Najazd Rosji na tereny Ukrainy rozpoczął się wczoraj, 24 lutego, i jak podkreślił obecny na spotkaniu roboczym w sprawie pomocy dla obywateli tego kraju burmistrz Gostynia, Jerzy Kulak - "to szaleństwo jednego człowieka nie skończy się szybko".
- Nasza najbliższa rodzina teraz ucieka z terenów najbardziej zagrożonych do naszego pustego domu, który leży bliżej granicy z Polską - mówi Ukrainka Anna Husławska, która mieszka w Gostyniu od ponad 3 lat z mężem i dzieckiem. - Namawiam mamę, by tu przyjechała, ale się nie zgodziła, nie chce zostawić dobytku całego życia.
Gostyń solidarny z Ukrainą. Rozmawiali, jak można pomóc
Podczas spotkania dyskutowano na ewentualnymi formami pomocy dla obywateli Ukrainy przebywających na terenie naszego powiatu, ich rodzin, które prawdopodobnie wkrótce opuszczą tereny objętej strefą wojenną. Stowarzyszenie - jak poinformowali jego przedstawiciele - udostępnia swoje lokum jako punkt informacyjny koordynujący doraźną pomoc dla naszych sąsiadów zza wschodniej granicy.
- Dużo ludzi chce wywieźć stamtąd swoje rodziny z dziećmi, więc będzie potrzebna nie tylko baza noclegowa, ale i pomoc dzieciom w adaptacji w polskich szkołach czy opieka prawna, pomoc w wypełnianiu dokumentów i wreszcie - tłumaczenie - podkreśliła Anastazja Bondarenko, wolontariuszka SWPGG, przebywająca w Gostyniu od lata 2021 r.
To właśnie Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości zorganizowało roboczy Zespół Pomocy Ukraińcom w Gostyniu, by jak najszybciej zaplanować i wdrożyć wszelkie możliwe formy pomocy Ukraińcom na terenie powiatu gostyńskiego.
- Wydarzyła się sytuacja, która w ogóle nie powinna mieć miejsca - podkreślił Krzysztof Marzec, prezes SWPPG w Gostyniu. - Dotyczy to nie tylko narodu ukraińskiego ale i nas wszystkich. Chcemy podjąć działania na poziomie lokalnym, wszystkie samorządy powiatu gostyńskiego jednogłośnie zadeklarowały, że będą wspierać tę inicjatywę.
Stowarzyszenie daje ze swej strony do dyspozycji biuro w swojej siedzibie, numer telefonu oraz osobę Anastazji Bondarenko jako koordynatora działań.
- Są rzeczy ważne i ważniejsze. W tym momencie nasze stowarzyszenie wstrzymuje stanowisko Anastazji o profiu „praca” na rzecz profilu „życie ludzkie”, które jest najważniejsze. Oddelegowujemy ją jako koordynatorkę, by skupiła się na pomocy Ukraińcom - podkreślił Krzysztof Marzec.
Burmistrz Gostynia: "To w pewnym stopniu sprawdzian naszej solidarności"
Jak podkreślono, najbardziej palącą w tym momencie potrzebą jest założenie bazy noclegowej dla wszystkich, którzy jadą i będą przyjeżdżać do powiatu gostyńskiego z terenu Ukrainy. Równie istotnym problemem jest stworzenie listy osób i instytucji, które mogłyby zająć się transportem osób spod granicy.
- Te osoby trzeba jakoś „zagospodarować”, gdzieś ulokować, nakarmić - mówił K. Marzec. - Potem na liście zadań jest legalizacja pobytu, kwestie związane z pracą dla dorosłych i nauką szkolną dla dzieci.
Dodał również, że potrzebne są też środki finansowe na pomoc doraźną dla osób, które już są tutaj i będą przybywać na teren powiatu gostyńskiego. Tą sprawą, jak zadeklarowały obecne na spotkaniu urzędniczki, zajmie się dział promocji Starostwa Powiatowego.
- Zdajemy sobie sprawę z tego, że gesty są ważne, jednak my stawiamy na realne działania - podkreślił na spotkaniu Jerzy Kulak, burmistrz Gostynia. - Spodziewamy się, że w najbliższym czasie będziemy udzielać realnej pomocy naszym ukraińskim sąsiadom.
Szef gostyńskiej administracji podkreślił, że jako samorząd chcą zapewnić pierwsze, niezbędne wsparcie, koordynują działanie wszystkich gminnych instytucji.
- Obecnie najważniejsze dla nas są procedury, które mają zostać uruchomione przez służby wojewody - zaznaczył włodarz Gostynia. - To trudny czas dla nas wszystkich, w pewnym stopniu sprawdzian naszej solidarności. Jestem wdzięczny wszystkim zgłaszającym się osobom, które gotowe są pomóc naszym ukraińskim przyjaciołom.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.