reklama

Po raz pierwszy jest to święto państwowe. Cześć Pamięci Wielkopolskim Bohaterom!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Po raz pierwszy jest to święto państwowe. Cześć Pamięci Wielkopolskim Bohaterom! - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPowstanie Wielkopolskie to - według dr hab. Pawła Stachowiaka z UAM w Poznaniu - najbardziej znane ze zwycięskich powstań.
reklama

Wybuchło w Poznaniu 27 grudnia 1918 r. W tym roku po raz pierwszy obchodzimy je jako święto państwowe - Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej przywołał dziś pamięć o bohaterach Powstania Wielkopolskiego, którzy zgodnie sięgnęli po broń, by wywalczyć o wolną Polskę: 

„Cześć Pamięci Wielkopolskim Bohaterom!
Bez ich spontanicznej decyzji, poświęcenia i heroizmu Wielkopolska byłaby jeszcze jedną niemiecką prowincją. Z głębi naszych polskich serc składamy podziękowania od naszego pokolenia, które dzięki odwadze Powstańców, może żyć w polskiej Wielkopolsce. Tegoroczne podziękowania są wyjątkowe, po raz pierwszy bowiem obchodzimy nowe święto państwowe – Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego".

reklama

W 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego szef MON oddał hołd Bohaterom Wielkopolskim i przypomniał, jak doszło do niepodległościowego zrywu, który ogarnął całą Wielkopolskę i zakończył zwycięstwem Polaków. 

26 grudnia 1918 roku o godz. 21.10 na Dworzec Cesarski w Poznaniu wjechał skład z Ignacym Janem Paderewskim - znamienitym kompozytorem, ale również ogromnym patriotą i znakomitym dyplomatą. 

Jego przyjazd do stolicy Wielkopolski wywołał duże poruszenie wśród Poznaniaków, które Niemcy chcieli stłumić. W wyniku tych działań 2️⃣7️⃣ grudnia wybuchło powstanie wielkopolskie, na którego pamiątkę będziemy już w ten poniedziałek obchodzić po raz pierwszy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 

reklama

- Miało regionalny, bo wielkopolski charakter. (...) Zaangażowało całe społeczeństwo. A najważniejsze jest to, że zostało "w porę zrobione". W odróżnieniu od poprzednich wybuchło w korzystnych dla Polski okolicznościach zewnętrznych. W grudniu 1918 r. Niemcy pogrążone były w skrajnym chaosie rewolucji socjalistycznej i komunistycznej. Karl Liebknecht i Róża Luksemburg ciągle wzniecali rewolucyjny żar w Niemczech, socjaldemokratyczny rząd nie panował nad sytuacją. Oprócz rozbitych Niemców, mieliśmy też poparcie Francji - mówi  dr hab. Paweł Stachowiak z UAM w Poznaniu, cytowany w artykule ogólnopolskiego portalu onet.pl.

Zacięte walki trwały aż do rozejmu w Trewirze z 16 lutego 1919 roku. O losach wyzwolonej Wielkopolski finalnie zdecydowano w podpisanym 28 czerwca Traktacie Wersalskim, który przyznał Polsce większość dawnej pruskiej części Wielkopolski.

reklama

Jak 103. rocznicę Powstania Wielkopolskiego będziemy obchodzić w powiecie gostyńskim - ZOBACZ TUTAJ

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama