Pierwsza gra terenowa

Opublikowano:
Autor:

Pierwsza gra terenowa - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Pogorzela jest pierwszym miastem (ale drugą miejscowością - po Domachowie) na terenie powiatu gostyńskiego, które posiada swojego questa. Przypominamy o ciekawej inicjatywie!

Quest to rodzaj gry terenowej, w której uczestnik wędruje nieoznakowanym szlakiem, korzystając z informacji zawartych w wierszowanych wskazówkach. W czasie wycieczki, wykonuje on zadania i rozwiązuje zagadki, które doprowadzą go do ostatniego punktu, w którym ukryty został skarb w postaci pieczęci. Jej odcisk na ulotce stanowi poświadczenie przejścia trasy questu. Celem gry jest wzmacnianie poczucia tożsamości z danym regionem, upowszechnianie ciekawych miejsc wyróżniających się walorami krajobrazowymi, przyrodniczymi czy kulturowymi, ale także dostrzeganie wyjątkowości w miejscach najzupełniej zwyczajnych. Poza elementami edukacyjnymi questing pełni również funkcje rozrywkowe.

Inspiracją dla autorki questa, nauczycielki Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Pogorzeli, Dobrochny Błażejczak, stała się Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan. Trasa questu pt. „Znani pogorzelanie zapraszają na spotkanie” prowadzi szlakiem postaci, których biogramy opracowali uczniowie pogorzelskiej podstawówki pod kierunkiem Grażyny Hadryan i Marioli Wawrockiej. Tytułowi znani pogorzelanie to: Czesław Roszczak (ur.1941), ksiądz kanonik Hieronim Muczek (1937-2009), Roch Ignacy Nepomucen Rola Zbijewski (1710-1790) oraz Andrzej Opaliński (1952-2013).

Pogorzelski quest wydany został w postaci ulotek z pomocą dyrektora Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Pogorzeli - Włodzimierza Koguta. Otrzymali je uczniowie wszystkich pogorzelskich szkół. Dostępne są one także w Biurze Promocji Urzędu Miejskiego. Można je również pobrać w formie przenośnego formatu dokumentu ze strony www.regionwielkopolska.pl i samodzielnie wydrukować (kliknij tutaj). Na zdobywców pogorzelskiego oraz innych wielkopolskich questów czeka odznaka.

Dobrochna Błażejczak o projekcie: W roku szkolnym 2013/2014 cztery grupy uczniów naszej szkoły, biorące udział w projekcie ,,Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan’’ opracowały biogramy czterech znanych pogorzelan. Uznałam, że to doskonała okazja, by umiejscowić te postacie na mapie miasta i zaprezentować ich dokonania szerszemu gronu odbiorców. Pragnę podziękować Aleksandrze Warczyńskiej z Pracowni Krajoznawczej przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury za opiekę merytoryczną nad naszym przedsięwzięciem. Dziękuję również Dyrektorowi Szkoły - Włodzimierzowi Kogutowi za wsparcie mojej inicjatywy. Mam nadzieję, że mieszkańcy Pogorzeli zainteresują się tą formą turystyki - czy to na terenie Wielkopolski, czy w innych regionach naszego kraju.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE