Reklama

Pępowo już ma. Kiedy czerwone pojemniki na elektroodpady staną w Gostyniu?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: firma MB Recycling

Pępowo już ma. Kiedy czerwone pojemniki na elektroodpady staną w Gostyniu? - Zdjęcie główne

foto firma MB Recycling

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rawicz, Wijewo, Leszno, a z powiatu gostyńskiego tylko Pępowo - to gminy, które dołączając do ogólnopolskiego projektu Elektryczne Śmieci, postawiły już czerwone kontenery na elektrośmieci, zapewniające wygodę w pozbywaniu się niedziałających, zepsutych urządzeń. Pozostałe gminy  jeszcze się nie zdecydowały.

We wrześniu ubiegłego roku firma MB Recycling wraz z Fundacją Odzyskaj Środowisko zawarła porozumienie z Komunalnym Związkiem Gmin Regionu Leszczyńskiego (KZGRL), na mocy którego gminy zrzeszone w związku dołączyły do ogólnopolskiego projektu Elektryczne Śmieci – PISALIŚMY O TYM TUTAJ.

Czego dotyczy projekt „Elektryczne Śmieci”?

To nic innego, jak system zbierania małogabarytowych elektroodpadów za pomocą specjalnie przeznaczonych do tego, charakterystycznych czerwonych pojemników, ale nie tylko. 

- Świetnie uzupełnia  funkcjonujący w gminach system gospodarki odpadami komunalnymi – mówi  Robert Magolon, pełnomocnik zarządu ds. projektu Elektryczne Śmieci.

Akcja jest bezpłatna, zarówno dla mieszkańców gmin należących do KZGRL, jak i spółdzielni mieszkaniowych oraz jednostek samorządu terytorialnego. Jak zapewniają jej inicjatorzy, zapewnia komfortowy i wygodny sposób pozbywania się bezużytecznych już urządzeń.

- Obejmuje swoim zasięgiem cały kraj. Podstawowym celem projektu jest zapewnienie mieszkańcom bezproblemowego pozbywania się małogabarytowych elektroodpadów, które są odpadami niebezpiecznymi i nie można takich urządzeń wyrzucać do odpadów zmieszanych - przekonuje Robert Magolon, pełnomocnik zarządu ds. projektu Elektryczne Śmieci.

Pojemnik swoją drogą, ale jest jeszcze dodatkowa forma selektywnego pozbywania się dużych elektroodpadów - chodzi o odbiór tego rodzaju śmieci z posesji. Mieszkańcy będą mogli pozbyć się wielkogabarytowych elektroodpadów bez konieczności wystawiania ich pod jakąkolwiek altanę śmietnikową. Unikną w ten sposób demontowania i niszczenia wystawianych elektrośmieci przez osoby trzecie.

BEZPŁATNY odbiór bezpośrednio z domu to idealne rozwiązanie dla dużego zużytego sprzętu AGD/RTV. Można zamówić odbiór bezpośrednio z domu wypełniając formularz zamówienia odbioru (to zajmuje nie więcej niż 5 minut). - KLIK lub dzwoniąc na infolinię pod numer 572 102 102.

35 czerwonych kontenerów w gminach

Projekt, a w tym zbiórkę elektrośmieci, realizuje firma MB Recycling. Tym samym spółka odpowiedzialna jest za montaż czerwonych pojemników. Najpierw jednak czeka na wyznaczenie miejsca - ogólnodostępnego, takiego, w którym pojemnik będzie widoczny, z możliwością zatrzymania samochodu - wszystko po to, by uzyskać jak najlepsze efekty zbiórki. Na terenie należącym do KZGRL ma stanąć 35 charakterystycznych kontenerów, czyli przynajmniej jeden w każdej gminie. W niektórych większych miastach (Gostyń, Leszno, Rawicz) zaplanowano montaż kilku takich pojemników.

Mieszkańców gmin należących do ZKGRL nic to nie kosztuje

Realizator projektu Elektryczne Śmieci wysyłał do urzędów gmin i spółdzielni mieszkaniowych informację, że dzięki podpisaniu umowy z KZGRL otworzyła się furtka na ulokowanie dodatkowych pojemników. 

- Żadnych kosztów z tego tytułu wiązek nie poniesie, a tym bardziej mieszkańcy. Wdrażanie projektu jest na etapie uzgadniania lokalizacji pojemników - firma, która je montuje czeka na wskazówki z poszczególnych gmin. Zależy nam, by stały w takich miejscach, gdzie przebywa dużo ludzi, a  jednocześnie nie zaburzały estetyki miejscowości czy osiedla - wyjaśnia Eugeniusz Karpiński, szef KZGRL.

Spółka MB Recycling czeka na odpowiedzi z gmin: Gostyń, Pogorzela i Krobia

- Jedyne czego potrzebujemy, to wskazanie miejsca, gdzie można by te czerwone kontenery ulokować. Dotychczas na terenie, który swym zasięgiem obejmuje KZGRL stanęło 11 pojemników, w tym 8 w Rawiczu. W powiecie gostyńskim miejsce na ich postawienie wskazała na razie gmina Pępowo - informuje Robert Magolon.

Zatem mieszkańcy Pępowa do pojemników mogą wrzucać elektroodpady, których wielkość nie przekracza 50 cm (dokładnie 40x50x20). W ten sposób ze strychów, piwnic czy szaf szybciej mogą pozbyć się np. zużytych, zepsutych laptopów, suszarek do włosów, mikserów, mniejszych ekspresów do kawy, elektrycznych szczoteczek do zębów, telefonów komórkowych itp.

Kiedy pojemniki zamontują w gminie Gostyń i pozostałych?

Gmina Gostyń również zamierza przystąpić do projektu. Tymczasem analizuje propozycję i zastanawia się, gdzie mogłyby stanąć czerwone pojemniki na elektroodpady.

- Wskażemy prawdopodobnie 3 miejsca na terenie miasta Gostynia - 1 w centrum i na większych osiedlach. Wytyczne firmy są takie, by kontenery stanęły przy głównych ciągach komunikacyjnych, mają być wyeksponowane, widoczne z daleka, ale nie mogą stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa. Musimy znaleźć miejsce, w którym pojemniki nie będą stanowiły zagrożenia dla ruchu kołowego i pieszego - mówi Przemysław Przybył, naczelnik wydziału rozwoju i gospodarowania mieniem gminy w gostyńskim magistracie.

Pełnomocnik zarządu ds. projektu Elektryczne Śmieci podkreśla, że spółka MB Recycling nie tylko daje pojemniki, ale też gwarantuje całe rozwiązanie systemowe - w tym kompleksową obsługę urządzeń, czyli serwisowanie, opróżnianie, wywóz.

- Obsługa należy do naszych obowiązków - mówi Robert Magolon.

Lokalizacje, w których uruchomione są już pojemniki na terenie KZGRL:

 • Rawicz - ul. Spokojna 1 B
 • Rawicz - Wały Tadeusza Kościuszki 16
 • Rawicz - ul. Karola Marcinkowskiego 8B
 • Rawicz - ul. Różana 3
 • Rawicz - ul. Leśna 2
 • Rawicz - ul. Kmicica 4
 • Rawicz - ul. Bohaterów Westerplatte 5
 • Rawicz - ul. Michała Wołodyjowskiego 26
 • Pępowo - ul. Edmunda Bojanowskiego 1
 • Wijewo - ul. Powstańców Wielkopolskich 19
 • Leszno - ul. Jana Ostroroga 70  
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy