reklama

Jarmark, tańce, dmuchańce, strzelanie z łuku, później biesiada z udźcem - Dzień z Małgorzatą w Gostyniu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Jarmark, tańce, dmuchańce, strzelanie z łuku, później biesiada z udźcem - Dzień z Małgorzatą w Gostyniu - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
83
zdjęć

foto Agata Fajczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KulturaDzień z Małgorzatą - dwudniowy festyn, który odbywa się w ogrodach proboszczowskich, za plebanią kościoła farnego farnym w Gostyniu, przygotowany został z okazji odpustu parafialnego związanego z patronką najstarszej świątyni w mieście, którą jest św. Małgorzata. Podczas jarmarku w stylu średniowiecznym można było własnoręcznie czerpać papier czy wybić monetę zwaną plebanem.
reklama

W sobotę, 19 lipca, z okazji pierwszego dnia odpustowego pikniku, w ogrodach proboszczowskich przygotowano jarmark w stylu średniowiecznym, z muzyką starodawną, tańcami, ziołami. Mieszkańcy, którzy zajrzeli na jarmark mogli również sprawdzić, jak celne  mają oko, strzelając z łuku.

Zainteresowaniem cieszyła się również "śreniowieczna mennica",  której można było wybijać monety zwane plebanami, do własnego użytku. Oblegane było też stoisko, gdzie - przy pomocy specjalnej maszyny, obłsugiwanej ręcznie - czerpano papier. Kartki ozdabiano na przykład kwiatami. Po dokładnym wysuszeniu mogą być używane do pisania czy rysowania.

Najmłodsi do dyspozycji podczas zabawy dostali dmuchańce. 


Była to już trzecia edycja festynu nazwanego Dzień z Małgorzatą, co - według organizatorów - może świadczyć o tym, że impreza wpisała się w kalendarz wydarzeń, przynajmniej parafialnych.
Co ciekawe, w 2025 roku, z okazji odpustu parafialnego, przyjechał do gostyńskiej fary jeden z najstarszych zabytków świątyni, który przechowywany jest w Muzeum Archidiecezjalnym. To rzeźby, których pochodzenie datowane jest mniej więcej na 1510 r. Gotycka Madonna z Dzieciątkiem w towarzystwie dwóch niewiast - świętej Doroty i świętej Agnieszki. Zabytkowe figurki można było obejrzeć podczas festynu w pomieszczeniu, gdzie prezentowano również ornaty (m.in. w stylu renesansowym lub barokowym) i kapy, pochodzące z gostyńskiej fary.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo