Reklama

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w powiecie gostyńskim. Oferta jest bogata, warto zajrzeć na portale!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. gostynska.pl

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w powiecie gostyńskim. Oferta jest bogata, warto zajrzeć na portale! - Zdjęcie główne

foto arch. gostynska.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jeśli w tym roku kończysz szkołę podstawową i zastanawiasz się nad wyborem szkoły, zapraszamy do... - później pada nazwa szkoły i oferta edukacyjna. Mamy połowę maja, właśnie ruszył nabór do szkół ponadpodstawowych. Na profilach internetowych placówek, aktywne są już zakładki "Rekrutacja". Na ósmoklasistów czeka ponad 1100 miejsc.

Reklama

Uczeń wybiera szkołę średnią

Na jakiej podstawie uczniowie szkół podstawowych oraz ich rodzice mogą dokonać wyboru szkoły? Przed właściwym postępowaniem rekrutacyjnym placówki ponadpodstawowe powinny opublikować na swoich stronach internetowych ofertę edukacyjną na przyszły rok szkolny - aktualnie 2023/2024. Te informacje mają pomóc w wyborze kierunku dalszej edukacji, a widnieją najczęściej na profilu internetowym placówki, w zakładce Rekrutacja. Tam znajdują się potrzebne informacje, zasady rekrutacji obowiązujące w danej placówce, można też otworzyć dokumenty do wypełnienia. Rekrutacja odbywa się drogą elektroniczną, a jest specyficzna - uczeń klasy ósmej może wybrać wiele kierunków na dalszy etap kształcenia. 

Kiedy można składać podania o przyjęcie do szkoły średniej?

Przyjmowanie wniosków o przyjęcie do szkół średnich rozpoczęło się 15 maja. Ten etap potrwa w szkołach powiatu gostyńskiego  do 16 czerwca. 

Wyjątkiem mogą być szkoły dwujęzyczne, klasy dwujęzyczne lub międzynarodowe, klasy wstępne, klasy przygotowania wojskowego oraz szkoły lub klasy sportowe – termin na składanie wniosków zazwyczaj jest krótszy (do 31 maja, jak to jest w szkołach ponadpodstawowych na ziemi gostyńskiej). W szkołach czy klasach tych rodzajów w pierwszej połowie czerwca zazwyczaj odbywają się sprawdziany kompetencji językowych lub sprawności fizycznej.

Co oferują szkoły powiatu gostyńskiego? 

W ponadpodstawowych szkołach, które prowadzi samorząd powiatu gostyńskiego dla uczniów przygotowano 1177 miejsc, mają powstać 33 nowe oddziały.

- Jeśli ktoś będzie zainteresowany nauką w naszych placówkach, gwarantujemy, że znajdzie w nich miejsce - przekonuje Marek Smektała, naczelnik wydziału oświaty w Starostwie Powiatowym w Gostyniu.

Placówki w powiecie gostyńskim przygotowały ciekawą, atrakcyjną ofertę dla swoich przyszłych uczniów  TUTAJ CAŁA LISTA ofert szkół ponadpodstawowych samorządu powiatowego. W tym są nowości - zwłaszcza w ZSO w Gostyniu oraz ZSR w Grabonogu. 

ZSR w Grabonogu - informacje o tym, w jakich zawodach kształcą technika i liceum TUTAJ

ZSR w Grabonogu z nowym rokiem szkolnym - 2023/2024 otwiera liceum z działalnością innowacyjną, w którym będzie można nauczyć się podstaw pielęgniarstwa i kosmetologii.

- Ważna jest potrzeba pielęgnowania człowieka, tym bardziej cenne i potrzebne jest kształcenie się w zawodach medycznych. Zapotrzebowanie pod tym względem na rynku pracy jest bardzo duże. Pomyśleliśmy w związku z tym, że takie liceum byłoby namiastką zdobycia wiedzy i umiejętności, przede wszystkim małej teorii i małej praktyki. Żadne liceum nie daje kwalifikacji czyli typowo zawodowych umiejętności, ale - jak to mówi nasza młodzież - ma to być typowa „zajawka na zawód” - wyjaśnia Agnieszka Sadzka, dyrektorka ZSR w Grabonogu.

W gostyńskim szpitalu uczniowie z ZSR w Grabonogu będą  uczestniczyć w zajęciach na zasadzie wolontariatu. 

- Nie wolno młodzieży niepełnoletniej wykonywać żadnych zabiegów i czynności pielęgnacyjnych. Mają bywać na wszystkich oddziałach szpitalnych - od izby przyjęć po karetkę - tłumaczy Agnieszka Sadzka, dyretorka ZSR Grabonóg.

Pomoc przy prowadzeniu nowego liceum zaoferowała również dyrekcja rawickiego „medyka”.

- Mają tam pracownie symulacyjne i młodzież mogłaby uczyć się, jak w praktyce wygląda podanie sztucznej krwi, wykonywać zastrzyki, podłączać kroplówki, nauczyłaby się wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych u pacjentów - przekonuje Agnieszka Sadzka.

Kolejną innowacją w ZSR jest kierunek nazwany „podstawy kosmetologii”.

- Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania. Kiedy tylko w marcu odbyły się drzwi otwarte, pytało o ten kierunek sporo osób, zwłaszcza nastolatek. Dziewczyny chcą dbać o siebie i o wygląd innych. Być może do miejsc, gdzie odbywałyby się zajęcia praktyczne w tym kierunku dołączymy gabinet podologa.. Byc możew uda się załatwić zajęcia w klinice medycyny estetycznej, a także w gostyńskim gabinecie bioestetyki lub w gabinecie kosmetycznym w Piaskach - uzupełniła dyrektorka ZSR w Grabonogu. 

W nowym roku szkolnym zostanie otwarta jedna 25-osobowa klasa o kierunku pielęgniarstwo i kosmetologia z podziałem na 10 uczniów na kosmetologii, 15 na pielęgniarstwie. Brano pod uwagę zasady praktyk w gabinetach kosmetyczek, które są niewielkie. O tym, czy klasa zostanie uruchomiona zdecyduje rynek i chętni.

- Mamy duże możliwości, chociaż smuci mnie fakt, że podczas drzwi otwartych w placówce było mniej osób zainteresowanych pielęgniarstwem, coraz bardziej opłacalnym zawodem. Potrzeba kształcenia w tym kierunku jest bardzo duża - uzasadnia Agnieszka Sadzka.

Zachęcając do nauki w kierunku kosmetologii czy pielęgniarstwa, dyrekcja ZSR w Grabonogu podkreśla, że zdany egzamin maturalny na zakończenie tego liceum to możliwość studiowania w tych kierunkach, by zdobyć konkretne kwalifikacje, dające możliwość zatrudnienia. Dyrekcja przypomina jednocześnie, że każda pielęgniarka, jeśli chce wykonywać zawód, powinna ukończyć studia wyższe. W nowej klasie planowane są rozszerzenia z biologii i chemii. Jeśli komuś podwinie się noga, nie zda matury, szkoła w Rawiczu prowadzi również kierunki policealne: kosmetyczka i opiekun osób starszych. 

W placówce odbywa się nauczanie ogólne w czteroletnim liceum. Szkoła w roku szkolnym 2023/2024 oferuje zainteresowanym następujące klasy: matematyczną, biologiczną, humanistyczną, językowo-turystyczną, ogólną. Nowością ma być klasa sportowa o profilu piłka siatkowa.

- W tym roku gostyński UKS Kaniasiatka wyszedł z propozycją, by w „ogólniaku” utworzyć klasę sportową. To kolejne podejście do uruchomienia takiego rodzaju oddziału. Klub sportowy Kaniasiatka złożyła pismo w wydziale oświaty starostwa powiatowego. Odbyły się rozmowy prezesa klubu siatkarskiego z dyrekcją ZSO w Gostyniu. Tam „siatkarze” poinformowali, że jest duże zainteresowanie kształceniem się na takim profilu - CZYTAJ na portalu TUTAJ.

Dyrekcja gostyńskiego „ogólniaka” wraz z organem prowadzącym wszczęła procedurę utworzenia klasy sportowej. Podkreśla, że szkoła jest na to przygotowana, posiada bazę i sprzęt.

- Klasa będzie o profilu piłki siatkowej, ponieważ mamy dwóch nauczycieli specjalistów, z przygotowaniami trenerskimi - powiedziała Danuta Niedźwiedzińska, dyrektorka ZSO w Gostyniu.

Możliwość utworzenia klasy o nowym profilu była szeroko promowania podczas spotkań z uczniami szkół podstawowych. Zaproponowano m.in. trzy rozszerzenia (j. angielski, geografia i biologia oraz 2 języki obce).

- Teraz czekamy na efekt końcowy, na to czy nabór wyłoni chętnych. Chętni do nauki w klasie sportowej muszą przejść określone procedury - powinni być zdrowi (zaświadczenie od lekarza pierwszego kontaktu). Chętni zostaną też poddani egzaminowi sprawności fizycznej, który muszą zdać - wyjaśnia Danuta Niedźwiedzińska.

Klasa musi liczyć minimum 20 osób, uczniowie będą podzieleni na 2 grupy, po 10 osób.

- Wyboru dokonują dzieci, które mają 14-15 lat. Tu jeszcze obserwuję pewną niedojrzałość. Wybierają kierunki edukacji, ale nie do końca wiedzą, czy dobrze zrobili. Boję się, że dobre chęci mogą się rozbić o rozszerzenia. Klasa sportowa ma je narzucone. Dzieci, które się zapiszą do klasy sportowej, będą realizować ogólne kształcenie, a dodatkowo 10 godzin zajęć z wychowania fizycznego, w tym 3 godziny programu podstawowego, a dodatkowo 7 godzin tzw. specjalizacji - wyjaśnia dyrektorka ZSO w Gostyniu.

Poza tym uczniów czeka uczestnictwo w zawodach, otrzymanie sportowych tytułów.

- Słuchamy oczekiwań mieszkańców i na nie odpowiadamy. Obie szkoły - w Gostyniu i Grabonogu - są tego najlepszym przykładem. Skoro w ankiecie realizowanej przez klub siatkarski wyszło olbrzymie zainteresowanie sportowym kierunkiem, to mówimy dziś sprawdzam. Oferujemy kierunek, ale to rodzice, uczniowie muszą na tę ofertę pozytywnie odpowiedzieć - podsumowuje starania dyrekcji i organu prowadzącego Robert Marcinkowski, gostyński starosta.

Zasady rekrutacji i możliwości kształcenia w liceum, technikum, liceum dla dorosłych i szkole branżowej w ZSOiZ w Krobi - KLIK

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy