywane grodziskami, zamieszkałe dawniej przez Słowian, ale też starsze - z kultury łużyckiej, z epoki brązu. Mamy kurhan, który ma około 3400 lat pomiędzy Podrzeczem a Grabonogiem. To jedno z ciekawszych miejsc pod względem archeologicznym - chyba największe cmentarzysko koni z tamtego okresu - mówi Paweł Piotrowski.
Do nich należy między innymi gród w Siemowie, który był swego czasu największym grodem w Wielkopolsce z tamtego okresu. To miejsca zniwelowane w aktualnych czasach. Jest też 20 grodów z innych okresów naszych dziejów - wyjaśnił inicjator wydarzenia.
Sobotnie przedpołudnie z historią. Znaleziska mamy "pod ręką" (KLIK)
Pogoda dopisała, chociaż meteorolodzy zapowiadali deszcz. A tymczasem poranek było rześki, słoneczny, ale chłodniejszy niż dotychczasowe dni.Pobiegniemy przez 3 wzniesienia, położone w okolicach Kunowa, na których prawdopodobnie były też cmentarzyska całopalne z okresu plemiennego, w okolicach Kunowa - mówił Paweł Piotrowski przed startem.
- Aura w sam raz do biegania. Chociaż gdyby nawet padał deszcz, ta dzisiejsza ekipa przyszłaby na biegi bez względu na wszystko. To zapaleńcy, którzy trasę wykorzystują do swoich treningów - zapewnił Andrzej Konieczny z Fundacji Fabryka Pomysłów.
Pomysłodawca wycieczki, był również przewodnikiem. Uczestnicy zatrzymywali się przy pozostałościach grodzisk, a on wyjaśniał, jak w przeszłości mogły wyglądać funkcjonujące na ich miejscu osady. Biegnąc polnymi ścieżkami, wzdłuż kanału Obry przy moście w Kunowie od strony południowej znajduje się dobrze zachowane grodzisko pierścieniowate (zwane grodziskiem Daleszyn).
- Są zachowane całe wały, miejsce po bramie wjazdowej do grodu znajdowało się od strony Gostynia - wyjaśniał Paweł Piotrowski.
Kierując się dalej wzdłuż Obry po stronie północnej uczestnicy udali się do dobrze zachowanego grodziska stożkowatego (grodzisko Kunowo – Szczodrochowo). Przebiegli przez dwa ciekawe miejsca widokowe, omijając stację paliw przy ul. Poznańskiej i przez Dusinę, a dalej Bogusławki wrócili na parking na Świętej Górze. Na historyczne bieg zaplanowano w sumie 3 godziny.
Informacje historyczne - pomocne, jeśli ktoś sam wybrałby się na wycieczkę
W pierwszej połowie X wieku Siemomysł później Mieszko kieruje się na południe i niszczy lub zajmuje istniejące tam struktury osadnicze.Grody na tym terenie były zamieszkane przez związek plemienny (Obrzanie). Prawdopodobnie właśnie wskutek podboju tego terenu przez Polan większość grodów została zniszczona a ludność została przesiedlona na północ i wykorzystana do budowy grodów pierwszych Piastów.
- W konstrukcji grodów w Daleszynie i Siemowie wykorzystano belki hakowe i bruki kamienne, podobne konstrukcje były stosowane później w dużych grodach piastowskich. Możemy więc wnioskować, że do budowy późniejszych grodów piastowskich wykorzystano ludność z podbitych terenów - opowiadał uczestnikom przewodnik..
Grodzisko w Dusinie
Położone jest przy rzece Kani około 150 m od jej ujścia do kanału Obry. Obecnie grodzisko jest mało widoczne. W dużej części zostało zniszczone przy regulacji i zmianie koryta rzeki Kani w XIX wieku. Okres budowy grodu to koniec X do pierwszej połowy XI wieku. W 1965 r. przeprowadzono wykopaliska archeologiczne. Pozostałości grodziska w tym czasie miały średnicę ok 40 metrów i wysokość wałów do 2,5 m. Odnaleziony materiał datowany jest na lata 990 - 1035).
Badania z roku 1965 sugerowały, że odnalezione na terenie grodziska układy kamieni, spalone resztki drewna i stalowe kółka były częścią konstrukcji drewnianej opierającej się na kamiennym fundamencie. Wg E. Kihl-Byczko najprawdopodobniej jest to pozostałość po drewnianej wieży obronnej.
Prawdopodobnie wzdłuż wałów istniała zabudowa mieszkalna. Podobnie jak w Siemowie. Grodzisko w Dusinie mogło powstać po spaleniu grodu w Daleszynie (Kunowie).
Grodzisko w Daleszynie (Kunowie)
Usytuowane jest przy Obrze w pobliżu mostu przy wjeździe do Kunowa od strony Gostynia. Widoczne z głównej drogi 434. Jedno z starszych grodzisk o wymiarach 82 x 64m z regularnym wałem wysokości ok 2-3 metrów, z widocznym wjazdem od strony południowo-zachodniej. Datowanie na lata 899-920. Jest bardzo dobrze zachowanym grodziskiem pierścieniowatym o lekko owalnym kształcie.
Gród był dwa razy niszczony i odbudowywany. Przy grodzie, na piaszczystych kępach, istniało kilka otwartych osad. Prawdopodobnie na wzniesieniach po drugiej stronie Obry były cmentarzyska ludności zamieszkującej ten teren.
Grodzisko Kunowo-Szczodrochowo
Znajdziemy je po prawej stronie Obry między Kunowem a Szczodrochowem, naprzeciwko Malewa. Funkcjonował w okresie wczesnego średniowiecza, (poł. XI - I poł. XIII w.). Powstało prawdopodobnie podczas zmiany władzy i sytuacji politycznej Wielkopolski. Gród stanowił ochronę biegnącego w pobliżu ważnego szlaku lądowego ze Śląska przez Śrem, w kierunku centralnych grodów państwa Piastów.
Obecnie ma kształt stożkowaty o podstawie kolistej. Widoczne są ślady zniwelowanej obecnie fosy o szerokości 6 m. Na stanowisku nie prowadzono badań wykopaliskowych, ale znajdowano fragmenty naczyń glinianych, elementów żelaznych, grot, strzał. Były też kości zwierzęce i węgiel drzewny.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.