Reklama

Preferencyjna sprzedaż węgla - w gminach powiatu gostyńskiego można składać wnioski. Kto, gdzie i za ile może kupić opał w korzystnej cenie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Preferencyjna sprzedaż węgla - w gminach powiatu gostyńskiego można składać wnioski. Kto, gdzie i za ile może kupić opał w korzystnej cenie? - Zdjęcie główne

foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od 8 listopada 2022r. w urzędach miast i gmin powiatu gostyńskiego można składać wnioski o zakup węgla po preferencyjnej cenie. Zainteresowanie jest bardzo duże. Mieszkańcy w momencie pojawienia się pierwszych informacji o tańszym opale dystrybuowanym przez samorządy, pytali o warunki i zasady kupna surowca. - W ciągu 20 minut w naszym urzędzie zjawiło się 5 petentów chcących złożyć wniosek. Zakładamy, że w miarę upływu czasu liczba wnioskujących będzie wzrastać - mówi Andrzej Konieczny, sekretarz gminy Piaski.

Gminy powiatu gostyńskiego zaczęły przyjmować wnioski na zakup węgla po preferencyjnych cenach. Kto, gdzie i kiedy może składać pisma?

Do realizacji rządowego programu sprzedaży węgla na preferencyjnych zasadach, czyli w cenie 2000 złotych za tonę przystąpiły wszystkie gminy powiatu gostyńskiego. Większość od 8 listopada wprowadziła możliwość składania wniosków na zakup węgla dla gospodarstw domowych.

Kto może kupić węgiel po preferencyjnej cenie, jaka będzie jego ostateczna cena i ile będzie można go kupić - PRZECZYTASZ w ARTYKULE PONIŻEJ - KLIKNIJ OBRAZEK.

Gminy powiatu gostyńskiego zaczęły przyjmować wnioski na zakup węgla po preferencyjnych cenach. Ponad 70 wniosków w kilka godzin

Co jednak ważne, dotychczasowa powszechna interpretacja przepisów była taka, że z zakupu węgla w cenie 2000 złotych brutto za tonę nie będą mogły skorzystać te gospodarstwa domowe, które nabyły opał z e-sklepu Polskiej Grupy Górniczej (cena tony węgla oscyluje tam w granicach 1500 zł/t). Obecnie rządzący zmienili zdanie.

- Zgodnie z informacjami otrzymanymi z Ministerstwa Aktywów Państwowych, w przypadku zakupu węgla, na przykład poprzez sklep PGG, w cenie poniżej 2000 zł brutto i w ilości poniżej limitu przewidzianego rozporządzeniem - na przykład zakupu 1 tony, gospodarstwo domowe może kupić od gminy Krobia na preferencyjnych zasadach pełny wolumen tj. po 1,5 tony we wskazanych w ustawie okresach, czyli do 31 grudnia 2022 r. oraz pomiędzy 1 stycznia, a 30 kwietnia 2023 roku - tłumaczy Adam Sarbinowski z Urzędu Miejskiego w Krobi.

We wtorek, 8 listopada od godziny 7.00 do godz. 14.00 mieszkańcy gminy krobia złożyli już ponad 70 wniosków. 

Gminy powiatu gostyńskiego zaczęły przyjmować wnioski na zakup węgla po preferencyjnych cenach. Jaki węgiel będzie dostępny?

- Jaki będzie to opał i czy węgiel z naszych kopalń, czy może importowany - te pytania najczęściej zadają nam petenci - słyszymy w jednym z urzędów. 

Zgodnie z przekazanymi samorządom informacjami w sprzedaży ma być dostępny węgiel typu miał, orzech i groszek (tutaj wliczany jest obecnie także ekogroszek). Nie ma natomiast wiadomości, czy ekogroszek dostępny będzie jako odrębny sort w typowej dla niego frakcji 5-25mm czy też w postaci zmieszanej z groszkiem, który ma frakcję 8-30 mm.

Gminy powiatu gostyńskiego zaczęły przyjmować wnioski na zakup węgla po preferencyjnych cenach. Jak to wygląda w poszczególnych samorządach?

Gmina Krobia

Wnioski o zakup węgla można składać od 8 listopada - więcej informacji oraz formularz wniosku TUTAJ.

Rozpatrywane będą zgodnie z kolejnością ich wpłynięcia do Urzędu Miejskiego w Krobi. Ostateczny termin złożenia dokumentów to 30 listopada 2022 roku.

Węgiel dystrybuować będą 2 podmioty na terenie gminy Krobia

  • Spółdzielnia Kółek Rolniczych w Krobi (ul. Jutrosińska 28)
  • EKO-AGRO Krobia Sp. z o.o. (ul. Poznańska 40A)
Maksymalna ilość węgla, którą będzie można kupić do 31 grudnia 2022 r. wyniesie 1,5 tony. Tyle samo węgla będzie można kupić pomiędzy 1 stycznia, a 30 kwietnia 2023 r. Minimalna ilość węgla, którą będzie można nabyć jednorazowo wynosi natomiast 100 kg.

- Gmina Krobia, która pośredniczy w sprzedaży węgla mieszkańcom, nie odpowiada za rodzaj i ilość dostarczonego jej węgla. Reklamacje dotyczące jakości węgla rozpatrywane będą pisemnie - czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej samorządu.

Więcej informacji uzyskać można pod numerami telefonów: 65 57 12 818, 504 103 156 lub 722 323 393 (od poniedziałku do piątku w godz. 08:00-15:00).

Gmina Piaski

Wnioski o zakup węgla z przeznaczeniem dla gospodarstw domowych można składać już od 8 listopada - więcej informacji oraz formularz wniosku - TUTAJ.

- Chcemy, aby na terenie gminy funkcjonowały trzy podmioty, które będą dystrybuować węgiel do mieszkańców. Są to GS Piaski, skład węgla w Szelejewie i skład węgla w Lafajetowie - wszystkie trzy mają doświadczenia w tej branży. Staramy się, żeby koszty - dowozu do mieszkańca, jeżeli nie może sam sobie odebrać węgla z miejsca składowania - były jak najmniejsze - mówi Andrzej Konieczny, sekretarz gminy Piaski. 

Gmina Pępowo

Wnioski o zakup węgla z przeznaczeniem dla gospodarstw domowych można składać od 7 listopada - więcej informacji oraz formularz wniosku - TUTAJ.

Dystrybucją węgla z przeznaczeniem dla gospodarstw domowych na terenie gminy Pępowo będą zajmować się:

  • GS "Sampomoc Chłopska" w Pępowie
  • Mir-Zen Krzekotowice
- Zainteresowanie ze strony mieszkańców jest spore, przyjmujemy po kilkadziesiąt wniosków dziennie, jednak na tę chwilę nie można jeszcze mówić o oblężeniu. Staramy się wszelkimi możliwymi sposobami informować mieszkańców gminy Pępowo, że jest taka możliwość i że złożenie wniosku do 30 listopada jest konieczne, aby móc dokonać preferencyjnego zakupu węgla. Telefoniczne zgłoszenie zapotrzebowania, którego mieszkańcy dokonywali pod koniec października, nie wystarczy - trzeba złożyć wniosek - mówi Jagoda Kowalewska z Urzędu Gminy w Pępowie.

Gmina Poniec

Wnioski o zakup węgla z przeznaczeniem dla gospodarstw domowych można składać od 8 do 30 listopada  w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej w Poniecu przy ul. Krobskiej 45a - więcej informacji oraz formularz wniosku - TUTAJ.

- Czekamy na porozumienie ze Spółką Skarbu Państwa, która będzie obsługiwała naszą gminę w zakresie dostaw węgla. W momencie, gdy zostanie podpisane, będziemy zawierali umowy z podmiotami na terenie naszej gminy zajmującymi się sprzedażą i dystrybucją węgla - informuje Marcin Pazdaj, sekretarz gminy Poniec.

Gmina Pogorzela

Wnioski o zakup węgla można składać od 8 do 16 listopada - więcej informacji oraz formularz wniosku - TUTAJ.  

Gmina Borek Wielkopolski

Wnioski o zakup węgla będzie można składać od 14 do 30 listopada w boreckim magistracie (więcej informacji oraz formularz wniosku - TUTAJ). Jak zaznaczają urzędnicy, gmina nie ma wpływu na jakość i kraj pochodzenia surowca, zapewniają jednak, że będzie on miał stosowne certyfikaty potwierdzające jego jakość. W gminie Borek Wielkopolski węgiel będzie można kupić w dwóch punktach:

  • Spółdzielni Kółek Rolniczych przy ul. Jeżewskiej 5 
  • firmie Rol-Plon Przemysław Bartkowiak przy ul. Głosiny 2A 
Zanim jednak mieszkańcy pojadą po węgiel, będą musieli odebrać z urzędu fakturę i zapłacić za nią w siedzibie gminy kartą płatniczą lub przelewem w banku albo urzędzie pocztowym. Termin płatności wyniesie jeden dzień. Węgiel zostanie wydany w składzie opału po przedstawieniu przez kupującego otrzymanego w urzędzie dokumentu W-Z.    

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy