Reklama lokalna
reklama

Szkoła w Żytowiecku. - Wszystkie te prace doprowadziły do stanu, w którym naszą szkołę możemy dziś nazwać nowoczesną - mówi dyrektor placówki

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościZ ciekawością i większą ochotą do nauki rok szkolny 2023/2024 rozpoczęli uczniowie Szkoły Podstawowej im. gen. dywizji Stefana „Grota” Roweckiego w Żytowiecku. Wszystko za sprawą nowego skrzydła, które społeczność uczniowska miała okazję zobaczyć po raz pierwszy podczas oficjalnego otwarcia w poniedziałek, 4 września 2023 roku. - Dzięki temu otrzymaliśmy pomieszczenia, których nam przez lata brakowało. A te części, które już funkcjonowały zostały w radykalny sposób zmodernizowane i przystosowane do obecnych warunków edukacyjnych - tłumaczy Mariusz Kędzierski, dyrektor szkoły.
reklama

Szkoła w Żytowiecku w ciągu 120 lat rozrosła się na wszystkie strony

Szkoła Podstawowej imienia generała dywizji Stefana „Grota” Roweckiego w Żytowiecku została oddana do użytku 3 listopada 1897 roku. W swojej ponad 120-letniej historii placówka była rozbudowywana kilkukrotnie.

Największa modernizacja miała miejsce w 1988 roku, gdy po 5 latach od zawiązania się społecznego komitetu rozbudowy szkoły, 13 października tego roku uczennice i uczniowie mogli po raz pierwszy skorzystać z nowego budynku mieszczącego m.in. 8 sal lekcyjnych. Niemal dokładnie osiemnaście lat później, 12 października 2006 roku Szkoła Podstawowa w Żytowiecku wzbogaciła się o salę gimnastyczną. Z kolei 1 września 2011 roku oddano do użytku wielofunkcyjne boisko sportowe.

reklama

Czego podstawówce w Żytowiecku brakowało?

Ostatnie lata to również postępująca modernizacja placówki. W 2022 rozpoczęto remont najstarszej części budynku, w tym pokrycia dachowego i przeprowadzono termomodernizację obiektu.

Teraz rozbudowano szkołę o skrzydło, w którym znalazły się cztery nowe pomieszczenia, a te, które już funkcjonowały, "zostały w radykalny sposób zmodernizowane i przystosowane do obecnych warunków edukacyjnych".

- Otrzymaliśmy pomieszczenia, których nam przez lata brakowało. Nie mieliśmy prawdziwej biblioteki, która dotchczas funkcjonowała w tragicznych warunkach na nieocieplonym poddaszu. Pracownia komputerowa była zlokalizowana w małym pomieszczeniu, także niedostosowanym do dzisiejszych wymagań. I oczywiście brakowało stołówki z pomieszczeniem cateringowym, gdzie moglibyśmy udostępniać uczniom możliwość spożywania posiłków - to były główne braki, które spowodowały, że zdecydowaliśmy się na rozbudowę - tłumaczy dyrektor Mariusz Kędzierski.

reklama

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GRAFIKĄ - KLIKNIJ ZDJĘCIE, żeby OBEJRZEĆ

reklama

Najbardziej kosztowna z modernizacji szkoły w Żytowiecku

W nowym skrzydle znalazła się także jeszcze jedna sala do zajęć lekcyjnych. W ramach inwestycji wyremontowano także wspomnianą wcześniej salę gimnastyczną, gdzie między innymi wymieniono parkiet, odnowiono szatnie, zamontowano instalację fotowoltaiczną na dachu budynku oraz poprawiono akustykę pomieszczenia spełniającego jednocześnie rolę szkolnej auli.

- Wszystkie te prace doprowadziły do stanu, w którym naszą szkołę możemy dziś nazwać nowoczesną - dopowiada Mariusz Kędzierski.

Modernizacja wraz rozbudową Szkoły Podstawowej im. gen. dywizji Stefana „Grota” Roweckiego w Żytowiecku kosztowała prawie 5 800 000 złotych i została sfinansowania w lwiej części z dofinansowania z Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych, pożyczki z Banku Gospodarstwa Krajowego, projektu Cyfrowa Gmina oraz budżetu gminy Poniec.

Maja, Marysia i Jesica są zauroczone nowymi szkolnymi murami w Żytowiecku

Właśnie do takich warunków nauczania w swojej alma mater wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, wróciły m.in. Maja z klasy VI, Marysia z klasy VII i Jesica z klasy VIII.

- Jest bardzo ładnie, tak inaczej, przyjemniej. Na pewno lepiej się będzie w niej uczyć - mówią dziewczyny, które zapewniają, że teraz na pewno będą częściej zaglądały do biblioteki.

Nowa pracownia informatyczna też wywarła na nich „mega śliczne” wrażenie.

- Ogólnie jest więcej miejsca i przejrzyście. Jest więcej komputerów i na pewno są lepsze, bo te wcześniej to już się niektóre zacinały - przyznają uczennice.

Cała trójka mówi wprost, że wróciły z chęcią, żeby „zobaczyć nową szkołę”.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GRAFIKĄ - KLIKNIJ, żeby PRZECZYTAĆ

Budowa wraz z przebudową Szkoły Podstawowej im. gen. dywizji Stefana „Grota” Roweckiego w Żytowiecku

Koszt całkowity inwestycji: 5 794 173,67 złotych

Źródła finansowania:

  • Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych - 2 182 119,13 zł
  • Bank Gospodarstwa Krajowego - 3 406 770,84 zł
  • Cyfrowa Gmina - 193 283,70 zł
  • Gmina Poniec - 12 000 zł
Zakres inwestycji:

  • budowa przydomowej oczyszczalni ścieków
  • przebudowa dachu na najstarszej części szkoły budynek „A”
  • rozbudowa budynku szkoły o 4 dodatkowe pomieszczenia: bibliotekę, pomieszczenie cateringowe, sale lekcyjną, sale komputerową
  • wymiana pokrycia dachu w budynku „B”
  • montaż paneli fotowoltaicznych
  • montaż systemu ogrzewania i wentylacji na sali gimnastycznej
  • wymiana oświetlenia na energooszczędne
  • wykonanie nowej technologii kotłowni
  • wykonanie nowej elewacji szkoły
  • prace remontowe w pomieszczeniach szatniowych i magazynowych przy sali gimnastycznej
  • montaż systemu wygłuszenia sali
  • renowacja podłogi sali gimnastycznej
  • montaż nowego systemu nagłośnienia
  • wyposażenie dobudowanych pomieszczeń
  • zagospodarowanie terenu szkoły
  • zakup sprzętu komputerowego do pracowni komputerowej: 28 komputerów z monitorami, 2 komputery i monitory interaktywne oraz 1 urządzenie wielofunkcyjne

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama