Reklama

Posypały się mandaty... dla pieszych i rowerzystów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Posypały się mandaty... dla pieszych i rowerzystów - Zdjęcie główne

Piesi czuja sie na pasach nieśmiertelni? | foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Mimo, że od 1 czerwca 2021 r. piesi są pod szczególną ochroną - częstokroć to właśnie oni stwarzają zagrożenie na drodze, ignorując podstawowe zasady bezpieczeństwa. Podobną niefrasobliwością wykazują się rowerzyści przejeżdżający przez przejścia dla pieszych. Jednodniowa akcja policyjna NURD wykryła i ukarała prawie 60 takich przypadków.

Reklama

O kierowcach wjeżdżających na przejścia dla pieszych, gdy znajdują się na nich ludzie słychać nie raz. Niedawno pisaliśmy o wypadku, wskutek którego potrącona kobieta z dzieckiem trafili do szpitala. Jednak należy zauważyć, że częstokroć to piesi uczestnicy ruchu łamią przepisy, przechodząc w miejscach niedozwolonych czy na tzw. "czerwonym".

Choć od czerwca 2021 r. piesi uzyskali bezwzględne pierwszeństwo na przejściach, to powinni pamiętać o szczególnej ostrożności. Niestety, w każdym przypadku kolizji z pojazdem to oni są stroną poszkodowaną, narażoną na utratę zdrowia, a nawet życia. Nie każdy pieszy o tym pamięta.

Dziesiątki wykroczeń po stronie pieszych i rowerzystów

Za nami policyjne działania "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Nadrzędnym celem akcji było egzekwowanie przestrzegania przepisów mających ścisły związek z bezpieczeństwem pieszych i rowerzystów.

- Celem policyjnych działań jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów - tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu a wręcz są zagrożeni kontaktem z nim - mówi asp. szt. Monika Curyk, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu. - W minioną środę szczególnym nadzorem objęliśmy odcinki dróg, skrzyżowania oraz przejścia dla pieszych, w których ryzyko powstania wypadku jest największe.

Podczas działań NURD policjanci ujawnili 58 wykroczeń zagrażających niechronionym uczestnikom. Funkcjonariusze ukarali 33 pieszych, którzy przekraczali jezdnię w miejscu niedozwolonym lub nie stosowali się do sygnalizacji świetlnej, 21 rowerzystów - głównie za jazdę po przejściu dla pieszych. Ukarano także 4 kierowców samochodów za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu oraz za wyprzedzanie pojazdu udzielającemu pieszemu pierwszeństwa.

Policjanic apelują - noś odblaski

Jesień to czas, kiedy szybciej zapada zmrok. Zarówno piesi, jak i rowerzyści muszą zadbać, by w takich warunkach być widocznymi na drodze. 

fot.Na obu zdjęciach jest Jaś. Fotografie zrobił jego tata aby uświadomić wszystkim jak ważne są odblaski.[za KPP Gostyń]

- Apelujemy nie tylko do kierowców ale także do pieszych i rowerzystów o rozsądek na drodze oraz używanie elementów odblaskowych w trosce o własne bezpieczeństwo - dodaje funkcjonariuszka gostyńskiej komendy.- Zachęcamy do noszenia odblasków - nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach, także w obszarze zabudowanym.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy