Reklama

"Spodziewamy się po Zuzi tylko sukcesu". Waleczna Zuza z Pogorzeli już wkrótce stanie na nogi

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości O Zuzannie Kryś, 17- latce z Pogorzeli pisaliśmy już we wrześniu ubiegłego roku. Dzielna dziewczyna w walce ze złośliwym nowotworem kości strzałkowej pod koniec zeszłego roku straciła część. Nasz artykuł dotarł do uzdolnionego inżyniera medycznego, Adama Gramali, który wraz ze swoimi współpracownikami postanowił pomóc walecznej nastolatce i zaproponował stworzenie dla niej nowoczesnej protezy.

Reklama

Przy okazji pierwszego artykułu o Zuzannie Kryś, na łamach „Życia Gostynia” wspomnieliśmy, że wieść o jej chorobie dotarła do uzdolnionego gostyniaka, inż. Adama Gramali, wykładowcy na Politechnice Poznańskiej i doktoranta w dziedzinie Inżynierii Biomedycznej, który wraz z przyjaciółmi jest założycielem i współwłaścicielem ENforce Medical Technologies w Poznaniu, tworzącej innowacyjne protezy na polskim rynku medycznym. Adam Gramala we współpracy ze szpitalem ortopedycznym im. W. Degi w Poznaniu postanowił pomóc nastolatce zmagającej się z nowotworem, której – by ratować życie – trzeba było amputować nogę. 

Kiedy Zuza stanie na nogi?

Cały proces wytworzenia protezy dla Zuzy jest mocno uzależniony od jej cyklu chemii. I tylko dlatego jest to dłuższe niż standardowo. W przypadku pacjenta z problemami naczyniowymi czy walczącego z nowotworem, pacjent jest nadal „ranny” i trzeba poczekać. Zuza jest w tym momencie po drugiej przymiarce leja. Kolejnym krokiem jest już wydanie protezy i nauka chodu. Z naszych ustaleń z mamą dziewczyny wynika że, nastąpi to na początku czerwca, gdy przyjmie ona ostatni cykl chemii.

Nastolatka współpracuje z wami?

Generalnie, nastawienie zarówno ze strony Zuzi jak i jej mamy Sylwii jest bardzo pozytywne, co nas cieszy, bo zdarza się, że pacjenci po początkowym entuzjazmie mają wątpliwości, obawy. To utrudnia cały proces adaptacji i późniejszej rehabilitacji. A tutaj jest bardzo dobra reakcja, nie ma też problemów medycznych – wzorcowy przypadek.

Czyli samo zaprotezowanie osoby po amputacji to nie jest koniec historii?

Oczywiście, że nie. Liczymy, że stopa kompozytowa, którą przekażemy Zuzi zapewni jej dobrą dynamikę chodu. Podkreślmy, że proteza, którą otrzyma dzielna nastolatka to efekt 40 tys. godzin badań w laboratoriach 20 specjalistów.  Ale czeka ją teraz najtrudniejszy etap, rehabilitacja po założeniu protezy. Jej organizm musi się przyzwyczaić do użytkowania czegoś, czego dotychczas nie miał. Nikt z nas nie rodzi się z protezą, więc nikt nie potrafi jej używać. Pacjentka musi nauczyć się od nowa chodzić, jednak w przypadku tak walecznej osoby jak Zuza liczę na pełen sukces.

Zatem powrót do sprawności dla tej 17-latki to kwestia czasu?

Mam taką nadzieję. My będziemy jej nauczycielami, natomiast wszystko zależy od praktyki Zuzy, jej pracy z protezą, aktywności i nastawienia. Po bardzo pozytywnej pracy z inną dziewczyną, Weroniką, spodziewamy się po Zuzi tylko sukcesu. Ta dziewczyna naprawdę chce stanąć na nogi.

Czy Zuzia będzie waszą jedyną zaprotezowaną pacjentką w powiecie gostyńskim?

Absolutnie nie. Chcemy by Zuzia była takim impulsem do działania, do aktywizowania innych osób po amputacji z naszego rejonu. Ludzie, którzy założyli ENforce to 3 doświadczonych naukowców, właśnie z Gostynia. Dlatego też chcemy dotrzeć- najlpierw lokalnie- do wszystkich potrzebujących osób, zapewnić im to, co przysługuje w ramach NFZ i PFRON-u: odpowiednio dobrane nowoczesne protezy, do wymiany których są uprawnieni, do kompleksowej rehabilitacji na terenie powiatu i do- miejmy nadzieję- powrotu do aktywnego życia, samodzielności, pracy a nawet uprawiania sportu.

Rozmawiała Agnieszka Andrzejewska

O Zuzannie Kryś pisaliśmy nie raz, TUTAJ znajdziesz wywiad z tą sympatyczną nastolatką. 

Jak Zuza bawiła się na "Słonecznej majówce dla Zuzy", przeczytajcie pod TYM linkiem.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy