Reklama

Straż miejska kontroluje i rejestruje gospodarstwa w gminie Gostyń. Ile jest mandatów?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Straż miejska kontroluje i rejestruje gospodarstwa w gminie Gostyń. Ile jest mandatów? - Zdjęcie główne

Gostyń. Sobotni poranek na ulicy jednego z gostyńskich osiedli | foto Agata Fajczyk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gostyńska Straż Miejska wciąż prowadzi kontrole i rejestrację palenisk w poszczególnych gospodarstwach na terenie gminy.

Działania Straży Miejskiej odbywają się nie tylko pod kątem termicznego przetwarzania nielegalnych odpadów w piecach w okresie zimowym. W grudniu przeprowadzono 30 kontroli w gospodarstwach domowych, położonych na terenie gostyńskiej gminy.

 -  Rozpoczęliśmy w ubiegłym roku sprawdzanie i rejestrację systemów ogrzewania po to, by na własny użytek  mieć wiedzę - jaki piec znajduje się pod danym adresem - wyjaśnia Rafał Pędziwiatr, komendant Straży Miejskiej w Gostyniu.

Po kolei funkcjonariusze straży miejskiej odwiedzają każdą posesję, mieszczącą się na danej ulicy w mieście, a także dom po domu poza miastem.

- Sprawdzamy jakiego węgla czy innego materiału używają właściciele do ogrzewania, jaka jest kaloryczność węgla, jaki posiadają piec. To w przyszłości ma ułatwić nam pracę w sytuacji, kiedy otrzymamy zgłoszenie o tym, że - na przykład - z jakiegoś domu przy ul. Górnej  wydobywa się gęsty, śmierdzący dym. Wtedy sprawdzimy w naszym rejestrze, że tam nie ma pieca węglowego, gdyż właściciele do ogrzewania używają gazu i nie ma tam nawet kominka - wyjaśnia Rafał Pędziwiatr. 

Komendant gostyńskiej straży miejskiej zauważa, że wciąż zdarzają się niedociągnięcia, nieprawidłowości. Do rozpalania w piecu używa się kolorowych opakowań, kartonów z taśmą klejącą, gazet z kolorowych nadrukiem oraz starych mebli z okleiną i lakierem, które powodują  nadmierne zadymienie i uciążliwy zapach.

- Wystawiliśmy już kilka mandatów za używanie nieodpowiedniego materiału do spalania: kartonów oklejonych taśmą, kolorowych ulotek, wydruków, lakierowanych desek, klepek. To wszystko jest zabronione. Nie są to maksymalne wysokości mandatów. Latem mieliśmy też kontrolę pieca w gospodarstwie, w którym nikt by się nie spodziewał, że będą nieprawidłowości. Pobrane próbki wskazały wielokrotne przekroczenie norm jakościowych, jeśli chodzi o spalanie - tłumaczy komendant gostyńskiej straży miejskiej.

Bywają też gospodarstwa, gdzie właściciele przekraczają normy wilgotności drewna czy też wykorzystują do ogrzewania węgiel o niskiej kaloryczności - ale, jak mówi komendant straży miejskiej, to już zdarza się rzadziej na terenie gminy Gostyń.

- Byliśmy na kontroli w takim gospodarstwie, gdzie żadnych przekroczeń norm nie było, za to z komina wydobywał się gęsty dym. Było to miejsce, w którym do ogrzewania używa się wiórów, a te były suche, czyste. Ale moment rozpalenia był najgorszy - kiedy włącza się pompa na piecu, wytwarza się duża ilość dymu, jest gęsty, specyficzny. Ale w niczym nieszkodliwy - wyjaśnia Rafał Pędziwiatr. 

Maksymalna wysokość mandatu za wykorzystywanie do ogrzewania materiałów zabronionych wynosi 500 zł, ale po skierowaniu sprawy do sądu łamiący prawo może nawet dostać do 5 tys. zł.

- Na razie ludzie przyjmują mandaty, słuchają pouczeń - mówi komendant straży miejskiej.

W grudniu funkcjonariusze straży miejskiej przeprowadzili 30 kontroli, to mniej niż zwykle w miesiącu. W większości były to wezwania na widok gęstego dymu, jaki wydobywał się z komina.

- W rzeczywistości czasami bywało tak, że po prostu wieczorami ludzi myśleli, że to dym, a we wskazanym gospodarstwie dom ogrzewała instalacja gazowa  - wyjaśnia Rafał Pędziwiatr.

W grudniu kontrolne działania skończyły się 3 pouczeniami i jednym mandatem za wykorzystywanie do ogrzewania materiałów zabronionych.

Czym ogrzewasz dom?

Przypominamy, że od 1 lipca każdy mieszkaniec lub zarządca budynku w całej Polsce ma obowiązek złożyć deklarację o źródłach ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). W tym systemie informatycznym będą umieszczone informacje o rodzaju ogrzewania stosowanego w budynkach. obowiązek składania deklaracji o źródłach ogrzewania budynków w całej Polsce. 

Na złożenie deklaracji obywatele mają 12 miesięcy dla budynków, które już istnieją.W przypadku nowo powstałych budynków jest to termin 14 dni od uruchomienia nowego źródła ciepła.

W jaki sposób można złożyć deklarację? 

  • w formie elektronicznej, czyli przez Internet i jest to najszybszy oraz najwygodniejszy sposób na stronie CEEB - KLIK
  • w formie papierowej - wypełniony dokument można będzie złożyć osobiście w urzędzie danej gminy lub wysłać listem
Formularz nie jest skomplikowany, a jego wypełnienie nie zajmuje dużo czasu. Wpiszemy w nim podstawowe dane, takie jak imię i nazwisko albo nazwę właściciela lub zarządcy budynku, adres nieruchomości oraz informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu.

Celem złożenia deklaracji jest pozyskanie rzetelnych i wiarygodnych informacji od mieszkańców na temat używanych źródeł ogrzewania swoich domów oraz stosowanego opału. Dzięki temu ma powstać ogólnopolski system - Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Zebranie tych informacji w jedną bazę, pozwoli podejmować skuteczne działania, które mają na celu poprawę jakości powietrza. W kolejnych etapach zostaną uruchomione usługi dla obywateli, które między innymi przyczynią się do poprawy stanu technicznego budynków w zakresie bezpieczeństwa.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy