Reklama

103. rocznica zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Jak będą wyglądały obchody w powiecie gostyńskim?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Urząd Miejski w Gostyniu fb

103. rocznica zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.  Jak będą wyglądały obchody w powiecie gostyńskim? - Zdjęcie główne

Gostyń. Powiat Gostyński. Obchody 103. rocznicy zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego | foto Urząd Miejski w Gostyniu fb

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Już jutro Święta Bożego Narodzenia. Odpoczywamy, świętujemy najczęściej w gronie rodziny. Ale po świętach... Przypominamy, że mamy nowe święto państwowe. Pod koniec listopada dzień 27 grudnia rząd ustanowił Dniem Święta Narodowego Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

W Borku warsztaty patriotyczne online, okolicznościowe seanse filmowe, wystawy, uroczyste msze ś. - to wszystko dla mieszkańców 27 grudnia z okazji 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Z okazji ustanowienia Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, 27 grudnia do obiegu pocztowego wejdą kartki beznominałowe oraz trzyznaczkowy arkusik ze znaczkami personalizowanymi. 

Kino Pod Kopułą w Gostyniu  - BIEŻĄCY REPERTUAR

Kino Szarotka w Krobi  - BIEŻĄCY REPERTUAR 

Gostyńska Biblioteka Publiczna  -   AKTUALNOŚCI

OSiR w Gostyniu - WYDARZENIA

23 listopada 2021 r. w historycznym miejscu, w dawnym poznańskim Hotelu Bazar, z którego w grudniu 1918 r. przemawiał Ignacy Jan Paderewski, wzniecając powstańczą iskrę, Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę ustanawiającą nowe święto państwowe – Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.,  które przypada na 27 grudnia. Święto to jest pomnikiem naszej pamięci i wdzięczności dla przodków za walkę i włączenie naszych ziem w granice odradzającej się Rzeczpospolitej.

Na budynku Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego od 18 grudnia wisi baner z okazji nadchodzącej 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Tę rocznice po raz pierwszy obchodzić będziemy jako nowe państwowe święto - Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Jak w powiecie gostyńskim 27 grudnia będą wyglądać pierwsze obchody święta państwowego - Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego?

gmina Gostyń

Msza św. i przemówienie na rynku

Gmina Gostyń w poniedziałek, 27 grudnia zaprasza do udziału w obchodach 103. rocznicy wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 17.00 mszą świętą w intencji powstańców wielkopolskich, która odprawiona będzie w gostyńskiej farze. Ok. godz. 18.00 na Rynku odbędzie się patriotyczna manifestacja, podczas której okolicznościowe przemówienie wygłosi burmistrz Gostynia, a pod Pomnikiem Serca Jezusowego złożone zostaną wieńce i wiązanki kwiatów. W związku z pandemią koronawirusa uczestnicy powinni przestrzegać aktualnych przepisów sanitarnych.

Bezpłatny seans

27 grudnia o godz. 18.30 burmistrz Gostynia i GOK Hutnik zapraszają na bezpłatny seans filmu pt. „Zwycięstwo. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919”. Rozdawano 90 bezpłatnych wejściówek. 

Powstańcy na znakach pocztowych

Z okazji ustanowienia Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 27 grudnia do obiegu pocztowego wejdą kartki beznominałowe oraz trzyznaczkowy arkusik ze znaczkami personalizowanymi. Są na nich sylwetki dowódców powstańczych z regionu gostyńskiego: Michała Kaźmierczaka (1884-1960) - dowódcy kompanii ponieckiej, Antoniego Sobeckiego (1878-1953) - dowódcy kompanii piaskowskiej i Jana Romana Piko (1895-1934) - dowódcy kompanii krobskiej. Kartki zaprojektował Andrzej Dudek, prezes gostyńskich filatelistów, zaś arkusik okolicznościowy Sławomir Tomków z Poczty Polskiej w Lesznie. Od 27 grudnia w gostyńskim Urzędzie Pocztowym stosowany będzie kasownik okolicznościowy przygotowany przez Pocztę Polską, a zaprojektowany przez Sławomira Tomkowa. Sfinansowano go ze środków Zarządu Głównego Polskiego Związku Filatelistów w Warszawie. Nowe walory pocztowe wejdą do obiegu na wniosek Koła Polskiego Związku Filatelistów im. W. Boratyńskiego w Gostyniu i Muzeum w Gostyniu. Będą one do nabycia w Urzędzie Pocztowym Gostyń Poznański 1 przy ulicy Kolejowej 30.

 

gmina Borek Wielkopolski

Patriotyczne warsztaty online

MGOK w Borku Wlkp. 27 grudnia zaprasza na patriotyczne warsztaty artystyczne pod hasłem „Symbol zwycięstwa”. Podczas zajęć zainteresowani będą sklejać z drewna osikowego orła w koronie. Cały zestaw potrzebnych materiałów otrzymają bezpłatnie od ośrodka kultury, należy je rezerwować wcześniej. Warsztat kierowany do dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych odbędzie się online. Instruktorzy połączą się o godz. 16.00 poprzez platformę YouTube lub Zoom. Filmik instruktażowy dostępny będzie również na Facebooku MGOK w Borku. 

 

gmina Pępowo

W Pępowie z flagami  

W Pępowie obchody rocznicy Powstania Wielkopolskiego rozpoczną się w poniedziałek o godz.  16:20. Zaplanowano najpierw wymarsz z flagami i sztandarami spod strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej i złożenie wiązanek pod pomnikiem na tyłach Kościoła pw. św. Jadwigi. Następnie przemarsz pod pomnik w centrum Pępowa i okolicznościowe przemówienia. Zaplanowano odśpiewanie pieśni patriotycznych i wspólną modlitwę.

 

gmina Pogorzela

Bardzo kameralnie

Ze względu na obostrzenia w Pogorzeli nie zdecydowano o tradycyjnych obchodach rocznicy Powstania Wielkopolskiego. W ramach uczczenia tego dnia o godzinie 18.00  zostanie odprawiona Msza Święta w kościele parafialnym pw. Michała Archanioła. Zaproszeni są na nią wszyscy radni. Następnie zostaną złożone znicze w miejscach pamięci oraz wiązanka kwiatów pod pomnikiem na pogorzelskim rynku.

 

gmina Piaski

Wystawa, film i strażacy

Obchody Narodowego Dnia  Powstania Wielkopolskiego w Piaskach zorganizował m.in. Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Piaskach. Początek spotkania na rynku o godzinie 17.00. Na stronie gminy będzie także udostępniony link do filmu o zwycięskim powstaniu.

Z okazji nadchodzącego święta władze gminy i CKIB w Piaskach chcą przypomnieć wydarzenia, które miały miejsce na terenie piaskowskiej gminy  i całego powiatu. Pomoże w tym rys historyczny autorstwa regionalisty - Jana Niedzieli - zatytułowany „100 rocznica udziału piaskowian w Powstaniu Wielkopolskim (1918 – 1919) i Odzyskanie Niepodległości”. Wkrótce na rynku w Piaskach zostanie przypomniana wystawa ukazująca czasy i ludzi związanych z Powstaniem Wielkopolskim. Mieszkańców gminy zachęca się do wywieszenia flag narodowych lub flag powstańczych.

 

gmina Krobia

Okolicznosciowa wystawa

Gmina Krobia oraz Koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Krobi zapraszają 27 grudnia do wspólnego uczestnictwa w gminnych obchodach Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

o godz. 9.00 zaplanowano mszę św. w intencji powstańców wielkopolskich i ich rodzin w kościele pod wezwaniem św. Mikołaja w Krobi - po mszy św. nastąpi złożenie wiązanek pod pomnikiem powstańców wielkopolskich przez przedstawicieli samorządu gminnego oraz Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego

W Centrum Biblioteczno-Kulturalnym KROB_KULT odbędzie się w tym dniu okolicznościowa wystawa poświęcona Powstaniu Wielkopolskiemu i jego uczestnikom.

 

gmina Poniec

Konkursy, wystawy i kwiaty

Gmina Ponieca zaprasza 27 grudnia do świętowania Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Program:

  • godz. 10.15 - msza święta w intencji ojczyzny w kościele pod wezwaniem Chrystusa Króla w Poniecu (uruchomienie syren alarmowych w całej gminie)
  • godz. 10.15 - złożenie przez burmistrza Ponieca Jacka Widyńskiego oraz przewodniczącego Rady Miejskiej w Poniecu Jerzego Kusza kwiatów na mogile powstańców wielkopolskich na cmentarzu parafialnym w Poniecu
Ponadto:

  • wystawa elementarna „Powstanie Wielkopolskie 1918 - 1919” w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Poniecu
  • konkurs pt. „Wielkopolski Krzyż Powstańczy”
  • quest powstańczy
  • wystawa fotograficzna w Gminne Bibliotece GCK w Poniecu
  • prezentacja literatury o tematyce powstańczej
  • konkurs „Zgadnij, co to za miejsce”
Władze gminy Poniec zachęcają także do wywieszenia w dniu 27 grudnia flag Powstania Wielkopolskiego lub barw narodowych dla uczczenia tego wyjątkowego dla każdego Polaka święta.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy