Reklama

Niespodzianka. Pełnia okraszona zaćmieniem

Opublikowano:
Autor:

Niespodzianka. Pełnia okraszona zaćmieniem - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Sporo się dzieje na naszym niebie w pierwszym tygodniu czerwca 2020. Zachęcamy do obserwowania Księżyca, szczególnie 5 czerwca.

Dziś przypada wyjątkowe zjawisko astronomiczne noszące nazwę "Pełni Truskawkowego Księżyca", a rzadziej "Pełni Różanego Księżyca". Ta pełnia Księżyca będzie szóstą w tym roku.

Naturalny satelita Ziemi, który w piątek 5 czerwca przejdzie przez pełnię, będzie ją dodatkowo miał okraszoną drugim już w tym roku półcieniowym zaćmieniem Księżyca.

Zjawisko rozpocznie się o godz. 17.44, a jego apogeum nastąpi o godz. 19.25. Ten niecodzienny spektakl zakończy się o godz. 21.07.

Żeby dzisiejsza Pełnia Truskawkowego Księżyca była dobrze widoczna, warto wybrać się za miasto tak, by być z daleka od sztucznych ulicznych świateł. Ponadto do jej obserwacji nie będziemy potrzebować żadnego specjalistycznego sprzętu.

Przed rozpoczęciem obserwacji warto sprawdzić prognozę pogody na 5 czerwca i upewnić się, że tego wieczoru nie zaskoczy nas zachmurzone niebo i opady. Póki co niebo jest zasłane chmurami, ale miejmy nadzieję, że do wieczora ustąpią.

Zjawisko można obserwować gołym okiem. Pasjonaci astronomii i obserwowania nieba mogą oczywiście wykorzystać do tego teleskopy. Dobrze sprawdzą się także tradycyjne lornetki i dobre aparaty fotograficzne.

Pełnia Księżyca to jedna z jego faz, podczas której Księżyc znajduje się w opozycji do Słońca, tzn. kiedy Księżyc znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Podczas pełni półkula Księżyca skierowana w stronę Ziemi osiąga maksimum oświetlenia, które obejmuje ją prawie w całości, a tarcza Księżyca jest widoczna w przybliżeniu jako koło. Zazwyczaj w jednym miesiącu kalendarzowym występuje jedna pełnia. Pełnia Księżyca w czerwcu nosi nazwę "Pełnia Truskawkowego Księżyca" (taką nazwę zyskała przede wszystkim w Ameryce Północnej ze względu na przypadające na ten miesiąc zbiory truskawek), a rzadziej "Pełnia Różanego Księżyca" oraz "Gorąca Pełnia" (z uwagi na letnie upały).


W tym roku czekają nas jeszcze dwa częściowe półcieniowe zaćmienia Księżyca:

 

- 5 lipca od godz. 3.04 do 5.56 z apogeum o godz. 4.30;

- 30 listopada od godz. 7.30 do godz. 11.56, najlepsza widoczność zjawiska ma nastąpić o godz. 9.43.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE