Reklama

Sportowy oddział w ZSO w Gostyniu, niespodzianka w ZSR w Grabonogu. Co nowego w roku szkolnym 2023/2024?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fotomontaż Zbigniew Pacanowski

Sportowy oddział w ZSO w Gostyniu, niespodzianka w ZSR w Grabonogu. Co nowego w roku szkolnym 2023/2024? - Zdjęcie główne

Powiat gostyński. W ZSO w Gostyniu w nowym r. szk. 2023/2024 ma zostać powołana klasa sportowa, specjalność piłka siatkowa. Potrzeba tylko 20 uczniów | foto fotomontaż Zbigniew Pacanowski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Mamy bazę, sprzęt do prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego. Wspólnie podjęliśmy decyzję, że będzie to klasa o specjalności piłka siatkowa – informuje Danuta Niedźwiedzińska, dyrektor ZSO w Gostyniu. Teraz potrzebnych jest co najmniej 20 zainteresowanych uczniów, by oddział mógł ruszyć. 

Reklama

To już trzecie podejście do uruchomienia klasy sportowej w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu. Tym razem temat reaktywował zarząd Uczniowskiego Klubu Sportowego Kaniasiatka Gostyń. Kilka tygodni temu inicjatorzy projektu zwrócili się do młodych osób, które stają przed wyborem szkoły średniej na rok szkolny 2023/2024, by wypełniły krótką ankietę internetową w celach informacyjnych. To miał być test, który pozwalał sprawdzić, czy jest sens podchodzić do tematu. Zarząd UKS Kaniasiatka Gostyń chciał się w ten sposób zorientować, czy w rejonie, powiecie są osoby, które chciałby łączyć naukę z uprawianiem sportu – PISALIŚMY O TYM TUTAJ.

Ankieta klubu Kaniasiatka Gostyń i co dalej?

Ankietę można było wypełniać do 25 lutego 2023r. Okazało się, że sprawą zainteresowało się ponad 180 osób. 

- Część wypełnionych ankiet odrzuciliśmy na dzień dobry – informuje Tomasz Poznański, trener i prezes UKS Kaniasiatka Gostyń. 

Jednocześnie do Starostwa Powiatowego w Gostyniu złożono oficjalne pismo w sprawie utworzenia tzw. „klasy sportowej”. Zarząd gostyńskiego klubu Kaniasiatka kilka tygodni temu spotkał się też z dyrekcją ZSO w Gostyniu.

- Poza ankietą miałem sygnały, że nie tylko dzieci z Gostynia i gminy byłyby zainteresowane taką klasą. Interesowali się rodzice z okolic Śremu, Krobi – mówi Tomasz Poznański. - Teraz działa organ prowadzący i szkoła, którzy zorganizują rekrutację. Decyzja zapadnie po jej zakończeniu Mamy nadzieję, że klasa powstanie – dodaje szef zarządu UKS Kaniasiatka

Wyniki ankiety internetowej przeprowadzonej na portalu społecznościowym przez UKS Kaniasiatka Gostyń dla Starostwa Powiatowego w Gostyniu są wstępną informacją, którą klub udostępnił dla organu prowadzącego szkołę. 

- Według autorów, z podsumowania tej ankiety wynika, że około 200 osób jest zainteresowanych utworzeniem oddziału sportowego. Można by powiedzieć, że jest to sporo, choć nie wiadomo, w jaki sposób wyniki ankiety przełożą się na rzeczywiste deklaracje uczniów – zauważa Marek Smektała, naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Gostyniu. 

Podkreśla, że tak naprawdę sprawę rozstrzygnie oficjalna rekrutacja. 

- Wtedy dopiero będzie wiadomo, ilu ósmoklasistów będzie chciało zacząć naukę w klasie sportowej i czy taki oddział w Zespole Szkół Ogólnokształcących powstanie – dodaje naczelnik Smektała.

Klasa sportowa w Gostyniu - potrzeba minimum 20 uczniów

Teraz starostwo w porozumieniu z dyrekcją ZSO w Gostyniu powinno przeprowadzić nabór do oddziału sportowego na rok szkolny 2023/2024 ze specjalnością piłka siatkowa. 

- Warunkiem formalnym jest co najmniej 20 uczniów w tym oddziale - przypomina Marek Smektała.

Oficjalna rekrutacja do szkół średnich wśród ósmoklasistów, zgodnie z przepisami, rozpocznie się dopiero 15 maja 2023 r., chociaż promocja placówek i przedstawianie ofert uczniom szkół  podstawowych w powiecie gostyńskim już trwa.  

- Zaczęliśmy między innymi odwiedzać szkoły podstawowe. W informacji o rekrutacji do Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu umieściliśmy propozycję dotyczącą klasy sportowej o profilu piłka siatkowa - informuje Danuta Niedźwiedzińska, dyrektorka ZSO w Gostyniu.

Omawiając procedurę utworzenia nowego oddziału w szkole zapewnia, że rada pedagogiczna szkoły pozytywnie zaopiniowała powstanie klasy sportowej.

- Była rozmowa z gostyńskim starostą. Napisałam też pismo do zarządu powiatu gostyńskiego z prośbą o wyrażenie zgody na utworzenie klasy sportowej. Uzasadniłam w nim, że mamy bazę, sprzęt do prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego, a wspólnie podjęliśmy decyzję, że będzie to klasa o specjalności piłka siatkowa, tym bardziej że mam dwóch nauczycieli WF, którzy mają uprawnienia trenerów. Jest to korzystne, nikogo nie musimy zatrudniać. Na tym etapie wszelkie działania w kierunku utworzenia nowego oddziału podjęliśmy - zapewnia dyrektorka gostyńskiego „ogólniaka”.

Jakie są kolejne kroki? Dyrekcja placówki jest zobowiązana powołać komisję rekrutacyjną – do przeprowadzenia tzw. egzaminu (prób) sprawnosprawności fizycznej wśród chętnych do nauki w oddziale sportowym, ze specjalnością piłka siatkowa, na rok szkolny 2023/2024 – zgodnie z zaleceniami kuratora. Test sprawności fizycznej odbędzie się w czerwcu.

 

10 godzin WF w klasie sportowej w ZSO w Gostyniu 

Jak będzie wyglądała edukacja w „klasie sportowej”, na której utworzenie liczą m.in. rodzice dzieci trenujących w UKS Kaniasiatka Gostyń? W tygodniowym planie lekcji oprócz 3 godzin wychowania fizycznego, które są „w siatce”, dojdzie jeszcze 7 godzin W-F (w sumie 10 godzin tygodniowo).

- Trzeba liczyć się z tym, że w grupie zainteresowanych nauką w klasie sportowej, oprócz uczniów, którzy trenowali w UKS Kaniastatka, mogą być też chętni spoza klubu. Jeśli Kaniasiatka się decyduje, będzie ze wszystkimi pracowała. Ze strony organu prowadzącego padła sugestia, żeby najpierw spróbować prowadzić lekcje WF na zasadzie współpracy z UKS Kaniasiatka Gostyń - tłumaczy Danuta Niedźwiedzińska. - Rozmawialiśmy o tym z prezesem UKS Kaniasiatka Gostyń. Mówiłam też o aspektach tzw. kształcenia ogólnego. Prezes dowiedział się, jakie rozszerzenia wybraliśmy dla nowego oddziału - dodaje.

Jeśli w "ogólniaku" w Gostyniu powstanie klasa sportowa, jej uczniowie w rozszerzonym zakresie będą uczyli się: języka angielskiego, biologii i geografii. 

- Narzuciliśmy też język niemiecki, co miałoby być kontynuacją nauki tego języka. Uznaliśmy, że potencjalni uczniowie klasy sportowej to absolwenci szkół podstawowych, a we wszystkich tych placówkach uczą się niemieckiego - wyjaśnia dyrektor Niedźwiedzińska.

Co nowego w innych szkołach, prowadzonych przez samorząd powiatu gostyńskiego?

W nadchodzącym roku szkolnym w szkołach średnich zostaną utrzymane wszystkie dotychczasowe zawody technikalne, zawodowe i profile. Nowością będą dwa nowe profile w ZSR w Grabonogu. Uczniowie będą mogli kształcić się w liceum ogólnokształcącym w klasie o profilu kosmetologia, a także pielęgniarstwo.  

- Obydwa profile będą realizowane jako przedmioty rozszerzone z chemii i biologii. Natomiast kształcenie praktyczne podstaw pielęgniarstwa odbywać się będzie we współpracy z gostyńskim SPZOZ - informuje naczelnik Smektała ze Starostwa Powiatowego w Gostyniu.

Jak mówi, wiedzę praktyczną z kosmetologii uczniowie będą zdobywać we współpracy z gabinetami medycyny estetycznej i kosmetycznej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy