Reklama

Szczepienia przeciwko wściekliźnie. Czy będzie trzeba szczepić koty?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Szczepienia przeciwko wściekliźnie. Czy będzie trzeba szczepić koty? - Zdjęcie główne

W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt. | foto Adobe Stock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Problem wścieklizny u zwierząt dzikich i domowych stał się ostatnio bardzo palącym tematem w związku z wykryciem przypadków tej groźnej choroby śmiertelnej m.in. u lisów, psów, jenotów czy kun w kilku powiatach województwa mazowieckiego. W związku z tym Główny Lekarz Weterynarii apeluje o wykonywanie szczepień przeciwko wściekliźnie u psów i kotów. W przypadku tych ostatnich na terenach zagrożonych wprowadzono nawet obowiązek szczepienia. Jeżeli chodzi o psy o „szczepienny przymus” istnieje od dawna, a w przypadku jego braku właściciel może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

Wścieklizna należy do jednych z najgroźniejszych wirusowych chorób odzwierzęcych. To ostra choroba zakaźna ośrodkowego układu nerwowego, objawiająca się zapaleniem mózgu i rdzenia, prowadząca do śmierci.

Źródłem zakażenia są: psy, koty, dzikie zwierzęta, nietoperze, czasami inne zwierzęta nie mające znaczenia w łańcuchu epizootycznym wścieklizny (sarny, wiewiórki, gryzonie zakażone przypadkowo wścieklizną).

Wirus przenoszony jest ze śliną chorego zwierzęcia przez ugryzienie lub oślinienie uszkodzonej skóry lub błon śluzowych; chory na wściekliznę człowiek również wydala wirus ze śliną. Wrotami zakażenia są zakończenia nerwowe w uszkodzonych powłokach; szczególnie niebezpieczne jest zakażenie błony śluzowej nosa ze względu na obecne w niej zakończenia nerwu węchowego.

Wścieklizna wylęga się od 1-3 miesięcy; w sporadycznych wypadkach może się wahać od 10 dni do roku.

Postępowanie w przypadku pokąsania ludzi przez zwierzęta

  • miejsce zranione (rana po pokąsaniu lub nawet otarcie naskórka) powinno być dokładnie umyte ciepłą wodą z mydłem, odkażone i zaopatrzone, nie należy przedwcześnie tamować krwi, gdyż krew może też wypłukać wirusa z rany;
  • niezwłocznie należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu lub najbliższego oddziału ratunkowego;
  • w przypadku pogryzienia przez zwierzęta domowe, należy ustalić właściciela zwierzęcia (imię, nazwisko, adres zamieszkania, ewentualnie kontakt telefoniczny), w celu zgłoszenia go do obserwacji weterynaryjnej w kierunku wścieklizny.

Każdy pies powyżej 3.miesiąca życia musi być zaszczepiony

Zwierzęta domowe, które pokąsały człowieka poddaje się badaniu i obserwacji przez lekarza weterynarii przez okres 15 dni. Pozwala to często wykluczyć wściekliznę i nie rozpoczynać szczepień p/wściekliźnie u narażonego.

W przypadku pokąsania przez zwierzęta dzikie lub gdy brak jest możliwości podjęcia obserwacji weterynaryjnej zwierzęcia w kierunku wścieklizny, należy poddać się szczepieniu p/wściekliźnie, które wykonuje się w poradniach chorób zakaźnych najczęściej przy szpitalach chorób zakaźnych a do szczepienia kwalifikuje lekarz chorób zakaźnych.

Obowiązkiem lekarza jest udzielenie pomocy, w tym uodpornienie p/tężcowi zgodnie z wytycznymi. W przypadku pokąsania przez zwierzę dzikie oraz domowe, gdy nie ma możliwości podjęcia obserwacji zwierzęcia w kierunku wścieklizny, lekarz powinien skierować pacjenta do poradni chorób zakaźnych w celu konsultacji do szczepień przeciwko wściekliźnie.

Lekarz dokonuje zgłoszenia do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego właściwego terenowo dla miejsca zdarzenia a osoby pokąsane przez zwierzęta podlegają nadzorowi epidemiologicznemu prowadzonemu przez Państwową Inspekcję Sanitarną (wywiad epidemiologiczny). Padłe lub zabite zwierzęta dzikie oraz domowe, podejrzane o wściekliznę, które miały kontakt z człowiekiem należy przekazać do badania Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii.

Przypominamy jednocześnie, że w Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

Szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt.

Za brak szczepienia staniemy przed sądem

Brak szczepienia psa (i kota, którego właścicielem jest mieszkaniec terenu objętego obszarem zagrożonym wystąpieniem wścieklizny u zwierząt) jest karalne.

 W 2021 roku na terenie powiatu gostyńskiego ukarano w ten sposób dwóch właścicieli czworonogów.

- Jeżeli chodzi o brak szczepienia zwierzęcia obligatoryjnie są wykonywane czynności które mają swój finał w sądzie. Nie ma możliwości wypisania za ten czyn mandatu - informuje aspirant sztabowy Monika Curyk, rzecznika prasowa Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu. 

Jak dowiadujemy się z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii od początku roku 2021 roku, nie stwierdzono zwiększonego zagrożenia wystąpienia wścieklizną na terenie powiatu gostyńskiego. Nie odnotowano także przypadków zarażenia tą wirusową chorobą.

Czy Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Gostyniu wzorem niektórych regionów Polski planujemy wprowadzić także obowiązkowe szczepienie kotów? Stan z dnia 13 stycznia 2022 r.: na terenie powiatu gostyńskiego nie wprowadzono obowiązku ochronnego szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie.

- W przypadku wystąpienia wścieklizny na terenie powiatu gostyńskiego informacja pojawi się na stronie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Gostyniu oraz zostaną wdrożone środki określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 stycznia 2005 r. w sprawie zwalczania wścieklizny - wyjaśnia Janina Świerczyńska, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gostyniu.

Ważne adresy: 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy