Reklama

Przystań na Żgalinach. Kto może łowić tam ryby, a komu nie wolno?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Dali znać Każdy, kto przypadkowo lub nie dotarł na Żgaliny, przystań i centrum aktywnego wypoczynku w Szelejewie Pierwszym w gminie Piaski widzi, jak dużo się tam zmieniło przez ostatnie kilkanaście miesięcy. Przystań jest popularnym miejscem wypoczynku, bo leży na trasie, zarówno szlaku rowerowego, jak i trasy nordic walking. Przyjeżdżają tam wycieczki szkolne, odbywają się imprezy. Było tak miło, ale pojawili się niechciani goście?

Reklama

Żgaliny kojarzą się przede wszystkim z przystanią, choć są też miejscem organizowania wielu spotkań towarzyskich czy sportowych, jak chociażby Bieg im. senatora Karłowskiego [relacja TU].

Miejsce jest zadbane, przyciąga uwagę nie tylko infrastrukturą, ale przede wszystkim różnorodną roślinnością. Spora w tym zasługa mieszkańców wsi, a zwłaszcza sołtys Marii Wesołek.

- Sami wszystko robimy, nasadzamy rośliny, porządkujemy ścieżki, dbamy o nasze Żgaliny od lat – podkreśla gospodyni Szelejewa.

Dodaje, że wydane zostały konkretne, prywatne pieniądze na zarybienie szelejewskiego stawu, nie tylko dla urozmaicenia biosystemu, ale po to, by lokalni amatorzy łowienia mogli spędzić miło czas nad wodą. Szkoda tylko, że ich gościnność została ostatnio wystawiona na ciężką próbę.

- Nie raz przyjeżdżają tu obcy, spoza wsi czy gminy i podbierają ryby, wywożą je, przy okazji pozostawiając po sobie spory bałagan – dodaje. - Nie jest to niezgodne z regulaminem zarządcy, widocznym przy wjeździe do przystani, ale po prostu niegrzeczne. 

Kontrole policji na Żgalinach

Nie dziwi więc reakcja miejscowych, którzy raz czy drugi zgłaszali ten problem dzielnicowemu. W związku z tym, ale i umiejscowieniem Żgalin, z dala od siedzib ludzkich, miejsce to zostało wytypowane jak jedno z częściej kontrolowanych przez policję. W połowie sierpnia poprzez profil facebookowy Gminy Piaski upowszechniono apel asp. sztab. Macieja Stachowiaka, który przejął ten teren w lutym 2022r.

rys. Gmina Piaski/profil FB

Według załączonego pisma, Rewir Dzielnicowych Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu realizuje Plan Działania Priorytetowego obejmujący okres od 1.07.22 do 31.12.22 r, mający na celu poprawę stanu bezpieczeństwa w dzielnicy nr 8 w Szelejewie Pierwszym. Cytujemy:

- Na terenie przystani „Żgaliny” w godzinach popołudniowych i wieczornych dochodzi często do amatorskiego połowu ryb przez osoby nie posiadające przy sobie karty wędkarskiej oraz odpowiedniego zezwolenia, co wpływa negatywnie na ocenę społeczeństwa.

Dzielnicowy apeluje, by w przypadku ujawnienia bądź uzyskania informacji o jakichkolwiek nieprawidłowościach bądź spostrzeżeniach kontaktować się z nim pod numerem 516-952-725.

Nieoficjalnie, dotychczas nikt za samo łowienie mandatu nie otrzymał.

Zakaz połowu na Żgalinach - w sieci zawrzało

Powyższa publikacja wywołała spory ferment wśród internautów. Poza kilkoma niecenzuralnymi, pojawiły się i głosy rozsądku, próbujące ustalić fakty. Czy zakaz połowu ryb na Żgalinach jest legalny? 

- Myślę, że skoro to Plan Działań Priorytetowych i Pan Dzielnicowy podał numer telefonu to na początek osoby zainteresowane połowem może uzyskałyby informację, jaki podmiot wydaje kartę oraz stosowne zezwolenie (bo jeżeli podlegają te dokumenty kontroli to organ wykonujący ją musi być pewny co kontrolować). Można jeszcze spróbować skontaktować się z Komendą Policji w Gostyniu, ponieważ na informacji o zakazie połowu ryb jest wskazana konkretna jednostka organizacyjna. Jeżeli wszystkie wątpliwości zostaną wyjaśnione to "ocena społeczeństwa będzie pozytywna", skoro "nielegalny połów ryb wywołuje negatywną ocenę społeczeństwa – pisze J.

Kolejna osoba nie kryje zniesmaczenia sytuacją:

- Proszę dodać, że mieszkańcy Szelejewa nie muszą posiadać żadnych pozwoleń ani kart (PZW) ponieważ staw do żadnego związku nie należy(!), żeby iść sobie posiedzieć i połowić, ponieważ są to informacje b. ważne dla mieszkańców. W miejscowości zrobiła się niemiła atmosfera w stosunku do władz", osób które są "gospodarzami- zarządcami" Żgalin, a wystarczy dopisać.. "dla osób z zewnątrz bezwzględny zakaz".... I już wtedy nikt nikomu nic nie zarzuci – dodaje N.

Swoje oburzenie odgórnym zakazem okazał też P., pisząc :

- Za niedługo zabronią wychodzić z domu, nie pojmuję takiego czegoś jeśli to nie okręg PZW to można łowić ryby i nie ma nic takiego w ustawie, że nie można ryb łowić, bo policja ma takie zastrzeżenia. Niech sobie jeszcze 3 posterunki wyremontują, to może w końcu zaczną myśleć racjonalnie. Też może być tak że Pan X z Panem Y sobie powiedzą, że nie można łowić w całym powiecie, to żeby połowić sobie ryby będzie trzeba jeździć 200 kilometrów.

Musi być pozwolenie?

Skoro staw w Szelejewie nie należy do spisu łowisk Polskiego Związku Wędkarskiego, to czy obowiązuje na nim karta wędkarska?

Na to pytanie odpowiada przepis art. 7 ust.4 ustawy o rybactwie śródlądowym, który określa, gdzie jest niezbędna karta wędkarska. Napisano tam, że z obowiązku posiadania karty wędkarskiej oprócz osób w wieku do 14 lat oraz cudzoziemców czasowo przebywających w Polsce są także zwolnione osoby uprawiające amatorski połów ryb w wodach znajdujących się w obiektach przeznaczonych do chowu lub hodowli ryb, jeżeli uzyskały od uprawnionego do rybactwa zezwolenie na połów w tych wodach.

Czy więc do połowu ryb wymagane jest pozwolenie zarządcy Żgalin? Właścicielem i administratorem terenu jest Urząd Gminy Piaski, a całą przystanią opiekują się mieszkańcy Szelejewa.

Na regulaminie użytkowania przystani nie ma słowa o zakazie połowu ryb. To fakt. Jednak tuż obok stoi niebieska prostokątna tabliczka „Zakaz łowienia ryb!”

 

Kto więc ma rację? Czy wolno tam łowić, a jeśli, to komu?

O dalszych planach rozwoju Żgalin przeczytacie TUTAJ [klik w zdjęcie]

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy