Reklama

Strzelajcie z rozwagą.... a najlepiej wcale!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Strzelajcie z rozwagą.... a najlepiej wcale! - Zdjęcie główne

Noc sylwestrowa bez fajerwerków? | foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Za 8 godzin żegnamy stary 2022 rok i witamy nowy, 2023. Z hukiem? No właśnie. Zwyczaj odpalania petard, wyrzutni, fontann i innych materiałów pirotechnicznych jest w Polsce mocno zakorzeniony. Od kilku lat w okolicach Sylwestra ścierają się zwolennicy "wystrzałowej" zabawy i jej zagorzali przeciwnicy, w większości właściciele czworonogów czy miłośnicy dzikiej przyrody. Jak - jeśli już musimy - bezpiecznie odpalać fajerwerki? Jak chronić wrażliwe zwierzęta?

Przed nami noc sylwestrowa, kojarząca się przede wszystkim z zabawą i radością. Niech beztroska, czy bezmyślna zabawa nie zepsują nam tak długo wyczekiwanej nocy. Materiały pirotechniczne, nawet te najmniejsze, potrafią poważnie zagrozić naszemu zdrowiu lub życiu. Warto w czasie przygotowań do powitania Nowego Roku pomyśleć o zasadach bezpiecznego obchodzenia się z fajerwerkami.

- Co roku, w okresie poprzedzającym Sylwestra oraz podczas nocy sylwestrowej, dochodzi do wielu poparzeń, zranień i pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych - ostrzega podkom. Monika Curyk, rzecznik prasowa Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu. - Przyczyną większości jest niewłaściwe użytkowanie fajerwerków i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa.

Pamiętajmy, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją. Policjanci na bieżąco sprawdzają punkty handlowe oferujące fajerwerki i interweniują w sytuacjach naruszania zakazu ich używania.

Strzelamy tylko w noc sylwestrową!

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w Polsce obowiązuje zakaz używania petard oraz innych środków pirotechnicznych w miejscach publicznych, z wyłączeniem ograniczeń w dniach 31 grudnia i 1 stycznia każdego roku. Nie oznacza to jednak, że w tych dniach istnieje dowolność, bowiem używanie przedmiotów zawierających wyroby pirotechniczne np. niezgodnie z przeznaczeniem może spowodować szereg negatywnych konsekwencji i to nie tylko prawnych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Używanie wyrobów pirotechnicznych wymaga szczególnej ostrożności i przestrzegania zasad bezpieczeństwa.

Pamiętajmy:

 • Ograniczenia w używaniu fajerwerków wprowadzają zarówno przepisy kodeksu wykroczeń, jak i przepisy prawa miejscowego.
 • Sprzedaż niepełnoletnim fajerwerków lub petard jest przestępstwem i każdy, kto dopuszcza się takiego czynu, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
 • Informujmy policję o handlowcach, którzy sprzedają petardy dzieciom. Uchroni to najmłodszych, którzy często padają ofiarami fajerwerków.
 • Pod żadnym pozorem fajerwerków nie powinny odpalać dzieci, które muszą być pod stałą opieką osób dorosłych.
 • Kupujmy fajerwerki u sprawdzonych, rzetelnych sprzedawców i stosujmy się do instrukcji zamieszczonych na opakowaniach fajerwerków.

Kupuj tylko z legalnych źródeł

Przed zakupem materiałów pirotechnicznych należy sprawdzić, czy:

 • Obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych: pęknięć, przerwań, wgnieceń czy wybrzuszeń.
 • Elementy składowe są dobrze ze sobą połączone i nie przesuwają się.
 • Podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi.
 • Wyrób, który jest przeznaczony do pionowego ustawienia na podłożu lub wkopania w ziemię, jest wyposażony w oprzyrządowanie, pozwalające na właściwe ustawienie w sposób wykluczający przewrócenie lub przechylenie się w trakcie działania.
 • Petarda przeznaczona do trzymania w dłoni posiada uchwyt zapewniający bezpieczne utrzymanie podczas palenia (nigdy nie próbujmy odpalać z dłoni nieprzeznaczonych do tego środków pirotechnicznych!).
 • Dołączona jest instrukcja obsługi w języku polskim, zawierająca co najmniej: informację dotyczącą sposobu odpalenia oraz ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa podczas użytkowania.

Zabawa tylko dla dorosłych

Podczas używania wyrobów pirotechnicznych pamiętajmy:

 • Wyroby pirotechniczne i ich odpalanie to niebezpieczna zabawa, dlatego wolno je odpalać wyłącznie pod nadzorem dorosłych.
 • Należy czytać instrukcje, bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta i zwrócić uwagę na ostrzeżenia. Wybuchająca nagle petarda nie tylko może spowodować oparzenia rąk i twarzy, ale także poważniejsze uszkodzenia ciała, np. utratę wzroku, palców lub całej ręki.
 • Korzystając z fajerwerków należy wybrać miejsce, w którym nie zrobimy nikomu krzywdy i  niczego nie zniszczymy. Sprawdźmy, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne. W pomieszczeniach zamkniętych, na balkonach czy w oknach mieszkań oraz w pobliżu obiektów mogących być narażonych na pożar nie wolno używać wyrobów pirotechnicznych.
 • Zachowajmy bezpieczną odległość - jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylajmy się nad ładunkiem - stańmy z boku i trzymajmy źródło ognia w wyciągniętej ręce.
 • W stanie nietrzeźwym oraz w okolicznościach mogących narazić innych na niebezpieczeństwo nie odpalajmy petard.
 • Jeśli po odpaleniu fajerwerku lub wypaleniu lontu okaże się, że nie eksplodował, nie podchodźmy, aby sprawdzić, co się stało.
 • Huk petard niepokoi zwierzęta, szczególnie psy. Zadbajmy więc, by nasze czworonogi nie zakłócały spokoju innym i nie były narażone na odgłosy wybuchów.
 • Gdy doszło do wypadku, wezwijmy służby ratownicze: straż pożarną, pogotowie, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Jak w Sylwestra uchronić zwierzęta?

Coroczna dyskusja, przeważnie w internecie, o szkodliwości strzelania w Sylwestra potrafi rozgrzać obie strony sporu do czerwoności. Padaja epitety, groźby i prześmiewcze teksty. Z jednej strony mamy gros osób, które bez kanonady o północy nie wyobrażają sobie udanej zabawy sylwestrowej. Z drugiej - mamy właścicieli psów i kotów, dla których kilka dni przed i kilka po to istny koszmar. Czworonogi boją się wychodzić na spacer, często zrywają się ze smyczy i uciekają przerażone. Nie zapominajmy też o zwierzętach w gospodarstwach czy dzikich zwierzetach, ptakach czy zwierzynie leśnej, dla których ta noc wydaje się niekonczącym polowaniem...

Jak można je uchronić? Domowym zapewniamy bezpieczne schronienie i lekkie środki uspokajające od weterynarza. Dzikim nie jestesmy w stanie pomóc...

A może po prostu nie strzelać?

Na facebooku mnoża się wydarzenia online "Nie strzelam w sylwestra". Na nich mamy apele o nieodpalanie petard i innych materiałów pirotechnicznych:

- Jakie plany w tym roku na Sylwestra? Niezależnie gdzie, niezależnie z kim, jedno jest pewne: Nie strzelamy! (,...) Wymieniamy fajerwerki na zimne ognie i cieszymy się bezpiecznym Sylwestrem!

Na jednym z nich znaleźliśmy kilka faktów w formie pytan i odpowiedzi:

 1. To tylko jeden wieczór, po co rezygnować z 30 minut zabawy?
  Wystrzały fajerwerków zaczynają się od rana sylwestrowego i trwają do końca Nowego Roku. Policja, straż pożarna, weterynarze i lekarze również mają ręce pełne roboty przez cały ten czas.
 2.  Jaka różnica będzie, jeśli zrezygnuję z fajerwerków, a sąsiad nie?
   Możesz być w tym czasie w domu ze zwierzętami, nie przyczynisz się do jeszcze większego huku, a w ogóle to porozmawiaj z sąsiadem i zaproś go na wspólne zapalenie zimnych ogni.
 3. Fajerwerki są takie piękne, co będę wspominać, jeśli nie będę mieć zdjęć fajerwerków?
  Dane historyczne pokazują, że 0 na 10 osób wraca do zdjęć fajerwerków.
 4. To tradycja, po co rezygnować z tradycji?
  Żeby stworzyć nową, lepszą tradycję. Nie-strzelania.
 5.  Ale sąsiad będzie strzelał.
  Ty nie jesteś sąsiad. Oraz patrz: pyt. 2.
 6. Sylwester jest raz w roku, nie można zrobić wyjątku?
  Wypadki podczas Sylwestra też mogą się zdarzyć raz. Na zawsze.
Życzymy wszystkim na najbliższe kilka godzin wyobraźni, rozwagi i już długoplanowo - Szczęśliwego Nowego Roku 20223!

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy