Reklama

Przechodzą w miejscu niedozwolonym. Piesi w powiecie gostyńskim łamią przepisy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Przechodzą w miejscu niedozwolonym. Piesi w powiecie gostyńskim łamią przepisy - Zdjęcie główne

Powiat gostyński. Policja gostyńska również włączyła się do ogólnopolskiej akcji | foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Policjanci ruchu drogowego z KPP w Gostyniu 17 lutego włączyli się do - prowadzonych w całym kraju - wzmożonych działań pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”.

W powiecie gostyńskim ujawniono ponad 40 wykroczeń. W ramach działań funkcjonariusze policji zwrócili szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych. Przyjrzeli się też bacznie zachowaniu samych pieszych.

W ramach akcji NURD specjalnym nadzorem zostały  objęte miejsca, które są szczególnie niebezpieczne, np. przejścia przez ruchliwe jezdnie lub przejścia, na których dochodziło do potrąceń pieszych.

Jednocześnie prowadzone były przedsięwzięcia edukacyjne, w ramach których policjanci przekazywali uczestnikom ruchu drogowego informacje o zagrożeniach pieszych na drodze oraz potrzebie znajomości i przestrzegania przepisów prawa.

Podczas akcji NURD w powiecie gostyńskim mundurowi skontrolowali w sumie 52 pojazdy i 52 osoby. Policja ujawniła 46 wykroczeń w tym:

  • 21 dotyczyło pieszych - chodzi o przechodzenie w miejscu niedozwolonym
  • 3 wykroczenia kierujących wobec pieszych tj. zatrzymanie pojazdu na drodze pieszo-rowerowej
  • 1 nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście 
  • parkowanie w obrębie przejść dla pieszych 
  • 10 przekroczeń prędkości w rejonie przejść dla pieszych
 

Policja apeluje do pieszych, aby - przed wkroczeniem na jezdnię - zastanowili się czy kierowcy mogą ich dostrzec i czy wejście na jezdnię jest w tym momencie bezpieczne. Natomiast kierujący muszą pamiętać, że w rejonach skrzyżowań i przejść dla pieszych muszą zachowywać szczególną ostrożność.

Kierowcy pojazdów, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności oraz powinien zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego będącego na tym przejściu albo na nie wchodzącego. Obowiązany jest też ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Te regulacje nie zwalniają również pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. Zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy