Oszukać przeznaczenie
Każdy z nas chyba miał nie raz sytuację, gdy poruszając się po mieście musiał gwałtownie zahamować auto, bo na przejście dla pieszych wjeżdżał zupełnie bez ostrzeżenia rozpędzony rowerzysta, grupka uczniów czy dziewczynka na hulajnodze ze słuchawkami na uszach- żadne z nich nawet na chwilę się nie zatrzymało, nie rozejrzało, nie upewniło czy coś nie nadjeżdża z tej czy innej strony. O ile na zwykłych pasach powinni oni po prostu zejść z rowera czy hulajnogi i już jako pieszy przekroczyć jezdnię, w przypadku przejazdów po ścieżkach rowerowych skrzyżowanych z jezdnią sprawa się komplikuje.Wiadome jest jedno, w zderzeniu roweru z samochodem, ucierpi ten pierwszy a wraz z nim kierowca...
Niejasne przepisy
Kilka dni temu w Prawie o ruchu drogowym uchylono ust. 4 w par. 47. Mówił on o zachowaniu kierowcy zbliżającego się do przejazdu rowerowego lub połączonego z nim przejścia dla pieszych. Ten miał [cytat]"(…) zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszych lub rowerzystów znajdujących się w tych miejscach lub na nie wchodzących lub wjeżdżających".
Dotychczas - może przez ten ustęp wydawało się, że rowerzystów należy traktować na przejazdach w taki sam sposób, jak pieszych, czyli ustępować pierwszeństwa już w momencie wchodzenia na przejście.
Odebrano rowerzystom pierwszeństwo?
W polskim systemie prawnym rozporządzenie jest dokumentem, który ma szczegółowo wyjaśnić, jak stosować ustawę. Ustawa jest jednak dokumentem nadrzędnym względem rozporządzenia. Nie można zmienić zapisów ustawy rozporządzeniem. A w ustawie Prawo o ruchu drogowym w czerwcu 2021 r. zmieniły się zapisy dotyczące pierwszeństwa pieszych, ale nie pierwszeństwa rowerzystów.Oto porównanie zapisu Prawa o ruchu drogowym w częściach dotyczących pierwszeństwa pieszych i rowerzystów.
Dziennik Ustaw z 12 marca 2021:
Art. 26. 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Art. 27. 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.
Dziennik Ustaw z 11 maja 2022:
Art. 26. 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście (…) Art. 27. 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, znajdującym się na przejeździe.
Po porównaniu tych wytłuszczonych fragmentów jednoznacznie widać, że mimo zmian dla pieszych użytkowników, nowelizacja z czerwca 2021 r. nie zmieniła nic w przypadku rowerzystów.
Bezzasadne jest więc stwierdzenie, że rowerzyści utracili prawo pierwszeństwa wjeżdżając na przejazd, bo nigdy go nie mieli, ani przed 1 czerwca 2021 r., ani po tej dacie
Kiedy jednak ustąpić rowerzyście?
Kierowca jest bezwzględnie zobowiązany do ustąpienia pierwszeństwa osobie na rowerze, gdy ta znajduje się na przejeździe rowerowym. Nie jest to jednak jedyny przypadek, w którym należy zdjąć nogę z gazu. Prawo o ruchu drogowym w art. 27 mówi:
- 1a. Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, jadącym na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.
- 3. Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez drogę dla rowerów poza jezdnią, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch.
Jak jednak udowodnimy, że rowerzysta na przejazd jeszcze nie wjechał, ba... że nie było go nawet widać, gdy przejeżdżaliśmy i wjechał nam przed maskę?
Jak udowodnić, że byliśmy rowerem na już przejeździe, a kierowca auta po prostu nas nie widział, zapatrzony np. w telefon?
Czy policjanci z drogówki po szeroko zakrojonej akcji kontroli zachowania kierowców na i w pobliżu przejść dla pieszych zajmą się zachowaniem rowerzystów i użytkowników hulajnog?
Rzeczywistość to zweryfikuje, byle obyło się bez ofiar...
Niestety, w ostatnich dniach w powiecie gostyńskim trwa czarna seria potrąceń pieszych, rowerzystów i użytkowników hulajnog.
Zaledwie dziś rano zdarzył się wypadek w Starym Gostyniu [kliknij w obrazek]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.