Reklama

W Żgalinach powstanie centrum aktywnego wypoczynku. Przyznano grant na rozbudowę przystani w Szelejewie.

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W zeszłym tygodniu, 6 lipca, doszło do spotkania wójta gminy Piaski, Wiesława Glapki i członka zarządu województwa wielkopolskiego, Jacka Bogusławskiego, na którym podpisano umowę na realizację projektu "Przystań Żgaliny- centrum aktywnego wypoczynku". To jeden z 46 projektów samorządów w Wielkopolsce, którym przyznano dofinansowanie.

 

W środę, 6 lipca 2022 r. wójt gminy Piaski - Wiesław Glapka i Jacek Bogusławski, członek zarządu województwa wielkopolskiego oraz przewodniczący kapituły programu „Błękitno-zielone inicjatywy dla Wielkopolski”podpisali w Poznaniu umowę na realizację projektu: „Przystań Żgaliny - centrum aktywnego wypoczynku”. Dotychczas tworzenie przystani było możliwe dzięki projektowi  "Fundacji Fabryka Pomysłów" i ścisłej współpracy z wsią Szelejewo w osobie jej sołtyski, Marii Wesołek.

- To dodatkowy grant w wysokości 40 tys. zł  na przystań Żgaliny, który spożytkujemy na "rozbudowę" miejsca pod względem ekologicznym i rekreacyjnym - mówi Wiesław Glapka, włodarz Piasków. - To miejsce staje się coraz bardziej popularne nie tylko wśród mieszkańców Szelejewa i okolic, ale i amatorów wycieczek rowerowych czy rodzinnych wypadów.

Projekt przygotowany przez gminę Piaski uzyskał akceptację Urzędu Marszałkowskiego i otrzymał dotację w wysokości 40 tys. zł. W ramach jego realizacji zaplanowano cztery główne działania:

  • utworzenie strefy relaksu
  • przygotowanie strefy edukacyjno - zdrowotnej
  • dodatkowe nasadzenia zieleni i utwardzenie terenu
  • wyspa filtracyjna.

Wszystko już jest zaplanowane

Pierwsza część projektu to utworzenie ogólnodostępnej strefy relaksu wykorzystującej elementy małej architektury jak leżaki hamaki, montaż drewnianych ażurowych konstrukcji zacieniająca dla turystów. Zaproponowane elementy wpiszą się w istniejącą przestrzeń podnosząc poziom jej funkcjonalności i atrakcyjności.

Przygotowanie strefy edukacyjno-zdrowotnej to przede wszystkim tablice dydaktyczne oraz kierunkowskazy wyznaczające przebieg tras. Tematyka tablic dydaktycznych będzie ściśle związana z najważniejszymi elementami wsi: postacią Stanisława Karłowskiego prekursora polskiego rolnictwa biodynamicznego, elementy przyrodniczo-historyczne na terenie miejscowości tj. pałac, park, kościół, kapliczki, zadrzewienia śródpolne, pasy kwietne. Strefa będzie składać się z dwóch tras pieszo-rowerowych ( krótkiej oraz długiej), które zostaną wyposażone w małą architekturę - elementy identyfikacji przestrzennej, elementy ścieżki edukacyjnej oraz ławki z stojakiem na rowery. Kolejny element to nasadzenia szpalerowe oraz zieleni niskiej.

Projekt przewiduje również wprowadzenie nasadzeń roślinności, w szpalerach, mających na celu utworzenie ścian zieleni pełniących funkcję izolacyjną oraz tła dla zaprojektowanych obiektów architektonicznych. Będą też chronić przed wiatrem. Projekt zieleni pod względem gatunkowym został tak dobrany, żeby był atrakcyjny o każdej porze roku pod względem wizualnym. Całość projektowanego założenia ma przede wszystkim wpisywać się i dopełniać naturalistyczny charakter miejsca. Wykonana zostanie także ścieżka z płyt betonowych ażurowych typu MEBA. Będzie ona dopełnieniem istniejącego chodnika wokół zbiornika wodnego i pozwoli na wygodny spacer po terenie przystani. 

- Jest to także teren dydaktyczny, więc dokończenie tej ścieżki wokół stawu umożliwi nie tylko bezpieczne poruszanie się, ale i zapoznanie z kolejnymi tablicami informacyjnymi chociażby dla odwiedzającej Żgaliny młodzieży szkolnej - dodał W. Glapka. 

Ostatnim elementem jest pływająca wyspa filtracyjna. Jest to konstrukcja wykonana w formie rusztu z materiałów syntetycznych, nietoksycznych, unoszących się na powierzchni wody. Przestrzeń między elementami konstrukcyjnymi wypełniana jest specjalną matą wykonaną z włókien kokosowych umożliwiających wegetację roślin. Tak wykonana platforma stanowi miejsce dla rozwoju roślinności, jak i dla gniazdowania ptaków. System korzeniowy roślinności Zielonej Wyspy przenika do toni wodnej i pobiera z niej substancje odżywcze. Porowata struktura pływającej wyspy stanowi również idealne miejsce dla rozwoju drobnoustrojów wspomagających procesy filtracji i oczyszczania wody. Pływająca wyspa stwarza cień, zmniejszając nagrzanie wody oraz tworzy miejsce, gdzie mogą schronić się drobne organizmy i ryby.

Koszt całości zadania to 50.900 zł.

Projekt dla wielu gmin w Wielkopolsce

Projekt "Przystań Żgaliny - centrum aktywnego wypoczynku” ma być zrealizowany do końca bieżącego roku. Przypomnijmy, program „Błękitno-zielone inicjatywy dla Wielkopolski” jest skierowany do jednostek samorządu terytorialnego województwa wielkopolskiego – z wyłączeniem miast na prawach powiatu. Najwyższy możliwy poziom dotacji wynosi 80 proc. kosztów kwalifikowanych realizowanego przedsięwzięcia. Dotację otrzymało 46 gmin i powiatów. Łączna pula dofinansowania wynosi dwa miliony złotych.

Przystań Żagliny to także start i meta Biegu Senatora Karłowskiego. Relacja z jego ostatniej edycji w czerwcu 2022 dostępna w artykule poniżej [kliknij w obrazek]

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy