Podczas niedzielnego popołudnia, 20 lipca, w Borku Wielkopolskim zabrzmiały folkowe rytmy i pieśni „na ludową (ale skoczną) nutę”. Michał Kaczmarek przyznał, że trwa pierwszy rok jego „panowania” na stanowisku dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i przeżywa jubileusz ze jubileuszem. Dla niego impreza w charakterze przeglądu zespołów ludowych była premierowa w ogóle. I zobaczył, jak się w Borku folkowe środowisko z okolic bawi.
- Borkowiacy to pierwszy zespół z którym poznałem się w ośrodku kultury - zdradził Michał Kaczmarek.
Borkowianie: "Gramy i śpiewamy, bo lubimy siebie (...)"
Dyrektor boreckiego ośrodka kultury w Borku wraz z Marią Zimlińską, kierowniczką zespołu Borkowiacy, byli pierwszą parą na scenie, przygotowanej do występów zespołów ludowych podczas przeglądu zespołów ludowych. Jako gospodarze, oficjalnie powitali gości.
- Gramy i śpiewamy, bo lubimy siebie, lubimy nasze spotkania. Po prostu dobrze się czujemy na próbach. Te wszystkie lata to nierozłączna część naszego życia i nasz wkład w lokalną kulturę w gminie. Wiemy, że w was jest to samo zamiłowanie do muzyki. I chociaż czasami zdrowie nie dopisuje, to wiemy że nasze pokolenie jest silne. I co najważniejsze - wciąż mamy chęci do działania i czerpiemy z tego radość! - powiedziała Maria Zimlińska.
Ale słuchacze doskonale wiedzieli, że nie mówi tylko o boreckim zespole, ale o wszystkich, które przyjechały na jubileuszowe święto folkloru, o wszystkich, których pasją jest pielęgnowanie i przekazywanie młodszym pokoleniom ludowej tradycji.
Naszą rolą jest wspieranie wielu dziedzin kultury. Jedną z nich jest szeroko rozumiane dziedzictwo kulturowe. Szczególnie w takich niewielkich miejscowościach ważne jest, by pielęgnować i pamiętać o działalności waszych zespołów. Mam nadzieję, że wspólnie przeżyjemy jeszcze niejeden jubileusz - powiedział Michał Kaczmarek o ambasadorach kultury i tradycji w boreckiej gminie.
XX Jubileuszowego Przeglądu Zespołów Ludowych. Oficjalne otwarcie i gratulacje
Święto tradycji ludowej oficjalnie otworzyli Katarzyna Borowczyk - zastępca burmistrza Borku Wielkopolskiego oraz Tomasz Pawlak, przewodniczący Rady Miejskiej w Borku Wielkopolskim. Wcześniej jednak złożyli „jubileuszowe życzenia urodzinowe”.List gratulacyjny odczytała zastępca burmistrza.
Ten wyjątkowy jubileusz to dowód na to, jak wielką wartość mają tradycja, muzyka, taniec i lokalna tożsamość, pielęgnowanie z pasją i przekazywanie z pokolenia na pokolenie. Państwa zaangażowanie w zachowanie i promowanie dziedzictwa kulturowego zasługuje na najwyższe uznanie. Niech ten przegląd będzie nie tylko świętem folkloru, ale także okazją do integracji, wzajemnej inspiracji i budowania wspólnoty, opartej na szacunku do przeszłości i twórczym spojrzeniu w przyszłość - przekazała wraz z gratulacjami i podziękowaniami gospodarzom imprezy.
Samorządowcy życzyli zespołom udanych występów, wielu pozytywnych emocji oraz dalszych sukcesów w kultywowaniu piękna polskiej kultury ludowej.
Przebywać na takiej imprezie to jest sama przyjemność. Myślę, że wspólnie ten czas spędzimy w miłej sympatycznej atmosferze. Myślę, że tak samo będą bawili się goście, z zespoły, które na przegląd przyjechały spoza gminy Borek Wielkopolski będą to wydarzenie bardzo dobrze wspominać - powiedział Tomasz Pawlak, przewodniczący rady miejskiej.
Na ręce kierowniczki Zespołu Ludowego Borkowiacy Marii Zimlińskiej złożono list gratulacyjny i bukiet kwiatów.
I zaczęło się! Na scenie i pod sceną
Pogodne niebo było doskonałym sygnałem i wyjściowym punktem do dobrej zabawy. Na jubileuszowej scenie zaprezentowali się następujący wykonawcy:
- ZESPÓŁ REGIONALNY "BORKOWIACY"
- ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY "DĘBIOKI"
- ZESPÓŁ "Błękitne Modraczki"
- ZESPÓŁ ŚPIEWACZY "KOKORZYNIANKI"
- ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY "BIADKOWIANKI"
- ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY "TOŚTOKI"
- ZESPÓŁ LUDOWY "STUDZIANNA"
- ZESPÓŁ "CHRZANIANKI"
- ZESPÓŁ LUDOWY "ŁAGIEWNICZANIE"
- ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY "BISKUPIANIE"
Beztroskie balowanie rozwijało się już podczas występów śpiewaczych
Podczas prezentacji, mimo upalnego popołudnia, żywiołowo i z mocą uczestnicy Przeglądu Zespołów Ludowych, rozkręcali "balety" przed sceną, hulając w parach lub grupach do utworów płynących ze sceny . W jak dobrej są kondycji pokazali Biskupianie, tańcząc wiwata. Dobra zabawa, energiczne tańce i śpiewanie z mocą pokazały, że coroczny zjazd zespołów to dzień wyjątkowy, w którym jest miejsce na wspólny taniec, wspólne śpiewy i chwile radości, przeżywane w gronie przyjaciół.Jednak scena z folkowymi rytmami nie była jedyną atrakcją podczas jubileuszowej imprezy. MGOK w Borku przygotował stoiska rękodzielnicze, na których uczestncy imprezy sami skomponować wiązanki kwiatowe (z kwtatów i ziół zebranych kilka godzin przed imprezą, przyniesionych przez panią Elę) lub ozdobić plastry drewna w motywy ludowe pod okiem Darii Marciniak. Przydała się także bogata oferta stoisk gastronomicznych. Muzyka, śpiew, energiczne tańce radosne rozmowy i wesołe anegdoty sprawiły, że przegląd płynnie zamienił się w plenerową biesiadę. Wieczorne balowanie do muzyki Kapeli Podórkowej "Piaskowianie" tylko potwierdziła, że klimat sprzyjał, a XX Jubileuszowy Przegląd Zespołów Ludowych w Borku można jak uznać za jak najbardziej udany.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.