Reklama

Ozdobiły witryny gostyńskich kwiaciarni. Mozaiki wykonane przez mieszkańców zapraszają!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. gostynska.pl

Ozdobiły witryny gostyńskich kwiaciarni. Mozaiki wykonane przez mieszkańców zapraszają! - Zdjęcie główne

Gostyń. Mozaiki w witrynach gostyńskich kwiaciarni | foto arch. gostynska.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kiedy podczas weekendu wyruszycie na spacer po Gostyniu, zwróćcie uwagę na witryny kwiaciarni.

Kto jest spostrzegawczy, ten zauważył, że w witrynach ośmiu gostyńskich kwiaciarni wystawione zostały mozaiki ceramiczne. To dzieła stworzone własnoręcznie przez dorosłych uczestników Pracowni Ceramicznej, mieszczącej się w Gostyńskim Ośrodku Kultury „Hutnik”. Kolorowe prace znajdują się tam od poniedziałku, 27 września.

Prezentowane mozaiki zostały wykonane w ramach zajęć wakacyjnych „Lato z Hutnikiem”, dla osób dorosłych. W warsztatach udział wzięli zarówno stali uczestnicy sekcji, jak i nowi zainteresowani. A na tych instruktor Magdalena Zmyślona nie może narzekać. Zajęcia trwały miesiąc. Dla wszystkich ten wieloetapowy proces powstawania mozaiki z masy ceramicznej był nowym i pełnym wyzwań doświadczeniem.

- Szukamy nowych, ciekawych tematów. Dorośli uczestnicy zajęć ceramicznych sygnalizują nam, że cały czas mają potrzebę rozwijania się. Staramy się zaspokajać ich oczekiwania. Stąd pomysł tworzenia mozaik. Jeśli chodzi o miejsce ich ekspozycji, chcieliśmy wyjść poza Hutnik - mówi Honorata Grześkowiak, kierownik działu animacji i upowszechniania kultury w GOK Hutnik.

W ten sposób powstała pewnego rodzaju mapa kwiaciarni, w witrynach których można ujrzeć mozaiki wykonane przez uczestników pracowni ceramicznej, mieszczącej się w GOK "Hutnik". Magda Zmyślona, instruktorka prowadząca sekcję ceramiki w gostyńskim ośrodku kultury podkreśla, że idea wystawienia mozaik poza ośrodek kultury była szczęśliwym przypadkiem. Nie mając do dyspozycji odpowiedniej przestrzeni wystawienniczej szukała sposobu na ekspozycję mozaik ceramicznych, aby dostęp do nich miała jak największa ilość odbiorców, by mogły być umieszczone w różnych częściach naszego miasta.

- Takim elementem przestrzeni publicznej jest witryna sklepowa jednak potrzebny był też wspólny mianownik. Okazało się nim być słowo: "układanie", które łączy układanie mozaiki ceramicznej i układanie bukietów z kwiatów. Rozmowy z właścicielami i pracownikami gostyńskich kwiaciarni przebiegły bardzo szybko i pomyślnie, co moim zdaniem, pokazuje jak bardzo pozytywnie podchodzą do lokalnych inicjatyw - informuje Magdalena Zmyślona.

W efekcie, podczas wakacyjnych zajęć powstało 10 unikatowych, ręcznie wycinanych mozaikowych dzieł. Autorami mozaik są: Izabela Bieńkowska, Bożena Gerowska, Anna Jernaś, Barbara Krawczyk, Małgorzata Krybus, Joanna Mikołajczak, Hanna Norman, Barbara Ptak, Karolina Śpikowska oraz Magda Zmyślona - instruktor Ceramiki w GOK „Hutnik”.

Wystawa pt. „Sztuka układania” jest realizowana we współpracy z właścicielami kwiaciarni - w witrynie każdej z nich wyeksponowana zostanie jedna lub dwie prace. W przeglądzie udział biorą: Kwiaciarnia „Lila Róż” (ul. 1 maja 17), Kwiaciarnia „Zakątek” (ul. Tkacka 2b), Kwiaciarnia „Marcysia” (ul. Wiosny Ludów 1), Kwiaciarnia „Julita” (ul. Wiosny Ludów 1), Kwiaciarnia „Zapędy” (ul. Łącznikowa 1), Kwiaciarnia „Akant” (ul. Zielona 14), Kwiaciarnia „Floris-Studio” (ul. Witosa 18) oraz Kwiaciarnia „Ardisia” (ul. Zielona 23). Mozaiki prezentowane będą do 11 października 2021.

Tematy warsztatów ceramicznych, które ośrodek kultury zaproponował podczas oferty wakacyjnej okazały się strzałem w dziesiątkę.

- Duże było zainteresowanie warsztatami dziecięcymi, dlatego stworzyliśmy dodatkową grupę. Dzieci spotykały się i wykonywały doniczkę z gliny dla rośliny. Same tworzyły takie naczynie dla roślin, później same ją szkliwiły, a na końcu otrzymywały doniczkę z kwiatkiem, które na ten cel podarowało nam ogrodnictwo Nowaccy z Brzezia - mówi Honorata Grześkowiak.

Dorośli natomiast tworzyli mozaiki. Jeden i drugi temat okazał się interesujący, mieliśmy komplet uczestników.

- A teraz już od września ruszyliśmy z regularnymi zajęciami w sekcji ceramicznej - dla dzieci i dorosłych, też mamy komplet uczestników w grupach - dodaje Honorata Grześkowiak. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy