Reklama

Powstało Centrum Aktywnego Wypoczynku w Żgalinach. Są już kolejne plany na architekturę krajobrazu

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Każdy, kto kiedykolwiek miał okazję pojawić się na przystani w Szelejewie, na Żgalinach, wie, że to bardzo urokliwe miejsce. W piątek 4 listopada 2022r. oficjalnie otwarto tam Centrum Aktywnego Wypoczynku. Organizatorzy, z sołtys wsi Marią Wesołek na czele, nie zamierzają jednak zwolnić tempa. Prawdopodobnie już od kolejnego roku wesprze ich Zespól Szkół Rolniczych z Grabonogu.

O tym, że w Przystani Żgaliny ma powstać Centrum Atywnego Wypoczynku, pisaliśmy już w lipcu 2022 r [kliknij TUTAJ].  Ostatecznie, w piątek 4 listopada 2022 r. na terenie przystani w Szelejewie odbyło się podsumowanie przedsięwzięcia „Przystań Żgaliny – Centrum Aktywnego Wypoczynku" współfinansowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego i gminę Piaski, a zrealizowanego w ramach Programu: „Błękitno – zielone inicjatywy dla Wielkopolski”.

Działania społeczne na szóstkę

Przystań Żgaliny zlokalizowana jest w gminie Piaski, na skraju miejscowości Szelejewo i jest idealnym miejscem na odpoczynek na łonie natury. Od 2008 roku samorząd gminy Piaski, sołectwo Szelejewo Pierwsze, Fundacja Fabryka Pomysłów, miejscowa szkoła podstawowa, gospodynie z KGW oraz druhowie z OSP - a przede wszystkim mieszkańcy -  starają się, aby ten teren stał się Zielonym Zakątkiem, gdzie odpoczynek znajdą wszyscy chętni.

- Oczywiście cieszymy się z naszego wspólnego sukcesu, jakim jest centrum aktywnego wypoczynku na Przystani Żgaliny – mówi Maria Wesołek, sołtys wsi Szelejewo Pierwsze. - Tyle działań zrealizowanych zwłaszcza w tych ciężkich czasach zasługuje na pochwałę. Myślę, że teraz to najpiękniejsze miejsce w naszej gminie, a nawet w powiecie.

Hamaki zostały już co prawda schowane na okres jesienno- zimowy, ponownie będą wystawione na wiosnę i lato. Natomiast elementy małej infrastruktury są zamontowane na stałe.

Czy to już koniec działań?

Patrząc dzisiaj na teren przystani, widzimy sielankowy obrazek zachęcający do wypoczynku. Zapytaliśmy jednak o plany, bo podejrzewamy, że społeczność Szelejewa i współpracownicy projektu nie spoczną na laurach.

- Teren przystani wymaga stałej pracy, jest jeszcze wiele do zrobienia – dodaje gospodyni sołectwa Szelejewo. - Zamierzamy nasiać pasy kwietne, upiększyć teren. 

Z poważniejszych prac, nadal do wybudowania jest wiata, by zarówno mieszkańcy, jak i uczniowie pobliskich szkół na plenerowych lekcjach czy liczni goście mogli schować się przed deszczem, wiatrem albo nawet słońcem. 

- Dotychczasowy dach nie spełniał swojej funkcji, namioty również, ponieważ mamy tutaj bardzo wietrzny teren i wszystko po prostu odfruwało – dodaje M. Wesołek, jedna z głównych inicjatorek przedsięwzięcia.

Propozycja patronatu szkoły rolniczej

Centrum, poza swoją funkcją rekreacyjną, pełni też ważną rolę edukacyjną i proekologiczną. Jest miejscem, w którym młodzi od lat uczą się ekologii, dbałości o środowisko i aktywnie spędzają czas. Działania proekologiczne nawiązują do postaci senatora Stanisława Karłowskiego. To on, w latach 30 minionego wieku, stworzył w Szelejewie pierwsze polskie gospodarstwo ekologiczne.

- Postanowiliśmy nawiązać stałą współpracę z Zespołem Szkół Rolniczych im. J. Wybickiego w Grabonogu – dodał Andrzej Konieczny, jeden z autorów projektu. - Chcielibyśmy, aby szkoła objęła patronat nad przystanią, zwłaszcza, że mają klasę o profilu technik architektury krajobrazu.

Opiekunowie przystani i władze szkoły rolniczej są już po wstępnych rozmowach, ale konkrety dotyczące długofalowej współpracy pewnie będą znane dopiero wiosną 2023 roku. 

Cztery strefy na Żgalinach*

Projekt pod nazwą: Przystań Żgaliny - centrum aktywnego wypoczynku został dofinansowany w wysokości 40 tys. zł przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, a wartość całego projektu to niespełna 51 tys. zł. Dzięki tym pieniądzom powstały cztery strefy: relaksu, ekukacyjno- zdrowotna, z elementami zielonej infrastruktury i wodna z pływającą wyspą filtracyjną.

Strefa relaksu

Utworzono ogólnodostępną strefę relaksu, wykorzystującą elementy małej architektury, takie jak leżaki, hamaki, drewniane ażurowe konstrukcje zacieniające dla turystów. Strefa ma w założeniu zapewnić mieszkańcom oraz turystom odwiedzającym to miejsce wypoczynek na łonie natury.

Strefa edukacyjno-zdrowotna

W ostatnich latach turystyka pieszo-rowerowa zyskała na popularności i stała się jedną z powszechniejszych form aktywności fizycznej, nie wymagającą wielkich nakładów finansowych. Dlatego też warto ją propagować i zachęcać do niej mieszkańców m.in. poprzez stworzenie odpowiednich warunków do biegania. Dodatkowym aspektem uzasadniającym potrzebę wytyczenia tras biegowo-rowerowych jest bezpieczeństwo oraz ochrona środowiska. Strefa ta będzie zlokalizowana wzdłuż dwóch projektowanych tras pieszo-rowerowych na terenie miejscowości. Głównym elementem są tablice dydaktyczne oraz kierunkowskazy wyznaczające przebieg tras. Tematyka tablic dydaktycznych jest ściśle związana z najważniejszymi elementami wsi: postacią Stanisława Karłowskiego prekursora polskiego rolnictwa biodynamicznego, elementów przyrodniczo-historycznych miejscowości, tj. pałac, park, kościół, kapliczki, zadrzewienia śródpolne, pasy kwietne. Strefa składa się z dwóch tras pieszo-rowerowych (krótkiej oraz długiej), które zostały wyposażone w małą architekturę - elementy identyfikacji przestrzennej oraz elementy ścieżki edukacyjnej oraz ławki ze stojakiem na rowery.

Elementy zielonej infrastruktury

Nasadzenia szpalerowe oraz zieleń niska. W ramach projektu dokonano nasadzeń roślinności. Tworzą one głównie nasadzenia mające na celu tworzenie ścian zieleni pełniących funkcję izolacyjną oraz tła dla zaprojektowanych obiektów architektonicznych i ochroną przed wiatrem. Roślinność niska została zaprojektowana w grupach wokół placu. Wprowadzenie niższych roślin ma celu ożywienie projektowanego terenu oraz wprowadza większe urozmaicenie i poprawia atrakcyjność przestrzeni mającej towarzyszyć rekreacji. Została także wykonana ścieżka z płyt betonowych ażurowych typu MEBA.

Pływająca wyspa filtracyjna

Powstała także pływająca wyspa, czyli konstrukcja wykonana w formie rusztu z materiałów syntetycznych, nietoksycznych, unoszących się na powierzchni wody. Przestrzeń między elementami konstrukcyjnymi wypełniana jest specjalną matą wykonaną z włókien kokosowych umożliwiających wegetację roślin. Tak wykonana platforma stanowi miejsce dla rozwoju roślinności jak i dla gniazdowania dla ptaków. System korzeniowy roślinności Zielonej Wyspy przenika do toni wodnej i pobiera z niej substancje odżywcze. Porowata struktura pływającej wyspy stanowi również idealne miejsce dla rozwoju drobnoustrojów wspomagających procesy filtracji i oczyszczania wody. Pływająca wyspa stwarza cień, zmniejszając nagrzanie wody oraz tworzy miejsce, gdzie mogą schronić się drobne organizmy i ryby.

* opracowane na podst. informacji z Gminy Piaski

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy