Reklama

Sprzedaż węgla w gminie Gostyń. Wnioski o preferencyjny zakup opału można składać w urzędzie miejskim

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fotomontaż Zbigniew Pacanowski

Sprzedaż węgla w gminie Gostyń. Wnioski o preferencyjny zakup opału można składać w urzędzie miejskim - Zdjęcie główne

foto fotomontaż Zbigniew Pacanowski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gmina Gostyń znalazła się w grupie tych samorządów, które zamierzają podjąć się sprzedaży węgla we współpracy z lokalnym przedsiębiorcą. Kiedy u nas zacznie się preferencyjna sprzedaż opału mieszkańcom? Odpowiedź na razie nie jest znana, ale można już składać wnioski.

Gmina Gostyń będzie rozprowadzać węgiel. Kiedy zacznie się sprzedaż?

W związku z ustawą z 27 października 2022 r. dotycząccą zakupu preferencyjnego paliwa stałego, czyli węgla, dla gospodarstw domowych, gmina Gostyń zdecydowała się podjąć sprzedaży węgla mieszkańcom. Zamierza rozprowadzać surowiec we współpracy z lokalnym przedsiębiorcą - PISALIŚMY TUTAJ. 

- Termin rozpoczęcia sprzedaży uzależniony jest od tego, kiedy przedsiębiorstwo prowadzące działalność w zakresie obrotu paliwami stałymi, wyznaczone rozporządzeniem Ministra Aktywów Państwowych, sprzeda węgiel gminie - czytamy w komunikacie, jaki pojawił się na platformie internetowej gminy Gostyń.

Węgiel od gminy Gostyń po 2 tysiące złotych. Co z dodatkowymi kosztami?

Samorząd będzie mógł sprzedawać węgiel po cenie nie wyższej niż 2.000 zł brutto za tonę. Do tej kwoty, zgodnie z przepisami, nie wlicza się kosztów dostarczenia węgla do gospodarstwa domowego z miejsca wyznaczonego do składowania.

PHU Fechner Gostyń, z którą gostyński samorząd zamierza podpisać umowę na preferencyjną sprzedaż węgla, zadeklarował, że towar będzie rozprowadzany za 2.000 zł. Dodatkowa opłata będzie pobierana, między innymi w przypadku workowania opału lub dowozu do nieruchomości – jeśli takie będzie życzenie klienta.

- Nie wiemy jeszcze – to jest w trakcie ustaleń z ministerstwem – w jaki sposób gminy mają zamawiać węgiel. Czy mamy ewentualnie od razu, na cały sezon zawrzeć umowy z dostawcą, czy może do końca 2022 roku - jedną, a w przyszłym roku drugą umowę. Tutaj w tej kwestii samorządowcy mają wątpliwości.  Do końca tygodnia ta sprawa powinna się wyjaśnić – mówi Marzena Paluszkiewicz, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej gostyńskiego magistratu.

Północ 8 listopada 2022r. to ważna godzina i data, dlaczego?

Jak poinformowało Ministerstwo Aktywów Państwowych, w terminie trzech dni roboczych od dnia wejścia w życie tzw. ustawy węglowej, czyli do północy 8 listopada, gmina powinna zamieścić w swoim BIP informację, że zamierza kupić węgiel dla gospodarstw domowych.

- W tym celu zobowiązana jest wypełnić formularz na stronie www.cieplo.gov.pl - czytamy na portalu ministerstwa

Następnie samorząd czeka na kontakt mailowy lub telefoniczny od spółki, który powinien nastąpić w terminie do kilku dni roboczych. Firma wówczas przekaże gminie niezbędne dokumenty potrzebne do zawarcia umowy. Po jej podpisaniu strony ustalają harmonogram dostawy i miejsce odbioru surowca. Koszt transportu i wybór sposobu dystrybucji węgla dla gospodarstw domowych leży po stronie gminy.

- Musieliśmy, jako gmina zarejestrować się na portalu cieplo.gov.pl i teraz ruch należy do dostawcy. Czekamy na ten krok, żeby się do nas odezwał - dodaje Marzena Paluszkiewicz z gostyńskiego magistratu.

Kto może kupić węgiel od gminy Gostyń?

Podmiot, który wprowadza do obrotu węgiel (w przypadku Gostynia jest to firma PHU Fechner Gostyń), może zawrzeć z gminą umowę po cenie gwarantowanej, ale nie wyższej niż 1500 zł brutto za tonę węgla, a mieszkańcom może sprzedawać surowiec maksymalnie za 2 tys. zł. Doliczone 500 zł to koszt transportu.  

Do sprzedaży węgla dla samorządów wyznaczono: Polską Grupę Górniczą (PGG), PGE Paliwa, Węglokoks, Węglokoks Kraj, Tauron Wydobycie, a także LW Bogdanka. 

Zakupu węgla w ilości 1,5 tony do 31 grudnia 2022 roku będzie mogła dokonać osoba, która jest uprawniona do wypłaty dodatku węglowego. Jest główny warunek - ani wnioskodawca, ani żaden członek jego gospodarstwa nie mogli wcześniej nabyć węgla na sezon grzewczy 2022-2023, po cenie niższej niż 2.000 zł brutto za tonę, w ilości co najmniej takiej samej, jak określona w przepisach dotyczących preferencyjnej sprzedaży (chodzi o 3 tony na gospodarstwo domowe w sumie).

Mieszkańcy uprawnieni do nabycia surowca są zobowiązani złożyć w swojej gminie wniosek o preferencyjny zakup węgla. W gminie Gostyń wypełniony wniosek składamy w Urzędzie Miejskim w Gostyniu. Formularz wniosku dostępny jest

Natomiast w wersji papierowej można dokument pobrać w siedzibie Urzędu Miejskiego w Gostyniu, Rynek 2, w kancelarii (I piętro, pokój nr 10) oraz w budynku administracyjnym przy ul. Wrocławskiej 256 w Biurze Obsługi Klienta (parter, pokój nr 1).

Wniosek można przesłać również elektronicznie poprzez portal ePUAP, pod warunkiem że będzie podpisany profilem zaufanym lub podpisem kwalifikowanym. Do tego celu może posłużyć strona internetowa https://www.gov.pl/web/gov/wyslij-pismo-ogolne KLIK. 

Więcej pracy dla gostyńskich urzędników

Wnioski  preferencyjne jakie składają mieszkańcy na sprzedarz węgla w gminach, zostaną zweryfikowane pod kątem dodatku węglowego, o który „starano się” w MGOPS - jeśli nie było zastrzeżeń, albo ktoś już otrzymał pieniądze, automatycznie jest uprawniony do zakupu węgla z gminy.

W jaki sposób zostaną zweryfikowane informacje, czy składajacy wniosek wcześniej kupił węgiel, w jakiej ilości? W tej kwestii urzędnicy zdają się na oświadczenie osoby zamawiającej.

Jeśli ktoś zamówił wcześniej 2 tony, jeszcze jedna tona jak najbardziej mu się należy. Zdajemy się na uczciwość mieszkańców – przyznaje Marzena Paluszkiewicz, naczelnik z gostyńskiego magistratu.

Pracownicy urzędu miejskiego aktualnie przyjmują wnioski, następnie będą je weryfikować. Będą też przyjmowali wpłaty mieszkańców i fakturowali je. 

Dopiero z fakturą oraz z zaakceptowanym wnioskiem mieszkaniec będzie mógł udać się do firmy rozprowadzającej węgiel, z którą gmina Gostyń podpisała umowę – dodaje Marzena Paluszkiewicz.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy