Reklama

Zamieszanie w parafii w Poniecu. Po decyzji arcybiskupa proboszcz odchodzi. Wierni protestują [AKTUALIZACJA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fotomontaż Maciej Mostowy/źródło http://poniec.archpoznan.pl/

Zamieszanie w parafii w Poniecu. Po decyzji arcybiskupa proboszcz odchodzi. Wierni protestują [AKTUALIZACJA] - Zdjęcie główne

Poniec. Decyzją arcybiskupa Gądeckiego z ponieckiej parafii odchodzi proboszcz ks. Krzysztof Szymendera | foto fotomontaż Maciej Mostowy/źródło http://poniec.archpoznan.pl/

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nie zgadzam się! Wielka szkoda! I nic nie można już zrobić? Jak dobry proboszcz się trafi, to zaraz go zabierają - to głosy wiernych z parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Poniecu. Od lutego ma się tam zmienić proboszcz. Mimo że w miejsce dotychczasowego nie przychodzi zupełnie obcy kapłan, wierni wystosowali sprzeciw. Aktualnie zbierane są podpisy. 

Tak zdecydował arcybiskup Stanisław Gądecki

Metropolita poznański, arcybiskup Stanisław Gądecki wręczył księżom kolejne dekrety, dotyczące posługi duszpasterskiej w archidiecezji. Zdecydował między innymi, że z parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Poniecu odchodzi dotychczasowy proboszcz - ks. Krzysztof Szymendera. Został mianowany gospodarzem parafii pw. św. Faustyny w Plewiskach, gdzie powinien zacząć służyć już od 1 lutego 2023 r. 

Mieszkańcy Ponieca: To chyba jakieś nieporozumienie!

Na wieść o tej decyzji, wśród parafian zawrzało. Swoje zdanie na temat decyzji o przeniesieniu duchownego, którego mieli w parafii przez ponad 9 lat, wierni wyrażają na portalu społecznościowym.

- To chyba jakieś nieporozumienie. Czy komuś przeszkadzał taki cudowny człowiek? Potrafi z wszystkimi nawiązać rozmowę - pisze Jadwiga.

A inni dodają:

- Najlepszy ksiądz, jaki mógł być tu w okolicy 20 km; niepowtarzalny ksiądz; bardzo dobry człowiek, o dobrym sercu. 

Wielka szkoda że odchodzi tak dobry proboszcz naszej parafii. Będziemy cię dobrze wspominać - przyznaje Lucyna. 

Są również tacy parafianie, którzy chcą organizować protest.

Ksiądz Krzysztof Szymendera ma 52 lata, święcenia kapłańskie przyjął w 1997 roku. Do ponieckiej parafii zawitał w grudniu 2013 r. Jest pierwszą, w której sprwował posługę jako proboszcz. Zdobył zaufanie mieszkańców, bardzo są z nim związani. Od stycznia 2016  ks. Szymendera pełni funkcję dziekana dekanatu krobskiego. Na tym stanowisku też zapewne nastąpią zmiany.

Nowy proboszcz zna parafię pw. Narodzenia NMP w Poniecu

Arcybiskup Stanisław Gądecki wręczając dekrety dotyczące posługi duszpasterskiej w archidiecezji, na proboszcza ponieckiej parafii mianował ks. kan. Bartosza Strugarka, który dotychczas (od 2018 r.) był dyrektorem Domu Księży Emerytów w Poznaniu. Okazuje się, że 1 lutego do Ponieca nie zawita całkiem obcy kapłan. Spora część mieszkańców Ponieca zna go i pamięta z czasów, kiedy w parafii pw. Narodzenia NMP był wikariuszem.

- Czy księdza Bartka nikt nie pamięta? Zawsze było pięknie wokół wikariatu, pełno kwiatów. Bardzo kontaktowy, pomocny i zna tę parafię - przypomina sobie Maria na portalu społecznościowym.

 

- Ale przyjdzie Bartek, może ktoś pamięta? Bo ja tak - był wikarym. Zawsze sprzątał koło wikariatu - dodaje Łucja.

[AKTUALIZACJA 19 stycznia godz. 7.00] Jest sprzeciw

Parafianie z Ponieca sprzeciwiają się decyzji arcybiskupa Stanisława Gądeckiego związanej ze zmianą proboszcza. Wystosowali w tej sprawie petycję, powołując się na argument vox populi - vox Dei (głos ludu to głos Boga). Podpisy zbierane są m.in w internecie.  

W sprzeciwie czytamy: 

Zwracamy się z prośbą o wsłuchanie się w głos mieszkańców gminy Poniec - parafian z kościoła pw. Narodzenia NMP w Poniecu  w sprawie ks. Proboszcza Krzysztofa Szymendera.
Prosimy o przychylenie się do prośby o pozostawienie Naszego Proboszcza ks. Krzysztofa Szymendera w naszej parafii ze względu na argument vox populi - vox Dei (głos ludu to głos Boga).
Przez okres prawie 10-letniej posługi kapłańskiej w naszej parafii ks. Krzysztof zdobył zaufanie, przyjaźń i serca mieszkańców.
Przyjęliśmy jako wspólnota tę wiadomość z wielkim smutkiem, zaskoczeniem i żalem oraz poczuciem krzywdy, gdyż uważamy naszego proboszcza za bardzo zasłużonego dla parafii i potrafiącego zjednać sobie ludzi.
Jest to sytuacja nie do przyjęcia aby ks. Krzysztof miał opuścić w trybie natychmiastowym naszą parafię.
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy