Reklama

Takiego widoku nie mieliśmy od lat. Zaćmienie słońca. Kiedy w Gostyniu rozpocznie się widowisko?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Takiego widoku nie mieliśmy od lat. Zaćmienie słońca. Kiedy w Gostyniu rozpocznie się widowisko? - Zdjęcie główne

foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Niezwykłe wydarzenie czeka nas w Polsce. Takiego widoku nie było do 7 lat. 25 października nastąpi jedno z najważniejszych zjawisk astronomicznych tego roku - częściowe zaćmienie Słońca. Maksymalna faza zjawiska będzie widoczna z terenów Azji i obejmie 80% tarczy słonecznej.

Zaćmienie Słońca – jak do niego dochodzi?

Zaćmienie powstaje, gdy pomiędzy Słońce a Ziemię "wchodzi" Księżyc. Nachylenie orbity Księżyca powoduje, że do zaćmienia dochodzi cyklicznie – można je obserwować 2-5 razy w ciągu roku. Nie zawsze jednak cokolwiek jest widoczne w Polsce. Tym razem mamy taką okazję, a widoczność ma być doskonała.

Jak zaćmienie Słońca będzie wyglądało w Poznaniu?

Częściowe zaćmienie (księżyc przysłoni na pewien czas tylko fragment dziennej gwiazdy)  będzie można obserwować we wtorek, a naturalny spektakl rozpocznie się około godziny 11.13 i potrwa aż do 13.32. W zależności od regionu kraju, tarcza słoneczna będzie przysłonięta w różnym stopniu. Najlepsze warunki do obserwacji będą mieli mieszkańcy północno-wschodnich regionów: Podlasia, Warmii i Mazur. Tarcza Słońca będzie tam przysłonięta w 46%. Na pozostałym obszarze Polski faza zaćmienia nie przekroczy 40%.

W Poznaniu w czasie największego zakrycia, Księżyc zasłoni prawie 37% tarczy słonecznej. Zaćmienie rozpocznie się o godz. 11.11, maksymalną fazę zaobserwujemy o godz. 12.18, a zjawisko zakończy się o godz. 13.25.

Miejmy nadzieję, że na oglądaie astronomicznego spektaklu pozwoli pogoda. Autor bloga "Z głową w gwiazdach" i popularyzator astronomii Karol Wójcicki podkreśla, że będzie to "najgłębsze zaćmienie widoczne z naszego kraju od siedmiu lat i najciekawsze zjawisko astronomiczne" 2022 roku.

Jak bezpiecznie oglądać zaćmienie Słońca w Gostyniu?

Oglądając zaćmienie Słońca trzeba pamiętać o tym, by nie patrzeć na nie bezpośrednio. To może doprowadzić do trwałego uszkodzenia wzroku.

- Zbliżające się zaćmienie Słońca najlepiej obserwować przez, kosztujące zaledwie kilkanaście złotych, okulary ze specjalistycznym filtrem - ostrzega Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach".

Polecane są też domowe sposoby, jak spoglądanie przez płyty CV czy szkiełka spawarskie, ale należy to robić z rozwagą – jak najkrócej. Podejdźmy do tego ostrożnie.

Gdzie w Polsce będzie największe, a gdzie najmniejsze zaćmienie Słońca?

(źródło: halloween.friko.net)

Największe zaćmienie będzie można obserwować w okolicy Augustowa (zakrycie 45.7%, magnituda 0.56) - najlepsze warunki do obserwacji zaćmienia 25 października powinny być właśnie w północno-wschodniej części kraju.

Gdzie będzie najmniejsze zaćmienie?

Najmniejsza część tarczy słonecznej zakryta będzie w Jeleniej Górze (zakrycie tylko 32.9%, magnituda 0.443). Będzie to i tak ponad dwa razy większe zakrycie, niż maksymalne podczas poprzedniego zaćmienia w dniu 10 czerwca 2021 roku (okolice Łeby, zakrycie 16.4%)

Najwcześniej zaćmienie zacznie się nad morzem, w Świnoujściu - o godzinie 11:08:58 (maksimum: 12:14:00, koniec: 13:20:19). Najpóźniej w Bieszczadach (początek: 11:18:15, maksimum: 12:28:29, koniec: 13:27:08)

Gdzie zaćmienie trwać będzie najdłużej?

Najdłużej zaćmienie trwać będzie w okolicach Białegostoku - 2 godziny 20 minut 55 sekund 

Kiedy kolejne zaćmienie Słońca w Gostyniu? Kiedy całkowite zaćmienie?

Maksymalna faza zaćmienia w Polsce przypadnie na godzinę 12.20. Od tego momentu Księżyc powoli będzie zsuwał się ze Słońca, aby przywrócić je do pełni blasku w okolicach godziny 13.30. Warto wv tych godzinach wyjść na zewnątrz i choć zerknąć na częściowe zaćmienie Słońca. Następna okazja do takich obserwacji pojawi się dopiero za pięć lat - w sierpniu 2027 roku

Ogólnie cień Księżyca będzie przesuwał się po powierzchni Ziemi od godziny 11.00 do 15:00 polskiego czasu. Na dalekiej Północy Księżyc będzie przesłaniał w maksymalnej fazie nawet 82 proc. powierzchni Słońca. Nigdzie natomiast nie będzie można obserwować całkowitego zaćmienia tarzy słonecznej, ponieważ centralny punkt cienia Księżyca (w którym widoczne jest zaćmienie całkowite) wypadnie ponad biegunem północnym Ziemi.

Całkowite zaćmienia Słońca to najbardziej fascynujący spektakl astronomiczny. To podczas nich w ciągu dnia na chwilę robi się całkowicie ciemno. Takie zaćmienia Słońca zapadają w pamięć na długie lata. Niestety, całkowite zaćmienia Słońca zazwyczaj wiążą się z dalekimi i drogimi wyjazdami w miejsca, w których akurat dojdzie do takiego zjawiska. Rzadko kiedy udaje się dostrzec zaćmienie całkowite z terytorium własnego kraju -UWAGA!!! najbliższe całkowite zaćmienie Słońca w Polsce będzie widoczne dopiero 7 października 2135 roku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy