Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijańskie, upamiętniające ukrzyżowanie Jezusa i Zmartwychwstanie Pańskie. Od czasu przyjęcia w Polsce chrześcijaństwa, przygotowania do świąt wielkanocnych rozpoczyna okres Wielkiego Postu, trwający 40 dni. Powinien to być czas pokuty i duchowego oczyszczenia. Uczestnictwo w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej to chyba najpiękniejsze i najtrudniejsze przygotowanie się do tego święta. Nie można do tego zmusić nikogo, ale można namówić i my to właśnie robimy.
- Wyruszyć w drogę nie znając jej finału? Tak też może być - bo jak uczy doświadczenie stałych bywalców, ta DROGA ma mnie zmienić wewnętrznie. Czasem będzie trzeba podjąć decyzję o zakończeniu zmagania wcześniej, czasem dotrę do finału resztką sił albo tylko samą wolą. To nie ma znaczenia - liczy się to co Bóg zadziała we mnie - czytamy piękne słowa na gostyńskiej stronie dedykowanej EDK na Facebooku.
W zeszłym roku w gostyńskich trasach udział wzięły setki wiernych, zobaczcie sami: [kliknij w obrazek, proszę]
EDK 2023 w Gostyniu. Kiedy i jaką trasą?
Tegoroczna EDK wyruszy z Gostynia tradycyjnie dwa tygodnie przed Wielkanocą, tj. 24 marca 2023 r. Tradycyjnie rozpocznie się mszą św. o godzinie 19.00 w bazylice świętogórskiej, następnie uczestnicy wezmą udział w nabożeństwie eucharystycznym i po indywidualnym błogosławieństwie wyruszą na trasy naszych wewnętrznych i zewnętrznych nocnych zmagań.W gostyńskiej edycji są cztery trasy do wyboru, trzy do Osiecznej i jedna do Błażejewa:
- bł. Edmunda Bojanowskiego - 33 km
- św. Filipa Neri - 40 km
- św. Franciszka - 43 km
- Droga św. Jakuba do Błażejewa - 23 km.
Nowa trasa EDK 2023. Ekstremalnie prawie 100 km
Organizatorzy zapowiedzieli też możliwość udziału w zupełnie nowej trasie, podwójnie ekstremalnej ze względu na długość.
- Z uwagi na fakt, że wiele osób podsuwało pomysł by zrobić "ścieżkę" ekstremalnie ekstremalną - uruchamiamy w tym roku Drogę pw. św. Rafała i Krzysztofa - informują. - Ta trasa dedykowana jest dla odważnych piechurów lub dla tych, którzy zamiast dwóch nóg chcieliby "przejść" ją na dwóch kółkach.
Trasa będzie miała długość ok. 93 km i pobiegnie głównymi drogami - począwszy od Świętej Góry, przez Kunowo, Jerkę, Krzywiń, Osieczną, Poniec, Krobię, Piaski a skończywszy ponownie pod bazyliką świętogórską.
Trasa Niebieska w Pogorzeli tego samego dnia
Ekstremalna Droga Krzyżowa w Pogorzeli odbędzie się tego samego dnia co gostyńskie, czyli równiez w piątek 24 marca 2023 roku. Rozpocznie się mszą św. o godz. 19.30 w kościele pw. św. Michała Archanioła w Pogorzeli przy ul. Rynek 43. Rejestracja odbywa się za pomocą strony internetowej www.edk.org.pl i jest już możliwa od 22 lutego 2023 (środa popielcowa) lub u organizatorów Michał tel. 693 040 231 i Mateusz tel. 781 273 996.Trasa Niebieska św. Michała Archanioła to 41 km: Pogorzela-Elżbietków-Bielawy Pogorzelskie-Dobra Pomoc-Gumienice-Józefów Ochelski-Ochla-Paradów-Wziąchów-Małgów-Bułaków-Domanice Majątek-Siedmiorogów-Pogorzela. Relacja z zeszłego roku dostępna TUTAJ: Niebieska Ekstremalna Droga Krzyżowa św. Michała Archanioła.
Zapisy na EDK 2023
Zapisy online na poszczególne trasy trwają pod TYM linkiem [kliknij]. Organizatorzy proszą o szybką decyzję, by było wiadomo ile przygotować pakietów startowych.Nadal trzeba osobno zapisywać się na Drogę św. Jakuba do Błażejewa. Robimy to klikając w TEN link.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.