Reklama

WAŻNE! W powiecie gostyńskim zaczęła się zbiórka poświątecznych drzewek. Znamy terminy odbioru

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

WAŻNE! W powiecie gostyńskim zaczęła się zbiórka poświątecznych drzewek. Znamy terminy odbioru - Zdjęcie główne

Powiat gostyński. Zbiórka poświątecznych drzewek potrwa do lutego | foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Drzewko, które jeszcze niedawno było ozdabiane na święta Bożego Narodzenia, teraz traci igły. Znacie to? Trzeba choinkę wyrzucić. W gminach powiatu gostyńskiego, które należą do Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego (KZGRL) trwa zbiórka poświątecznych drzewek. Jest trochę inaczej, niż w ubiegłym roku. Znamy terminy odbioru.

Reklama

Wiemy już, że nic nie zapewni nam pięknej i wyjątkowej atmosfery świąt tak, jak naturalne drzewko. Ale obojętnie czy „choinką” jest jodła, sosna, daglezja czy świerk, po świętach i tak traci igły i trzeba ją wyrzucić. 

Poświąteczne drzewko można posadzić w ogródku

Problem jest mniejszy, gdy zdecydowaliśmy się kupić świąteczne drzewko w doniczce, gdyż można je posadzić w przydomowym ogródku. Wystarczy odrobina wysiłku, odpowiedniego zabezpieczenia, by mieć na wiosnę drzewko gotowe do posadzenia. Po pierwsze - nie możemy drzewka w doniczce zbyt długo przetrzymywać w pomieszczeniu, gdyż puści pączki, co będzie problemem.

Najlepiej, gdyby choinka była od razu kupiona w doniczce, ale ta nie może być za mała - należy sprawdzić system korzeniowy, który nie może być przycięty zbyt mocno w stosunku do wielkości drzewka.

Choince, którą zdecydowaliśmy się posadzić w ogródku, nie możemy zapewnić szoku termicznego, wystawiając ją od razu na mróz. 
Do wiosny należy trzymać ją w chłodnym miejscu, zabezpieczoną słomą, a jeśli w pomieszczeniu mamy temperaturę powyżej zera, drzewko należy od czasu do czasu podlać. Tak zabezpieczone może przezimować do cieplejszych dni, by w marcu stać się ozdobą przydomowego ogródka.

Większość mieszkańców powiatu gostyńskiego kupiła cięte drzewka? Co robić, kiedy sypią się igły?

W przypadku ściętego drzewka sytuacja jest inna. Wciąż zdarzają się w powiecie gostyńskim przypadki, kiedy mieszkańcy taką choinkę wyrzucają do lasu lub rowu. Tak, drzewko jest biodegradowalne (rozkłada się w naturalnym środowisku bez szkody dla niego), ale absolutnie nie powinno się go pozostawiać, gdzie popadnie. Choinkę po świętach można zagospodarować.

Jeśli chcemy choinkę wrzucić do kubła na bioodpady, należy ją rozdrobnić - odciąć gałązki, a pień pociąć na mniejsze części. Jeśli potniemy na bardzo małe kawałki, to pozostałości możemy użyć, jako nawóz pod roślinami w ogrodzie.

KZGRL rozpoczął zbiórkę poświątecznych drzewek na terenie powiatu gostyńskiego (i nie tylko)

Jest inne - najprostsze i najwygodniejsze - rozwiązanie, które zapewnia nam Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego. Mieszkańcy gmin, należących do związku, mogą drzewka pozostawić przy osiedlowym śmietniku lub przy kubłach na posesji. Wtedy drzewka zostaną potraktowane jako odpady komunalne. 

Na terenie gmin, należących do związku kilka dni temu rozpoczęła się zbiórka poświątecznych drzewek. Firmy które są odpowiedzialne za odbiór odpadów komunalnych będą zabierały je z posesji do końca lutego. Pamiętajmy o zdjęciu z drzewek wszystkich ozdób, choinki powinny być wystawiane bez stojaków i doniczek.

Są gminy (Gostyń, Krobia, Pępowo, Pogorzela), w krótych wyznaczono terminy zbiórki dla drzewek wystawianych przez mieszkańców zabudowań jednorodzinnych (patrz obrazek).

W niektórych gminach, podobnie jak w ubiegłym roku, można wystawić choinkę razem z innymi segregowanymi odpadami takimi, jak papier, tworzywa sztuczne i metale oraz szkło, w dniu ich zbiórki. Mieszkańcy w zabudowie wielorodzinnej mogą pozostawić choinkę obok osiedlowych pojemników przez cały czas trwania zbiórki.

Z kolei mieszkańcy spółdzielni mieszkaniowych mogą wystawić choinki obok osiedlowych pojemników przez cały okres trwania zbiórki.  
Jeśli chodzi o terminy odbioru drzewek dla gmin, którym nie wyznaczono osobnej daty zbiórki - dostępne są w harmonogramach odbioru odpadów komunalnych na stronie ww.kzgrl.pl. lub w aplikacji EcoHarmonogram. 

Choinki można także oddawać w PSZOK-u, tak jak inne odpady biodegradowalne.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy